תשעה מקצועות שבהם נשים מרוויחות יותר מגברים

מתוך 342 מקצועות שנבדקו על ידי מרשם האוכלוסין של ארה"ב, רק בתשעה נשים השתכרו יותר

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2

השכר של נשים ברוב המכריע של המקצועות נמוך מזה של גברים באותו התפקיד, אולם ישנם קומץ תחומים שבהם נשים משתכרות יותר מגברים. מהם אותם מקצועות?

לפי נתונים חדשים שפירסם מרשם האוכלוסין של ארה"ב, נשים במשרה מלאה משתכרות פחות מגברים במשרה מקבילה ביותר מ-97% מהמקצועות. מתוך 342 מקצועות שנבדקו על ידי מרשם האוכלוסין בשנת 2013, רק בתשעה השתכרו נשים יותר ממקביליהן הגברים.

הנה תשעה התחומים המקצועיים שבהן שכרן של נשים גבוה יותר. כנקודת השוואה, השכר החציוני של כלל הנשים העובדות במשרה מלאה בארה"ב נמוך ב-21.2% מהשכר של גברים במשרה מקבילה.

1. הפער הגדול ביותר לטובת נשים נרשם במקצועות ההפקה והבימוי, שם השכר החציוני של נשים גבוה ב-6.2% מזה של מקביליהן הגברים. נשים מהוות כ-37% מהעובדים בענף, שפערי השכר בו בין נשים לגברים עלו לכותרות בטקס פרסי האוסקר בחודש שעבר, כאשר השחקנית פטרישה ארקט קראה לשוויון בשכר ובזכויות לנשים במהלך דברי קבלת הפרס על שחקנית המשנה הטובה ביותר עבור הסרט "התבגרות".

פטרישה ארקט בנאום התודה שלה על זכייתה בפרס שחקנית המשנה צילום: אי–פי

2. הפער השני הכי גדול לטובת נשים בשכר נרשם בתחום של ניקיון כלי רכב וציוד, בו שכרן של נשים גבוה ב-5% מזה של גברים. נשים מהוות רק 13.5% מכוח העבודה בתחום זה.  

3. במקום השלישי נמצא התחום של קניינים סיטונאיים וקמעונאיים (לא כולל מוצרים חקלאיים), אשר בו פער השכר לטובת נשים הוא 3.3%. נשים מהוות קרוב למחצית העובדים במקצוע.

4. מקצוע נוסף בו נשים משתכרות יותר מגברים הוא אבטחה בתחום התחבורה. נשים, אשר מהוות יותר משליש מהעובדים בתחום זה בארה"ב, משתכרות 2.5% יותר מאשר גברים.

5. שכרן של נשים גבוה ממקביליהן הגברים גם במקצוע של סייעים וסייעות בתחום שירות אנוש ושירותים חברתיים, שם הוא 2.3%. נשים מהוות קרוב ל-80% מכוח העבודה בתחום זה.

6. בתחום החינוך המיוחד, שבו נשים מהוות 85% מהעובדים, משתכרות נשים 1% יותר מאשר גברים.

צילום: בלומברג

7. נשים שעובדות בתפקידי ניהול בתחומי התחבורה, האחסון וההפצה, משתכרות 0.5% יותר ממקביליהן הגברים, אולם מהוות רק כ-18% מהעובדים במקצוע.

8. נשים נהנות משכר עדיף לעומת גברים גם בתחום של שטיפת כלים, אם כי מדובר בפער מזערי של 0.2%. כ-15% בלבד מהעובדים בשטיפת כלים בארה"ב הם נשים.

שוטף כלים
הישראלים לא רוצים לשטוף כלים, אז מה עושים?צילום: אורן זיו

9. המקצוע האחרון שבו נשים משתכרות יותר מגברים הוא כיועצות בבתי ספר, עם פער קטנטן של 0.2%. נשים מהוות כ-70% מהעובדים במקצוע זה בארה"ב.

הפערים לטובת נשים בשכר בתשעה המקצועות שבהם נשים משתכרות יותר, מתגמדים לעומת הפערים לטובת גברים במקצועות האחרים. כך למשל, השכר החציוני של גברים העובדים כסוכני מכירות בתחום השירותים הפיננסים, הסחורות וניירות הערך, גבוה ב-83% מהשכר של נשים באותו התפקיד, וגברים שעובדים בייעוץ פייננסי בתחום מומחיות מיוחד משתכרים 68% יותר ממקבילותיהן הנשים.

בתחום החקלאות, השכר החציוני של גברים גבוה ב-65% מהשכר של נשים, ובתחום של שירותי קבורה ועריכת הלוויות גבוה שכרם של גברים ב-64% מזה של נשים באותו התפקיד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker