נדנדת מחירי הנפט: האנליסטים מתקשים לגבש תחזיות לעתיד

הנפט צנח ב–6% ביום שישי - אך שמר על רמה של 50 דולר לחבית ■ גורמים רבים משפיעים על מחירו, ועדיין לא ברור מה יכריע לבסוף

מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל רמתי

שבוע סוער עבר על , כשהתקדמות החותים המורדים בתימן הבהילה סוחרים בשוק הנפט, והפצצת תימן על ידי כוחות של מדינות במפרץ הפרסי, בהובלת סעודיה, הגבירה עוד יותר את החששות ביום חמישי. ואולם יום לאחר מכן, בשישי, נרגעו מעט החששות, כשההערכות גברו לגבי הגעה להסכם עם איראן הנחשבת למושכת בחוטים בתימן.

ביום חמישי זינק לפיכך מחיר הנפט הגולמי בכ–5%, ואילו ביום שישי צנח בחזרה בכ–6%. בסיכום שבועי, טיפס מחיר הנפט ב–4.9%, וננעל ברמה של 48.43 דולר לחבית בניו יורק, לאחר שבמהלך השבוע חצה כמה פעמים את סף 50 הדולר. התנודתיות הרבה במחירים בשבוע שעבר לא הצליחה להקפיץ את הנפט אל מחוץ לרמה של כ–50 דולר, שסביבה הוא נע מאז תחילת השנה.

תימן מייצרת פחות מ–0.2% מתפוקת הנפט היומית בעולם, אך מיקומה האסטרטגי במעבר בין המפרץ הפרסי והאוקיינוס ההודי לים סוף ומשם לתעלת סואץ ולעולם המערבי - גרם לחששות כבדים מפני פגיעה בנתיב סחר עולמי מרכזי, שבו עוברות מיכליות נפט רבות ממדינות המפרץ הפרסי לאירופה ולארה"ב.

חילופי אש באזור העיר עדן בתימןצילום: רויטרס

ממשלת תימן קרסה בשבוע שעבר בפני כוחות המורדים החותים, שלטענת סעודיה הסונית, מונעים על ידי איראן השיעית. החששות מעלייתם בתימן הובילו את סעודיה ומדינות נוספות להתחיל ביום חמישי להפציץ את תימן. חששות להתפשטות הלחימה במזרח התיכון התגברו, אך נרגעו ביום שישי לאחר שנראה כי בינתיים הלחימה מתמקדת בתימן. בנוסף, חששות לגבי לחימה במקומות משמעותיים בהרבה מבחינת יצוא הנפט, כמו עיראק, קיימים כבר זמן רב, ואף הם לא הצליחו להזניק את הנפט משמעותית אל מעבר ל–50 דולר לחבית בחודשים האחרונים.

ההיצע החדש 
מציף את השוק

מאזן הכוחות העולמי השתנה משמעותית בשנים האחרונות. סנקציות כבדות הפחיתו את התלות העולמית בנפט איראני, ואליהן הצטרפו בשנה האחרונה גם סנקציות נגד מעצמת נפט נוספת, רוסיה. כמה שנים של לחימה בעיראק, אפגניסטן ולוב, בין היתר, פגעו אף הן בתפוקת ותעבורת הנפט מהמזרח התיכון, ובחלק ממדינות אלה הייצור החל רק באחרונה להתאושש. מנגד, ארה"ב התחילה להשמיש, בקנה מידה גדול, טכנולוגיה חדשה המאפשרת לה להפיק נפט מפצלים - מה שהפך אותה ליצרנית הנפט הגדולה בעולם. ההיצע החדש הזה מציף את השוק העולמי בתקופה בה הכלכלה העולמית הורידה הילוך.

ללחצים התורמים לשמירה על מחיר נפט נמוך נוסף גם הדולר, שהתחזק בשנה האחרונה במידה ניכרת נגד מרבית המטבעות. למרות מאמצים של מדינות כאיראן וסעודיה לשנות את המנהג לתמחר נפט בדולרים, מרבית הסחר בנפט כיום נעשה בדולרים. התחזקות הדולר משמעה כי על היצרניות לא מופעל לחץ להעלות מחירים כדי להתאים עצמן לאינפלציה במטבעותיהן.

למרות זאת, מרבית האנליסטים צופים עלייה במחיר הנפט בהמשך השנה. טווח התחזיות רחב, ונע בין 20 ל–90 דולר לחבית. בסקר אנליסטים של בלומברג, שכלל 39 אנליסטים, הממוצע היה 69 דולר עבור חבית ברנט ברבעון הרביעי. אחת הסיבות להבדלים הניכרים בתחזיות היא שהאנליסטים, שלא חזו מפולת של יותר מ–50% במחיר הנפט תוך פחות משנה, מתקשים להסכים על הגורמים המשמעותיים ביותר בשוק שהולך ונהיה מורכב יותר מיום ליום. הציפייה לעליות מבוססת ברובה על הערכה כי יצרניות הנפט יתחילו לצמצם תפוקה אם מחירי הנפט יוותרו נמוכים, עונת הקיץ תביא לגידול בצריכת הדלק בארה"ב - ובכך יתחיל להצטמצם הפער בין ההיצע לביקוש.

הברנט נסחר בלונדון במחיר הגבוה בכ–5–10 דולר מהנפט הגולמי מסוג טקסס מתוק בחודשים האחרונים. הפער נובע, בין היתר, מהגבלת יצוא הנפט הגולמי החלה על חברות הנפט האמריקאיות. הגבלה זו, מקורה במשבר הנפט של שנות ה–70, אך היא נותרה על כנה מאז. ואולם, הברנט הוא המחיר המשמש בנצ'מרק במרבית העולם - ועבור חלק ניכר מעסקות הנפט.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker