מדוע UPS מוכנה להקל על עובד שנקע קרסול אך לא על אשה בהיריון?

חברת השילוח האמריקאית תידרש להשיב על שאלה זו, לאחר שבית המשפט העליון לא קיבל את טענתה כי סירובה להעניק הקלות לנשים בהיריון אינו מהווה אפליה

גרדיאן
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
גרדיאן
בלומברג

בית המשפט העליון של ארה"ב קיבל ביום רביעי את תביעתה של נהגת לשעבר בחברת השילוח האמריקאית UPS, שטענה כי החברה הפלתה אותה לרעה בשל הריונה. בית המשפט העליון קיבל את טענת הנהגת, פגי יאנג, ברוב של 6 שופטים נגד 3, והחזיר את התביעה לערכאות נמוכות יותר.

בית משפט פדרלי מחוזי ובית משפט לערעורים דחו על הסף את התביעה, וצידדו ב-UPS, שטוענת כי פעלה כחוק. כעת ייאלצו הערכאות הנמוכות יותר לשמוע את הטיעון בתביעה ולהכריע האם UPS הפרה את החוק נגד אפליה בהיריון במקרה של יאנג. בבסיס התביעה של יאנג ניצבת השאלה האם מעסיקים נדרשים לאפשר תפקידים חלופיים זמניים כאשר עובדות אינן יכולות לבצע תפקידים ומטלות מסויימות בשל הריונן.

יאנג נכנסה להיריון ב-2006, כאשר עוד הייתה נהגת משאית של UPS בלנדובר שבמרילנד. רופאה המליץ לה להימנע מהרמת משאות במשקל העולה על 10 ק"ג. יאנג אמרה כי הציגה מכתב מהרופא למעסיק, אך נאמר לה כי החברה אינה מציעה חלופות או משרות קלילות יותר, אלא אם עובדים מתאוששים מפציעה שנגרמה בעבודה. יאנג יצאה לחופשה ללא תשלום, ובתחילה חזרה לעבוד לאחר לידתה, אך מאוחר יותר עזבה את UPS.

בהחלטת בית המשפט, שאל השופט סטיבן ברייר מדוע UPS מוכנה להיענות לצרכים של עובדים אחרים, אך לא של עובדות בהיריון. הצטרפו אליו לא רק 3 הנשים בבית המשפט העליון, רות ביידר גינסבורג, סוניה סוטומאיור ואליינה קייגן, אלא גם השופטים השמרנים סמיואל אליטו וג'ון רוברטרס, נשיא בית המשפט. השופטים אנטונין סקליה, אנתוני קנדי וקלרנס תומס, כולם שמרנים, התנגדו להחלטה.

UPS  ומעסיקים נגדם הוגשו תביעות דומות טוענים כי מותר להם להעניק העדפות בהתבסס על מערכות ותק ותקריות בעבודה. החוק נגד אפליה בהיריון אינו דורש כי נשים בהיריון יקבלו יחס זהה לזה של עובדים עם נכות זמנית, טוענת UPS, אלא מבטיח כי אינן מופלות באופן שיטתי. לדברי UPS, ההקלות שהיא נותנת בגין נכויות זמניות מסויימות ניתנות לגברים ולנשים כאחד, ולכן אין לראות בה מדיניות מפלה.

"המדיניות והמנהג של UPS היו שאם עובדת בהיריון ביקשה איזשהן הקלות, היא נשלחה הביתה לחופשה ללא תשלום עד סוף הריונה", אמרה שרון גוסטפסון, אחת מעורכות דינה של יאנג, לאחר פסיקת העליון. לעומת זאת, עובדים שאובחנו עם סרטן או מחלת לב, איבדו את רשיונם זמנית, או נקעו קרסול בעבודה, קיבלו תפקיד משרדי או הקלות.

באוקטובר האחרון, הודיעה החברה על כוונתה להתחיל להציע לנשים בהיריון הקלות בהתאם למצבן. ההודעה הגיעה לשמוע את התביעה. הפעם האחרונה בה פסק בית המשפט העליון בנוגע לאחריות מעסיקים כלפי עובדות בהיריון הייתה ב-1991.

החלטת בית המשפט העליון אינה צפויה להוביל לשינוי נרחב במדיניות הנכות של חברות בארה"ב שתעניק לנשים בהיריון הקלות מיוחדות להן לא היו זכאיות בעבר. "בית המשפט מטיל ספק בכך שהקונגרס התכוון להעניק לעובדות בהיריון מעמד מועדף, כך שמעסיקים המעניקים הקלות מסויימות לעובדת או שתיים צריכות להעניק הקלות דומות לכלל הנשים בהיריון, ללא תלות בגורמים אחרים", נאמר בהחלטת בית המשפט העליון. הוא רק ציין כי אלא אם יש סיבה הגיונית לכך, אסור להם למנוע מנשים בהיריון הקלות הניתנות לעובדים אחרים. UPS העניקה הקלות לקבוצות גדולות של עובדים, ובית המשפט העליון דורש ממנה להסביר מדוע לא הרחיבה הקלות אלה גם לנשים בהיריון. "מדוע, כשהמעסיקה העניקה הקלות לעובדים כה רבים, לא הייתה מסוגלת להתמודד גם עם הקלות לנשים בהיריון?", כתב השופט ברייר בפסיקה. כעת יצטרך בית המשפט לערעורים להכריע בכך.

החוק נגד אפליית נשים בהיריון נחקק ב-1978, ואוסר על חברות לפטר, לפגוע בתנאי ההעסקה, להשעות או להפלות עובדות רק כיוון שהן בהיריון.

פגי יאנג לאחר שבית המשפט העליון החליט לשמוע תביעתה נגד UPSצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום