מדוע מדינה שמייצרת פחות מ-0.2% מהנפט העולמי מזניקה את מחירי הנפט?

מיקומה האסטרטגי של תימן, החולשת על צוואר בקבוק חשוב במעבר ספינות מהמפרץ הפרסי והאוקיינוס ההודי לתעלת סואץ, הופך אותה לגורם חשוב במאבק הכוחות בין סעודיה הסונית לאיראן השיעית; חסימת באב אל-מנדב עשויה לפגוע בסחר העולמי בין מזרח למערב

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10
לוגו בלומברג
בלומברג

אף שתימן אחראית לפחות מ-0.2% מתפוקת העולמית, מיקומה האסטרטגי במרכז מסלול סחר האנרגיה העולמי משפיע רבות על שוק הנפט. לתימן גבול משותף עם סעודיה, יצואנית הנפט הגולמי הגדולה בעולם, והיא יושבת על אחת מצווארי הבקבוק של נתיבי הסחר המשמשים את מיכליות הנפט היוצאות מערבה מהמפרץ הפרסי. לכן זינקו מחירי הנפט בעולם היום לאחר מוקדי כוח של כוחות המורדים בתימן.

ממשלת תימן קרסה בפני כוחות המורדים החותים, מה שהוביל להפגזות אוויריות בהובלת סעודיה, יצרנית הנפט הגדולה באופ"ק, ארגון יצואניות הנפט. סעודיה, הכוח הסוני החזק באיזור, טוענת כי החותים הם כלי בידי יריבתה השיעית איראן, ונשבעה לעשות את כל הדרוש לבלימתם.

"אולי אף אחד לא היה שם לב לכמה אלפי חביות נפט מתימן, אך למיליוני חביות נפט מסעודיה יש חשיבות עצומה", אומר ג'ון ווטריין, לו יותר מ-30 שנות ניסיון במגזר האנרגיה, והעומד בראש חברת היעוץ הסינגפורית ווטריין אנד קו. "סעודיה מוטרדת לגבי התפשטות חוסר הנחת מתימן ליתר האזור".

כעת מזנקים החוזים על הנפט הגולמי למסירה במאי ב-4.5% למחיר 51.4 דולר לחבית, במסחר האלקטרוני בניו יורק, לאחר שמוקדם יותר זינקו יותר מ-5%. החוזים על הנפט הגולמי מסוג ברנט מתחזקים ב-3.6% בלונדון, למחיר 58.53 דולר לחבית.

תימן הפיקה כ-133 אלף חביות נפט ביום ב-2013, והייתה אז יצרנית הנפט ה-39 בגודלה בעולם, לפי סוכנות המידע של משרד האנרגיה האמריקאי (EIA). תפוקת הנפט של תימן הגיעה לשיא ב-2001 – יותר מ-440 אלף חביות נפט ביום.

תימן ממוקמת על באב אל-מנדב, צוואר הבקבוק הרביעי בגודלו של שוק הספנות העולמי, לפי נפח הסחר העובר בו. ב-2013 עברו בבאב אל-מנדב 3.8 חביות נפט ותוצרי נפט ביום, לפי ה-EIA. סגירת מעבר זה עשויה למנוע ממיכליות נפט מהמפרץ הפרסי להגיע לתעלת סואץ, ולגרום להארכת מסעם אל מסביב אפריקה, מה שיגדיל לא רק את משך המסע כי אם גם את עלויות התובלה. חסימה גם תמנע מספינות הנושאות נפט מאירופה ומצפון אפריקה להגיע בדרך הישירה ביותר לשווקים באסיה.

"תימן אינה יצרנית נפט משמעותית במיוחד, אך היא ממוקמת באזור מאוד חשוב – פוליטית וגיאוגרפית – במזרח התיכון", אומר ריק ספונר, אסטרטג ראשי בחברת CMC מרקטס בסידני, אוסטרליה.

סעודיה, נסיכויות המפרץ, בחריין, קטאר וכווית הגיבו לבקשת נשיא תימן, עבד ראבו מנסור האדי, לפי הצהרה שפירסמה סוכנות הידיעות הסעודית הממשלתית.

סעודיה הובילה את החלטת אופ"ק בנובמבר להימנע מהפחתת יעד התפוקה של הארגון, כיום 30 מיליון חביות ביום, החלטה ששר הנפט האיראני, ביג'אן נמדר זנגאנה, אמר "אינה הולמת את רצוננו". החלטת אופ"ק שלא להפחית תפוקה, לצד גידול בתפוקת הנפט בארה"ב, הובילה את מחירי הנפט העולמיים לשפל של 6 שנים.

"בטווח הארוך, איראן תשמח לפגוע באספקת הנפט", אומר ווטריין. "הם למעשה רוצים לשלוט בסעודיה ובעיראק. הם היו מתים לעשות זאת. הם נלחמים בדרכים עקיפות, וימשיכו בכך", הוסיף. החותים, השייכים לזרם הזיידי של האסלאם השיעי, טוענים כי הם פועלים באופן עצמאי מאיראן, ומייצגים אך ורק את האינטרסים שלהם עצמם.

כוחות אזרחיים מפנים פצועים לאחר הפצצה סעודית בקרבת שדה התעופה של צנעא בתימןצילום: רויטרס

תגובות