פריצת דרך בתרופה לאלצהיימר עשויה להניב הכנסות של מיליארדים בשנה

תרופה חדשה של חברת ביוג'ן איידק הצליחה להאט בעד 70% את הירידה בתפקוד הקוגנטיבי של חולי אלצהיימר מתונים

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים16
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

תרופה נסיונית למחלת האלצהיימר מאטה בשיעור חד את הירידה בתפקוד המנטלי בניסוי רפואי קטן, דיווחו חוקרים ביום שישי ובכך חידשו את התקוות לגישה בטיפול שעד כה סבלה מכשלונות חוזרים.

התרופה, שפותחה על ידי חברת ביוג׳ן איידק (Biogen Idec), עשויה להניב הכנסות של מיליארדי דולרים בשנה אם התוצאות מהניסוי הקטן ישוכפלו בניסויים גדולים יותר שהחברה מקווה להתחיל השנה. מומחים טוענים כי כיום אין תרופות באמת יעילות לטיפול באלצהיימר.

מניית ביוג׳ן זינקה בכ-50% מאז תחילת דצמבר, כשהחברה הודיעה לראשונה שהתרופה מאטה את הדעיכה הקוגנטיבית בניסוי, בלי לציין באיזו מידה. אנליסטים ומשקיעים ציפו בדריכות לתוצאות המפורטות, כשחלקם טסו במיוחד לצרפת לשמוע את חוקרי החברה בפגישה ביום שישי.

התרופה, שנקראת aducanumab, עמדה בציפיות ובחלק מהמקרים הפגינה תוצאות גבוהות משמעותית מהתחזיות של וול סטריט, בהיבט של המידה בה המינון הגבוה ביותר מאט את הירידה הקוגנטיבית. עם זאת, היתה שכיחות גבוהה של תופעת לוואי מסוימת שעלולה להקשות על שימוש במינון הגבוה ביותר.

חולת אלצהיימר. ארכיוןצילום: אי–פי

מומחים לאלצהיימר התרשמו לטובה מהתוצאות, אבל הזהירו שקשה להסיק מניסוי בשלב כה מוקדם שנועד להתמקד בבטיחות התרופה ולא בהשפעה על הקוגניציה. עד כה תרופות לאלצהיימר שנראו מבטיחות בשלבים מוקדמים לא הוכיחו עצמן בניסויים גדולים יותר.

ביוג׳ן ניסתה להגדיל סיכויי ההצלחה באמצעות טיפול בחולים במצב מתון או מוקדם. התוצאות שדווחו ביום שישי כללו 166 חולים, שקיבלו באופן רנדומלי מינון מסוים של התרופה או של פלציבו. התרופה לא רק האטה את ההידרדרות הקוגנטיבית אלא גם הפחיתה משמעותית את הפלאקים העמילואידיים במוח. מינונים גבוהים יותר פעלו טוב יותר מאשר מינונים נמוכים, סימן לכך שההשפעה שנצפתה מגיעה מתרופה.

חלק מהאנליסטים מסרו שהם היו מתרשמים לטובה אם התרופה היתה מאטה את קצב הירידה בתפקוד הקוגנטיבי ב-20 או 30 אחוזים. אבל הירידה במינון גבוה של התרופה היתה כ-70%. 

תופעת לוואי משמעותית היתה נפיחות מקומית במוח, הידועה כ-A.R.I.A.-E. תופעה זאת התרחשה גם עם תרופות אחרות ממשפחה זאת, אף שהמידה בתרופה היתה גבוהה יותר במינון הגבוה. עם זאת, מינון מופחת עשוי להספיק. בקרב חולים שנטלו מינון בינוני לא נרשמה הפסקת טיפול בשל תופעת הלוואי, וגם מינון בינוני נראה יעיל בהאטת הירידה הקוגנטיבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker