החוסכים הגרמנים פועלים על פי הרגש, 
ולא על פי ההיגיון הכלכלי - ומפסידים הרבה כסף

אף שמדינות באיחוד האירופי מציעות להם ריביות גבוהות יותר על פיקדונות באותן ערבויות, ואף שניתן להעביר אליהן את הכסף 
בקלות, הגרמנים מתעקשים להחזיק חשבונות חיסכון בעיקר בגרמניה ■ אובדן התשואה הפוטנציאלית עקב כך הוא משמעותי

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מדוע להרוויח תשואה של 2% על חסכונותיכם, כשאתם יכולים לגרוף 0.5%? השאלה הזאת נשמעת מוזרה אולי, אך נראה שהיא משקפת את תפישתם של גרמנים רבים.

למרות הייסורים שהם חווים כאומה על רקע הנחישות של הבנק המרכזי האירופי (ECB) לשמור על הריביות בגוש היורו בשפל, מעטים מהם מנצלים את ההזדמנות לקבל תשואות גבוהות יותר באמצעות פתיחת חשבונות במקומות אחרים באיחוד האירופי. זוהי ראיה נוספת לאופן שבו האינטגרציה של שוקי ההון האירופיים נמצאת בנסיגה מאז המשבר הפיננסי העולמי.

בין מדינות גוש היורו ישנם פערים משמעותיים בשיעורי הריבית — הן עבור פקדונות והן עבור הלוואות. במקרים רבים, אותו בנק משלם לבעלי הפקדונות ריביות שונות במדינות שונות. דויטשה בנק, למשל, מציע 0.1% עבור פקדון של שנה בגרמניה, ו–0.75% עבור חשבון מאותו סוג באיטליה. בתיאוריה, ההבדלים האלה אמורים להיעלם כשהבנקים יזיזו כספים ממקומות שבהם יש עודף חיסכון למקומות בהם יש מעט מדי היצע. ואולם מעשית, רגולטורים מקומיים מקשים על כך. זאת, אף שהבנקים ברחבי גוש היורו מפוקחים כיום על ידי הבנק המרכזי של אירופה, שאמור לבחון את הדברים במבט רחב יותר.

מרינה של פרמייר מרינאס בדרום בריטניה. רק שתיים נבנו ב–15 השנים האחרונותצילום: בלומברג

בתיאוריה, לבעלי הפקדונות לא אמור להיות כל חשש לגבי הפקדת כספם בכל מדינה באיחוד האירופי — הרי כל הממשלות האירופיות מבטחות פיקדונות עד סכום של 100 אלף יורו. אף שערבויות אלה תלויות בנזילות הממשלות המספקות אותן, גם המדינות באיחוד שנמצאות במשבר עמוק כשלו עד כה בהעמדת ערבויות כאלה.

בנוסף, השקעה חוצת גבולות בתוך האיחוד היא פשוטה ביותר. חברה כמו SavingGlobal, היושבת בברלין, מאפשרת לגרמנים לפתוח כמה חשבונות שרק ירצו באירופה, מבלי לבקר אי פעם בסניף זר. הלקוחות אינם נתקלים בביורוקרטיה, מלבד הצורך להזדהות בסניף דואר מקומי, וניתן לנהל את החשבונות באמצעות האינטרנט. החברה אף מציעה חשבונות נקובים ביורו במדינות באיחוד האירופי שאינן שותפות בגוש היורו, כדי להימנע מהסיכון של תנודות מטבע חריפות. ההבדלים בתשואות הם עצומים: באיטליה, החשבון הכי טוב של החברה לשנה מציע ריבית של 1.6%. בפורטוגל השיעור הוא 2%.

כל זה אמור לקסום לגרמנים, שאגרו כ–2 טריליון דולר, כ–55% מהתמ"ג של גרמניה, בפקדונות בנקאיים רגילים, כשמרביתם נמנעים מהשקעות בנדל"ן ובמניות. ואולם ל–SavingGlobal, החברה הגדולה מסוג זה, יש רק 17 אלף לקוחות, וגם הם נוטים יותר להפקיד כספם באיטליה,ש בה הריבית נמוכה יחסית, מאשר בפולין, שבה גם לבנקים וגם לממשלה יש דירוג אשראי גבוה יותר. במלים אחרות, בגרמניה, שנחשבת לאומרה רציונלית, הרגש משחק תפקיד גדול יותר בקבלת החלטות מאשר ההיגיון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker