השבוע בוול סטריט: הבורסות בשיא, אבל מתי תסתיים החגיגה?

בארה"ב יפורסמו השבוע נתוני האינפלציה שצפויים להציג עלייה מתונה בלבד במחירים בארה"ב. בינתיים, האנליסטים מתחילים לדאוג מפגיעה בהכנסות של חברות אמריקאיות בגלל הדולר החזק

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר

אחרי שהתבדו תחזיות הריבית בשבוע שעבר, המשקיעים ינסו לבחון השבוע את נתוני הנדל"ן בשוק האמריקאי. גם יוון תמשיך למשוך את תשומת לב המשקיעים – אם לא תגיש רשימת רפורמות מספקת למנהיגי אירופה.

שוק המניות העולמי השלים ביום שישי את הזינוק השבועי החד ביותר זה שנתיים וחצי ומדדי נאסד"ק בארה"ב וסטוקס 600 באירופה נסגרו במרחק נגיעה מהשיאים שרשמו ב-2000, על רקע הערכות כי הבנק הפדרלי לא ימהר להעלות את הריבית בארה"ב בשעה שהבנק המרכזי של אירופה ממריץ במדיניות התמריצים. הדולר רשם את הנפילה השבועית החדה ביותר מאז 2013 והנפט הגולמי סגר שבוע חיובי ראשון זה חמישה שבועות. מדד המניות הכלל עולמי של MSCI קפץ בסיכום שבועי ביותר מ-3% - הזינוק השבועי החד ביותר מאז נובמבר 2012.   

בורסות וול סטריט נסגרו ביום שישי במגמה חיובית ומדד נאסד"ק קפץ לרמתו הגבוהה ביותר זה 15 שנים תוך מחיקת כמעט כל הנפילות שרשם מאז שיאה של בועת הדוט.קום. מדד נאסד"ק טיפס ב-0.7% ונסגר מעל לרמה של 5,000 נקודות, לאחר שבמהלך המסחר התקרב לכדי מרחק נגיעה מהשיא שרשם בחודש מארס 2000. מדד S&P 500 רשם שבועית של 2.7%; מדד מניות החברות הקטנות (small-cap) ראסל 2000 נסגר בשיא.

בשבוע שעבר פירסם הבנק הפדרלי את החלטת הריבית שלו ממנו הושמטה המילה "סבלנות" ביחד להעלאת ריבית, אך ילן אמרה בהצהרתה במסיבת העיתונאים כי "איננו רוצים לשלול אפשרות כי יהיה צורך בהעלאת ריבית בפגישות קרובות. עם זאת, אני רוצה להדגיש כי התזמון יישען על הערכות הועדה על בסיס הנתונים הזורמים אלינו. העובדה שהורדנו את המילה 'סבלנות' מנוסח ההצהרה, אין פירושה כי בכוונתנו לא להתאזר בסבלנות".

השבוע יפורסמו נתוני האינפלציה בארה"ב שצפויים להצביע על המשך הירידה במדדי המחירים במדינה – אבל בעיקר בגלל מחירי הנפט הנמוכים. ללא מחירי המזון והאנרגיה המדד צפוי להצביע על עלייה צנועה של 0.2%. "כל נתון כלכלי שקשור לקצב יצירת מקומות העבודה או לאינפלציה יהיה חשוב מאוד. זה מה שמניע את הכלכלה", אמר לרויטרס ארט הוגאן, אסטרטג שוק ראשי בחברת ההשקעות וונדרליך.

ביום שישי יפורסמו ההערכות הסופיות של נתוני הצמיחה לרבעון הרביעי של 2014. הנתונים צפויים להצביע על צמיחה של 2.4%, לעומת הערכות קודמות לצמיחה של 2.2%.

בינתיים, הדולר החזק מדאיג את האנליסטים שחוששים שרווחי החברות האמריקאיות עשויים להיפגע מכך. אנליסטים הורידו את תחזיותיהם לדו"חות של חברות בארה"ב שהמכירות שלהן בעולם עשויות להיפגע בגלל הדולר החזק. מחירי הנפט הנמוכים עשויים לפגוע בהכנסות חברות האנרגיה, שמהוות 8% מהחברות החברות במדד S&P500.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker