"אקונומיסט": עוינות אובמה-נתניהו מאלצת יהודים לבחור בין זהותם האמריקאית ליהודית

לפי המגזין, מאבק הזהויות עשוי לפגוע בתמיכה היהודית המסורתית בדמוקרטים בבחירות הבאות, אף שיש חוששים כי הוא יפגע דווקא בתמיכת היהודים הליברלים בישראל

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

הקהילה היהודית נקרעת בין הזהות האמריקאית לזהות היהודית שלה, במאמר שהתפרסם בסוף השבוע. לפי "אקונומיסט", העוינות הקשה בין ממשל אובמה בארה"ב לממשל נתניהו בישראל מאלצת את היהודים הליברלים לבחור: האם לנוע אל עבר המפלגה הרפובליקאית, למרות התמיכה המסורתית של יהודים בדמוקרטים, או להפחית תמיכתם בישראל.

כדוגמה מתייחס המגזין לרב הניו יורקי שלדון צימרמן. "כשצימרמן הגיע למנהטן כרב צעיר, מלחמת וייטנאם התנהלה ברקע, ואמונותיו הליברליות התמזגו בצורה חלקה עם יהדותו. הוא יכול היה לקחת קבוצות נוער מבית הכנסת להפגנות נגד המלחמה. כמה שנים קודם לכן, רבנים צעדו לצד מרטין לותר קינג במאבק על זכויות השחורים בדרום ארה"ב. אך כיום, אהבתו לישראל והנטיות הפוליטיות הפרוגרסיביות שלו מתחילות להתנגש", כותב "אקונומיסט".

המגזין מציין כי הקהילה היהודית האמריקאית היא המצליחה והפומבית ביותר מחוץ לישראל, ולמרות זאת, הקהילה היהודית בארה"ב כיום לא מרוצה. "אף שקהילתו של צימרמן כוללת תורמים עשירים הן למפלגה הדמוקרטית והן לרפובליקאית, רובם שותפים לחזון של ישראל כיהודית, דמוקרטית, ומכבדת כל הדתות בצורה זהה – בין היתר כיוון שהפלורליזם האמריקאי שיחק תפקיד כה מרכזי בשגשוג הקהילה היהודית בארה"ב. צימרמן עיקם אפו כאשר ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא למצביעיו להגיע לקלפיות באמצעות אזהרה מפני נהירה של ערבים אזרחי ישראל לקלפיות. ברחבי ארה"ב, מנהיגים יהודיים הביעו חוסר שביעות רצון מהאמירה. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, תקף את נתניהו ביתר חריפות ואיים לבחון מחדש את האסטרטגיה הדיפלומטית של ארה"ב".

"יהודי ארה"ב מרגישים כי הם נדרשים לבחור בין נאמנויות מתחרות. צימרמן היה בעבר גאה להצביע עבור אובמה, והוא לא לבדו. מלבד ג'ימי קרטר ב-1980, המועמדים הדמוקרטיים לנשיאות זכו ברוב של הקולות היהודיים מאז 1972. אך כעת חש צימרמן כי אובמה נחוש "לבייש בפומבי" את ראש ממשלת ישראל, ומעריך כי לא היה מצביע לו כיום. אבל אובמה לא יתמודד בבחירות הבאות, ורבים מחברי הקהילה תומכים בהילרי קלינטון, הנתפשת כתומכת ישראל.

אובמה מתראיין לרויטרס, אמשצילום: רויטרס

מאז מתקפות הטרור ב-11 בספטמבר 2001, הרפובליקאים התאחדו מאחורי ישראל. השמרנים במפלגה רואים בנתניהו גיבור הנאבק באסלאם הרדיקלי. לעומת זאת, היחס לישראל מפלג את היהודים תומכי הדמוקרטים, שעד כה לא נדרשו לבחור בין הזהות האמריקאית לזהות היהודית שלהם.

גם אם התמיכה היהודית בדמוקרטים נחלשת, היא עדיין גבוהה, בשל נקודת ההתחלה הגבוהה שלה. ההשפעה שלהם בקלפיות מצומצמת, וחשובה באזורים ספיציפיים מאוד, שפלורידה היא החשובה שבהם. ההשפעה האמיתית שלהם היא בתרומות הגדולות שלהם. הרפובליקאים אינם זקוקים לקולות היהודיים, אמר ל"אקונומיסט" בנג'מין גינסברג מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס, "הם זקוקים שהיהודים יתמכו בדמוקרטים פחות".

מנגד מציג "אקונומיסט" את חששו של הרב ריק ג'ייקובס מאיחוד היהדות הרפורמית, המייצג כמעט 900 בתי כנסת, כי אם ישראל תהפוך לנושא מפלג, יהודים ליברלים לא יתחילו לפתע להצביע לרפובליקאים, אך עשויים להתרחק מישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker