מחיר הנפט נראה נמוך? דמיינו עוד מיליון חביות איראניות ביום

מכיוון שמלאי הנפט בארה"ב כבר שבר שיא של 80 שנה - גידול בתפוקה האיראנית עשוי להביא להמשך הנפילה במחירים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
לוגו בלומברג
בלומברג

איראן טוענת כי תוכל להגדיל את תפוקת ה שלה במיליון חביות ליום תוך זמן קצר לאחר הסרת הסנקציות עליה. בכך היא תחזור להיות מפיקת הנפט השנייה בגדולה באופ"ק.

משקיפים בתעשייה אישרו כי לאיראן יכולת תפוקה כזאת. עם זאת, מכיוון שהסרת הסנקציות — אם אכן תתרחש — תהיה הדרגתית, התפוקה תוכל לגדול רק תוך כמה חודשים.

לנשיא איראן, חסן רוחאני, יש תוכניות להגדיל את תפוקת הנפט היומית בעוד מיליון חביות, מעבר לתוספת התפוקה המקושרת להסרת הסנקציות. עם זאת, מקורות המעורים במתרחש אומרים כי לשם כך עשויות להידרש כחמש שנים והשקעות בסך עשרות מיליארדי דולרים.

איראן מבקשת להגיע עד יוני 2015 להסכם סופי עם המעצמות. כחלק מההסכם, איראן תגביל את תוכנית הגרעין שלה בתמורה לביטול הסנקציות שהגבילו את יצוא הנפט שלה, חנקו את הכנסותיה וחיסלו את ההשקעה בתשתיות נפט. לפי נתוני בלומברג, בפברואר 2015 הפיקה איראן 2.8 מיליון חביות נפט ליום, לעומת 3.6 מיליון
בפברואר 2011.

נשיא איראן חסן רוחאניצילום: בלומברג

מחיר הנפט מסוג ברנט למסירה במאי ירד ביום חמישי שעבר בכ–1.5%, לכ–55 דולר לחבית. העולם מוצף כעת בנפט שעלותו נמוכה, ורווחי חברות הנפט קטנים. תוספת התפוקה האיראנית עשויה להעצים את מגמת הירידה במחירים. להערכת סוכנות האנרגיה הבינלאומית, תפוקות השיא, המגיעות גם משדות פצלי נפט בארה"ב, יביאו את רמות המלאי שם אל מעל ליכולת הקיבול של המכלים הקיימים. רמת המלאי הנוכחית היא הגבוהה מזה 80 שנה — 459 מיליון חביות.

בארה"ב ומחוצה לה ממלאים סוחרים את המכלים כדי לנצל את המצב הנדיר, המכונה קונטנגו, שבו מחירי החוזים העתידיים גבוהים יותר מהמחירים הנוכחיים. הפער השלילי הנוכחי במחיר נפט מסוג טקסס מתוק למסירה מיידית לבין מחיר החוזה למסירה בעוד שנה הוא 12.86 דולר לחבית. חוות המכלים האמריקאיות בקושינג עשויות להתמלא באפריל 2015, ואז הביקוש לשירותי אחסון של חברות כמו מגלן, וופאק וקינדר מורגן יגדל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker