האמריקאים מבינים שהאי-שוויון הוא בעיה - אך לא סומכים על הממשל

סקר חדש העלה כי כאשר מציגים לאמריקאים נתונים על אי־שוויון, הם מבינים שצריך לצמצמו, אך חוסר אמונם בממשל גורם להם לחשוד בתוכניות ממשלתיות שנועדו לעשות זאת ■ על שני צעדים יש הסכמה רחבה יחסית: העלאת מס העיזבון והעלאת שכר המינימום

מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל רמתי

סקר מקוון חדש שבחן את תגובתם של 10,000 אמריקאים לגידול בפערי ההכנסות בארה"ב חושף תובנה חדשה לגבי תפישות הציבור בארה"ב בנוגע לאי־שוויון והדרכים לטיפול בו. הסקר, שהתבצע על ידי מכון המחקר לצמיחה שוויונית בוושינגטון (Washington Center for Equitable Growth), העלה שאף שרבים מוכנים להאמין כי אי־שוויון הוא בעיה חמורה, הם אינם ששים להתערבות ממשלתית שתשפר את המצב, בשל חוסר אמון עמוק ביכולת הממשל הפדרלי לנהל תוכניות רווחה בצורה יעילה.

שתי פעולות יוצאות דופן שלגביהן יש הסכמה רחבה יחסית הן העלאת מס העיזבון והעלאת שכר המינימום. נשיא ארה"ב ברק אובמה והדמוקרטים ניסו לבצע שני צעדים אלה בשנים האחרונות, אך נתקלו בחומת התנגדות מצד הרפובליקאים.

בסקר הציגו החוקרים, איליאנה קוזיימקו, מיקל נורטון, סטפאני סטנצ'בה ועמנואל סאז (שפירסם בשנים האחרונות כמה מחקרים בולטים בנושא), נתונים על אי־שוויון בפני חלק מהנסקרים, בהתבסס על מידע אודות הכנסותיהם — למשל, באמצעות הצגת הגידול בהכנסות שממנו היו הנשאלים נהנים אם הצמיחה הכלכלית מאז 1980 היתה מתחלקת בצורה שווה יותר באוכלוסייה. לאחר מכן, הציגו החוקרים שאלות להערכת גישתם של הנשאלים כלפי אי־שוויון ומדיניות אפשרית להתמודדות עמו. המשתתפים בסקר נשאלו גם לגבי נטייתם הפוליטית. גישות אלה הושוו לאלו של נסקרים שבפניהם לא הוצגו הנתונים.

משתתפי הסקר שראו נתונים על אי־שוויון הסכימו כי זוהי בעיה אמיתית בשיעור הגבוה ב–35% יותר מאלה שלא קיבלו נתונים. ואולם, הם עדיין לא סומכים מספיק על הממשל הפדרלי שידע לפתור את הבעיה. גם לאחר שהוצגו להם נתונים אודות החשיבות של תוכניות כמו תלושי מזון (SNAP) לעניים, הם המשיכו להטיל ספק ביעילות תוכניות שכאלה. בין משתתפים בעלי נטיות ימניות (רפובליקאיות) לבעלי נטיות שמאליות (דמוקרטים), היו פערים גדולים בתמיכה בתוכניות ממשלתיות כמו מס הכנסה גבוה למדרגה העליונה, תלושי מזון והקלות מס לבעלי הכנסות נמוכות.

עם זאת, לגבי יעילות של שכר המינימום ומס העיזבון היתה הסכמה רבה יחסית בקרב הנשאלים — הן בקרב בעלי נטייה ימינה, והן בקרב בעלי נטייה שמאלה. החוקרים מעריכים כי הנטייה לקבל מדיניות כמו שכר המינימום נובעת מהמעורבות המעטה של הממשל בהחלת חוק שכזה. עוד מעריכים החוקרים כי משתתפי הסקר מוכנים לשקול את העלאת מס העיזבון (המכונה לעתים "מס הירושה" או "מס המוות"), לאחר שגילו כי הוא חל על מספר כה מועט של אמריקאים עשירים במיוחד — התמיכה בהעלאת מס זה גדלה פי שלושה בקרב נסקרים שראו נתונים מפורטים על מספר האמריקאים שלהם נוגע החוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום