המסים בארה"ב עובדים בשביל העשירים

רבות מהטבות מס הגדולות ביותר בארה"ב מועילות בעיקר למאיון העליון - וכל ניסיון לשנות או לבטל אותן מעורר סערה

ניו יורק טיימס
פטרישיה כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
ניו יורק טיימס
פטרישיה כהן

"אמריקאים, קחו את המיליארדים שלכם בחזרה" - כך קוראת ללקוחותיה החברה להכנת דו"חות המס H&R בלוק בפרסומות בטלוויזיה בארה"ב.

רבים לא יודעים שהם כבר מקבלים כסף בחזרה. מבחינת הממשלה, מיסוי הוא בהרבה מקרים פשוט שם אחר להוצאה. יש זיכויי מס וניכויי מס, הכללות ופטורים, דחיות והפחתות, הפרשות והחזרים - ורובם ככולם מכניסים כסף לארנקיהם של אנשים במקום להוציא אותו מהם.

ואולם יש הבדל אחד עיקרי בין הוצאות מס (שמן החלופי של הטבות המס - שניתן להן מכיוון שהן שקולות להוצאה ממשלתית) לבין ההוצאות שמגיעות ישירות מהתקציב הפדרלי - הוצאות המס מועילות בדרך כלל לעשירי ארה"ב.

אחוזה בהמפטונס, ניו יורק. הטבות מס גם לבתי נופשצילום: בלומברג

מניתוח של סובסידיות מס בשווי 340 מיליארד דולר שניתנו ב–2013 לדיור, לחינוך, לפנסיה ולחסכונות בארה"ב, עולה כי המאיון העליון קיבל כ–95 מיליארד דולר, יותר מ–90 מיליארד הדולרים שקיבלו ה–80% התחתונים יחד - כך עולה מנתוני התאגיד לפיתוח יוזמה, ארגון ללא מטרות רווח שמסייע למשפחות מהמעמד הנמוך והבינוני לצבור נכסים.

"בכל שנה הממשל הפדרלי מוציא מיליארדי דולרים על תוכניות המס האלה, רק כדי לתמוך בסופו של דבר בעיקר במשקי הבית בעלי ההכנסות הגבוהות - אלה שהכי פחות צריכים את העזרה הזאת", אומר עזרא לווין, מנהל לענייני ממשל בארגון.

לחץ כבד להפחתת ההוצאות של התוכנית, שהופעל בשנים האחרונות בעיקר מצד גורמים שמרניים, גרם לכך שחוקי המס נהפכו לחלק מרכזי במדיניות חברתית בכל הנוגע לחינוך, פנסיה ודיור.

הטבות המס בתחומים אלה עולות והולכות, והסתכמו ביותר מ-620 מיליארד דולר ב–2014, לעומת 540 מיליארד דולר ב–2013, לפי הניתוח של לווין. לשם השוואה, ההוצאות הפדרליות של 14 מתוך 15 סוכנויות של הקבינט, ובהן הסוכנויות בתחומי דיור, תחבורה, 
עבודה, מסחר, חינוך, אוצר ומשאבי אנוש, הסתכמו ב–464 מיליארד דולר.

אלה שנמצאים בפסגת סולם ההכנסות - ה–0.1% העליונים, עם הכנסה שנתית ממוצעת של 7.6 מיליון דולר - קיבלו בממוצע 33,391 דולר בהחזרי מס. ששת העשירונים התחתונים, שמרוויחים פחות מ–65 אלף דולר בשנה, קיבלו בממוצע פחות מ–1,000 דולר, 
וביחד קיבלו כ–12% מהמיליארדרים שחולקו.

מאהל מחוסרי בית בסיאטל. העשירונים התחתונים לא נהנים מההטבותצילום: רויטרס

אובמה יתקשה לבטל את הסובסידות

דו"ח של משרד התקציב של הקונגרס שבחן את עשר סובסידיות המס הגדולות ביותר, בשווי כולל של 900 מיליארד דולר, מצא כי יותר ממחצית מהסכום הועבר למשקי בית בחמישון העליון של סולם ההכנסות.

אף אחד מהניתוחים לא כולל את הטבות המס הפדרליות החדשות למשקי בית בעלי הכנסה נמוכה ובינונית שקנו ביטוח בריאות פרטי באחת הבורסות הציבוריות שהוקמו במסגרת רפורמת הבריאות של ממשל ברק אובמה. כמעט 85% מתוך 16.4 מיליון אמריקאים שמבוטחים בבורסות האלה קיבלו סובסידיה ממשלתית שתסייע להם לשלם את הפרמיות, לפי נתונים שפירסם השבוע ממשל אובמה. משרד התקציב של הקונגרס העריך כי הסובסידיה הממוצעת ב–2015 היא 3,960 דולר. המתנגדים השמרנים לרפורמה עירערו על רוב הסיוע הפיננסי הזה, שניתן דרך הבורסות הפדרליות ב–34 מדינות, וביוני צפוי בית המשפט העליון בארה"ב לפסוק בנושא.

ואולם ברגע ששמים בצד את המחלוקות המפלגתיות סביב רפורמת הבריאות של אובמה, הדמוקרטים והרפובליקאים מסכימים ביניהם על רבות מהטבות המס, שנועדו לעודד יעדים חברתיים כמו בעלות על בתים, השכלה גבוהה וחסכונות לפנסיה. ביטולן עלול לעורר סערה, כפי שגילה אובמה כשהציע, ולאחר מכן חזר בו, תוכנית לביטול הטבות המס ל–529 תוכניות חיסכון ללימודים. משקי בית עם הכנסות של יותר מ–150 אלף דולר בשנה קיבלו 80% מהטבות המס של התוכנית, לפי הבית הלבן.

הטבה של 3 דולרים לעשירונים התחתונים

גם הטבות אחרות עזרו באופן דומה למשפחות מהמעמד הגבוה. הניכוי של תשלומי ריבית על משכנתאות, אחת ההטבות הוותיקות והגדולות ביותר, יחד עם הניכוי על מסי רכוש, עלו לממשל הפדרלי 98.5 מיליארד דולר ב–2014. כ–70% מההטבות הגיעו לשני העשירונים העליונים בהתפלגות ההכנסות. ההטבה הממוצעת למשק בית בשני העשירונים התחתונים - אלה שמרוויחים פחות מ–21 אלף דולר בשנה - היתה 3 דולרים, לפי נתוני התאגיד לפיתוח יוזמה.

מבקרים אחרים מתלוננים על כך שההטבות האלה לא אפקטיביות במיוחד, ומצביעים על מחקר שמראה כי במקום לעודד שוכרים לקנות בית, הניכוי של ריבית המשכנתאות פשוט מעודד קונים קיימים לרכוש בתים גדולים יותר.

הטבות המס לחיסכון פנסיוני,שהסתכמו ב–146 מיליארד דולר ב–2014, לעומת 128 מיליארד דולר ב–2013, מיטיבות אף הן עם משקי בית מהמעמד הגבוה. ההטבה השנתית הממוצעת למאיון העליון ב–2013 הגיעה ל–13,088 דולר, לעומת 200 דולר או פחות לששת העשירונים התחתונים, לפי נתוני הארגון.

תוכניות המס שכן עוזרות לעשירונים התחתונים כוללות את זיכוי המס על הכנסה מעבודה, סובסידיית שכר (מעין מס הכנסה שלילי) שמגדילה את ההכנסה ל–27 מיליון עובדים שמרוויחים שכר נמוך. נקודות זיכוי לחוסכים, שעוזרות למשפחות במעמד נמוך ובינוני לצבור חסכונות לפנסיה, מכוונות אף הן למעוטי יכולת.

בתקציב ל–2016 הציע אובמה להגדיל את התוכניות האלה, כולל הטבת מס בשווי 500 דולר להורים עובדים. הבית הלבן העריך כי הזיכוי המקסימלי יעזור למי שהכנסותיהם נמוכות מ–120 אלף דולר בשנה, אך חלק מהכסף יועבר למי שהכנסותיהם מגיעות עד ל–210 אלף דולר.

חבר הקונגרס פול ריאן, רפובליקאי מוויסקונסין ויו"ר ועדת הדרכים והאמצעים של בית הנבחרים העוסקת בסוגיות פיסקליות, הסכים כי יש להרחיב את הטבות המס על שכר גם למבוגרים ללא ילדים, במקום רק להורים - אך בכל זאת לא הביע תמיכה בהצעתו של אובמה להטבת מס ל"משתכר שני".

רוכשי בתים מקבלים הטבה - שוכרים לא

מדיניות מס מועילה בדרך כלל למי שבחלק העליון של סולם ההכנסות מכמה סיבות: משקי בית עשירים יותר נכללים במדרגות מס ההכנסה הגבוהות ביותר, וכך הם משיגים חיסכון גדול יותר באופן פרופורציונלי. יש להם גם בדרך כלל יותר נכסים להכניס לתוכניות דיור, פנסיה והשכלה גבוהה שזכאיות לסובסידיות מס.

כלכלנים רבים ציינו שמנקודת מבט של רואי חשבון, אין הבדל בין הטבות מס לבין תקציב ישיר. עובד בשכר מינימום שמשתמש בשובר פדרלי כדי לשלם את שכר הדירה ובנקאי בוול סטריט שמנכה את ריבית המשכנתא על בית נופש בהמפטונס, ששוויו מיליוני דולרים - שניהם זכאים לסיוע ממשלתי בדיור.

הקונגרס האמריקאי התחיל ללעקוב אחר הסכומים של מה שידוע כהוצאות מס לצד תקציב ההוצאות הפדרליות ב–1976, כחלק מרפורמה בתקציב.

פעילים נגד מיסוי מערערים על הטענה כי ניכויי מס שווים לסיוע ציבורי. "זה פשוט טיפשי ושקרי", אומר ריאן אליס, מנהל מדיניות מס בארגון השמרני אמריקאים למען רפורמה במס. "לתת לאנשים לשמור את הכסף שלהם לא מגדיל את התערבות הממשלה בכל מקרה".

סוזן מטלר, פרופסור לממשל באוניברסיטת קורנל, טוענת כי הממשלה אינה נותנת הטבות מס בצורה שווה. "בדיוק כמו קצבאות רווחה, הטבות מס מכוונות לקבוצות מסוימות של אנשים", היא אומרת. רוכשי בתים מקבלים הטבה, ושוכרים לא מקבלים - אפילו אם הם מרוויחים אותו הדבר.

מטלר, שחיברה ספר בנושא, טוענת כי אנשים אפילו לא מודעים לסכומים שהם מקבלים מהממשל. היא מצביעה על סקר מ–2008 של אוניברסיטת קורנל, שבו רוב האמריקאים התעקשו כי אינם נעזרים בתוכניות של הממשל, אפילו כשניצלו את הניכויים על ריביות המשכנתא או הלוואות שכר הלימוד. היא תומכת בהנפקת קבלות שיפרטו בדיוק מה הסכום שכל אחד מקבל במסגרת התוכנית - כך כולם יידעו מי בדיוק מקבל את כל המיליארדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום