פרופסור ישראלי מארגן כנס אקדמי בבריטניה: האם הקיום של מדינת ישראל הוא לגיטימי?

פרופ' אורן בן דור: הכנס פתוח לכל הדעות ■ אלפי בריטים חתמו על עצומה הקוראת לבטל כנס באונ' סאות'האמפטון שבוחן את הלגיטימיות של מדינת ישראל לפי החוק הבינ"ל

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים75
ישראל פישר

בבריטניה מתקיים בימים האחרונים דיון ער בנוגע לשאלת הלגיטימיות על כנס שצפויה לערוך בשבוע הבא אוניברסיטת סאות'האמפטון – שבו יערערו על הלגיטימיות של קיומה של מדינת ישראל לפי החוק הבינלאומי. לפי אתר האוניברסיטה, הכותרת של הכנס שייערך בחודש הבא תהיה "החוק הבינלאומי ומדינת ישראל: לגיטימיות, אחריות וייחודיות".

האוניברסיטה עצמה כותבת באתר האינטרנט שלה כי בכנס יעלו שאלות שנויות במחלוקת בנוגע לאופן שבו נוסדה מדינת ישראל והאופי שלה, "כולל העקירה המתמשכת של פלסטינאים ועוולות הקשורות בכך". עוד נכתב באתר האוניברסיטה, שמדורגת בין 150 האוניברסיטאות המובילות בעולם לפי דירוג שנחאי, מטרת הכנס היא להרחיב את הדיון והטיעונים החוקיים הקשורים לפלסטין ההיסטורית, לאופי שלה, לתפקיד שלה ולפוטנציאל שלה לפי החוק הבינלאומי.

באוניברסיטה מציגים את הכנס כפתוח לכל בעלי הדעות וכותבים כי "המשתתפים יקחו חלק בדיון רב תחומי המשקף השקפות עולם מגוונות, ואי הסכמות כנות". הם גם מבטיחים כי מגוון הדעות שיושמע בכנס יהיה רחב ככל האפשר, אבל "מי שיבחר להיעדר מהכנס לא יוכל לערער על הלגיטימיות שיעורר הדיון האקדמי, גם אם הוא יהיה מאתגר".

מפגינים למען חרם על ישראל
מפגינים למען חרם על ישראל

הכנס יהיה ראשון בסדרת כנסים שיעסקו בבחינות חוקיות של "שלום בפלסטין ההיסטורית". עוד נכתב באתר כי "הוא ייחודי מפני שהוא קשור ללגיטימיות של מדינת ישראל היהודית לפי החוק הבינלאומי. במקום להתמקד בפעולות של ישראל בשטחים הכבושים של 1967, הכנס יתמקד בחקר נושאים הקשורים ללגיטימיות, אחריות וייחודיות; כולם משקפים את האופי של ישראל".

הכנס מאורגן, בין היתר, על ידי פרופ' אורן בן דור, שתקף בעבר את המדיניות הישראלית במלחמת לבנון השנייה ואת המדיניות מול ארגון החמאס. בתגובה לפניית TheMarker, אמר בן דור כי "אנשים מרגישים חוסר נוחות לשיח אמיתי ומהמקום הזה זה בא הכנס. זו בדיוק הסיבה להשתתף ולא לקרוא לבטל". כשנשאל אם הוא מודע לעובדה שהכנס עושי לעורר כעס רב בישראל, השיב בן דור כי "אני מזמין את כולם להירשם ולהשתתף בכנס. אם יש כעס, זה סיפטום שבגללו צריך להשתתף בכנס - הוא פתוח לכל העמדות. אנחנו מזמינים את כולם לבוא ולשמוע ולהשפיע ולהיות מושפעים".

בתגובה לשאלה על ערעור הלגיטימיות של ישראל אמר בן דור כי "השאלה קשורה לתוכן הכנס ולא לשאלת הקיום שלו".

בינתיים, הכנס עורר סערה בבריטניה כשאלפי אנשים חתמו על עצומה אינטרנטית הקוראת לבטלו. החשש העיקרי הוא כי הכנס ישמש במה להבעת עמדות אנטישמיות – מה שבולט במיוחד על רקע האירועים האנטישמיים האחרונים בבריטניה.

בעצומה נכתב כי "ישראל מוצגת באשמה בפשע הקיום שלה, בזמן שאף מדינה אחרת לא עומדת למשפט כזה. אוניברסיטת סאות'האמפטון – זה לא כנס. זה בית משפט לא מוסמך. אל תתנו לזה לקרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker