אקדחים, תשלומי שוחד וחטיפות: ככה עושים עסקים בוואקום השלטוני של לבנון

עימות אלים פרץ באחרונה בין בעלי גנרטורים בלבנון לחברת חשמל מקומית - שהבטיחה לתושבים אספקה מסביב לשעון,
 לראשונה מאז מלחמת האזרחים ■ זוהי רק דוגמה אחת לאופן שבו פועלת הכלכלה הלבנונית בוואקום השלטוני שנוצר

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

סכסוכים עסקיים רציניים בבקעת הלבנון מיושבים בדרך כלל באופן אחד — הבוסים שוכרים את שירותיהם של חמושים שיסדרו את העניינים.

בתחומי עסקים מרכזיים של המגזר הבלתי־פורמלי, כמו ייצור חשיש, חטיפות למטרת כופר וזיוף כספים — כוחו של האקדח עדיין שולט באגן החקלאי הפרוע הזה, הגובל בסוריה. ואולם שום דבר לא ממחיש את התרבות העסקית הקשה השולטת בו, וברוב לבנון, כמו העימותים החמושים המתחוללים באחרונה בין בעליהם של גנרטורים פרטיים לחברת חשמל מקומית.

בלבנון אין חשמל שמסופק 24 שעות ביממה על ידי המדינה מאז מלחמת האזרחים, שפרצה ב–1975, נמשכה 15 שנה, וסללה את הדרך לעלייתה של מעין מאפיה של בעלי גנרטורים.

פקידים בעיר זחלה הודיעו בדצמבר 2014 שהעיר ו–18 כפרים בבקעה שלמרגלות ההרים המושלגים הסמוכים לה יקבלו בקרוב אספקת מתח חשמלי מסביב לשעון מספקית חשמל. בתגובה, בעלי הגנרטורים המקומיים — המחזיקים במה שנחשב לעסק משתלם מאוד — חסמו כבישים ושרפו צמיגים. הם איימו בצעדים קשים יותר, משום שחששו שבקרוב ימצאו את עצמם ללא פרנסה. ואז, בתחילת פברואר 2015, הותקפו באישון לילה והושבתו ארבעה שנאים של חברת החשמל Electricité de Zahlé. עד שיתוקנו, תושבים רבים באזור יוכלו לקבל רק 12 שעות של חשמל מהרשת, מה שיאלץ אותם להמשיך לרכוש חשמל מבעלי גנרטורים.

חיבורי חשמל פרטיים בטריפולי. "ספקי החשמל הם מאפיה, צריך לעצור את כולם"צילום: אי־פי

הצליל הנפוץ ביותר בכל פינה של לבנון הוא רעש הגנרטורים. באזורים המרוחקים יותר של המדינה, מקבלים התושבים פחות מארבע שעות חשמל ביום מרשת החשמל הארצית. בביירות יש תושבים שעוקבים אחר זמני הפסקת החשמל היומיות בעזרת אפליקציית סמארטפון. טיפה או שתיים של גשם עלולות להאריך את הפסקות החשמל האלה.

מישל מסד, מוכתאר בזחלה, אומר כי למקומיים נמאס מבריונים שמפקיעים מחירים בתמורה להשארת האורות דולקים. "כשמחיר הנפט ירד, מחירי האספקה מהגנרטורים היו צריכים לרדת גם כן, אבל הם לא ירדו", הוא אומר."זה מוכיח שהם מאפיה, כנופיה, ושצריך לעצור את כולם". לדבריו, חלק מבעלי הגנרטורים מרוויחים 30 אלף דולר בחודש לפחות — ובמשך החורף אפילו יותר.

קרבות החשמל כמשל

האשמה היא המדינה. הפרלמנט המפולג לא העביר חקיקה משמעותית כלשהי כבר שנים, ואינו מצליח לבחור נשיא מאז מאי 2014. החוב הלאומי מגיע כעת ל–211% מהתמ"ג וממשיך לעלות, ומערכת מושרשת מאוד של שושלות מבטיחה שקומץ של משפחות חולקות ביניהן את העושר של לבנון.

אפילו כשפוליטיקאים הגיבו לזעם העממי ושכרו תחנות כוח צפות מטורקיה, אלה ייצרו רק חלק מזערי מכמות החשמל שהיו אמורות לייצר. העסקה, בסך 360 מיליון דולר, הושהתה לזמן מה כשספקית האנרגיה טענה שלבנון השתמשה בדלק באיכות ירודה להסקת התחנות. פוליטיקאים לבנונים האשימו בתגובה את החברה הטורקית באספקת ציוד גרוע.

המאבק על החשמל משקף בעיה שעמה מתמודדות מדינות שמתאוששות ממלחמות אזרחים. קריסת המדינה יצרה ואקום, והגנגסטרים הממלאים אותו נשארים בשלטון גם אחרי שהמלחמה נגמרת. אפילו באזורים של הבירה שבהם יש חיי לילה אופנתיים, ספקים של שירותי חניה — הידועים בעגה המקומית כ"מאפיית החניה" — משתמשים לעתים בכלי נשק כדי להגן על השטח שלהם.

נזקי מלחמת האזרחים עודם ניכרים

לבנון מציגה בדרך כלל חזות של חיים נורמליים וקדמה, באזור שידוע בהפך מכך — אך המציאות שונה מאוד. כמעט כל התשתיות של המדינה נפגעו במלחמת האזרחים, ומאז שוקמו רק חלקית. תיקונן הוא משימה לא פשוטה בחברה שבה השחיתות היא עניין שבשגרה. "לבנון בנויה על שוחד", אומר כאמל וזנה, אנליסט בביירות. "הממשלה והמפלגות פוגעות בהתפתחות המדינה", הוסיף.

אפילו בתוך כנופיות הגנרטורים יש בעיות שחיתות. כמה מבעלי הגנרטורים בפרברים הדרומיים של ביירות אומרים שכדי לפעול הם חייבים לשלם סכום חודשי שמשתנה כל הזמן למנהיגי המיליציות השיעיות המקומיות, שגם להם קשרים למפלגות בולטות. האבחנה הזאת תקפה גם לגבי עיירות וכפרים רבים, בין שחיים בהם נוצרים ובין שמוסלמים או דרוזים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker