פרויקט שאפתני בהשקעה של טריליונים: מסדרון תחבורה מהירה מבריטניה ועד אלסקה

תוכנית שהוצגה בכנס האקדמיה למדעים של רוסיה תאפשר לאדם לנסוע במכונית מצפון סקוטלנד ועד כף הורן בקצה הדרומי של דרום אמריקה

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6

תוכנית שאפתנית להקמת מסדרון תחבורה מהיר למכוניות ורכבות, שישתרע על פני כמעט 20 אלף קילומטרים ויחבר בין בריטניה לאלסקה דרך יבשת אסיה, הוצגה השבוע בכנס של האקדמיה למדעים של רוסיה, דיווח העיתון "סייבריאן טיימס".

הפרויקט, אשר יחצה את רוסיה לכל אורכה, מתוכנן לקום בנתיב הנוכחי של הרכבת הטרנס-סיבירית, ויכלול מלבד רשת רכבות חדשה, גם סלילת כבישים מהירים מרכזיים, הנחת צינורות נפט וגז, וכן תשתיות חשמל ומים, אמר ראש רשות הרכבות של רוסיה, ולדימיר יקונין.

יקונין הוסיף כי הערכה גסה של עלות הפרויקט מסתכמת בטריליוני דולרים, אולם ציין כי התועלת הכלכלית שעתידה לצמוח ממנו תאפיל על היקף ההשקעה. הפרויקט עשוי להיות נתיב התחבורה המודרני הראשון שמחבר את האוקיינוס השקט ממזרח לאוקיינוס האטלנטי ממערב, ועתיד להוביל להקמת ערים חדשות ולפיתוח נוסף של אזור סיביר והמזרח הרחוק של רוסיה.

הכביש יחבר בין אלסקה שבארה"ב לרוסיה. צילום מסך: גוגל מפות

ולדימיר פורטוב, ראש האקדמיה למדעים של רוסיה, הודה כי הפרויקט "מאוד שאפתני ויקר", אולם הוסיף כי הפרויקט "יפתור בעיות רבות בפיתוח של אזורים נרחבים, ויהיה קשור גם לתוכניות חברתיות, תחומי מחקר ועסקים חדשים, מקורות אנרגיה חדשים, וכן הלאה".

"הרעיון הוא כי מתוך התבססות על טכנולוגיות חדשות של תחבורת רכבת מהירה, נוכל לבנות מסילת רכבת חדשה סמוך למסילה הטרנס-סיבירית עם אפשרות לחיבור למחוז צ'וקוטקה ולמצר ברינג ואז ליבשת אמריקה", אמר פורטוב לטיימס.

בצדו המערבי, יתחבר נתיב התחבורה לרשתות תחבורה קיימות באירופה, וכך יאפשר נסיעה ממהירה מערב אירופה למזרח רוסיה. מערכת הכבישים הקיימת של רוסיה אמנם מכסה את מרבית המדינה, אולם איכות הכבישים נוטה להתדרדר ככל שמתרחקים ממוסקווה לכיוון מזרח.

אם הפרויקט אמנם ייצא לפועל, יוכל אדם לנסוע במכונית מצפון סקוטלנד ועד כף הורן בקצה הדרומי של דרום אמריקה (דרך מנהרת תעלת למאנש ובאמצעות גשר ארוך במיוחד מעל מצר ברינג או לחילופין מנהרה מתחתיו).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker