באיזה עיר בארה"ב הכי כדאי להיות מעמד ביניים?

בחינה של הגדרות מעמד הביניים בערים שונות בארה"ב מציירת תמונה שונה בין עמק הסיליקון לבין ערים שהסתמכו על תעשייה מסורתית ונפגעו מהמשבר

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
סוכנויות הידיעות

מעמד הביניים בארה"ב מתכווץ מאז שנות ה-60 באופן שמדאיג את מקבלי ההחלטות בארה"ב. מקובל להניח שמעמד הביניים המסורתי בארה"ב מוגדר כמשקי בית שמרוויחות 35-100 אלף דולר בשנה, אבל במדינה גדולה כמו ארה"ב ההכנסות השנתיות של מוגדר כשייך למעמד הביניים משתנות ממקום למקום.

נתונים שאספה רשת הרדיו הציבורית NPR בארה"ב מנסות למצוא מהו ההבדל בין ההגדרה של מעמד הביניים לפי ערים בארה"ב על ידי מציאת השכר החציוני וטווח השכר בין עשירונים 2.5 ל-7.5%.

הנתונים שפירסמה לשכת הסטטיסטיקה האמריקאית מראים שהשכר החציוני בארה"ב הוא 64 אלף דולר והטווח נע בין 34 אלף דולר – שרק 25% מהאוכלוסייה מרוויחים פחות ממנו בשנה לבין 107 אלף דולר – ש-75% מהאוכלוסייה מרוויחים פחות מהרף הזה בשנה.

צביעת מבנים במרכז דטרויט. רוב התעסוקה נמצאת מחוץ לעירצילום: רויטרס

אבל אי אפשר להשוות בין דטרויט, עיר שסבלה באופן קשה מנפילת יצרניות הרכב במשבר האמריקאי, לבין ערים בקליפורניה שנהנות מפריחת ההיי-טק.  בדטרויט מגיע השכר החציוני ל-30 אלף דולר בלבד, והטווח נע בין 12 אלף דולר ל-59 אלף דולר בשנה, גם בקליבלנד, מיאמי ומילווקי ניתן למצוא נתונים דומים.

כשמסתכלים על ערים אחרות מקבלים נתונים אחרים לגמרי. בסן חוזה קליפורניה, העיר עם השכר החציוני הגבוה ביותר בארה"ב מבין 30 ערים שבדקו ב-NPR, הרף התחתון של טווח השכר שבו מוגדרים כמעמד הביניים הוא 51 אלף – כמעט רף השכר העליון בדטרויט. השכר החציוני בסן חוזה הוא 103 אלף דולר והטווח העליון הוא 182 אלף דולר ו-13% מהתושבים שם נהנים מהכנסה שנתית של לפחות 250 אלף דולר. גם בסיאטל ובסן פרנסיסקו, ערי היי-טק גדולות ניתן למצוא נתונים דומים שממחישים את הפערים בארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker