גוגל איימה להסיר אתרים ממנוע החיפוש אם לא יאפשרו לה להשתמש בתוכן שלהם

מסמך פנימי של נציבות הסחר הפדרלית שנמסר בטעות לעיתון "וול סטריט ג'ורנל" חשף כי הרגולטורים בארה"ב התכוונו לתבוע את ענקית האינטרנט בגין הפרת חוקי ההגבלים העסקיים

סוכנויות הידיעות

זה שנים שחברות בארה"ב מתלוננות כי ענקית האינטרנט גוגל מבצעת מניפולציות בתוצאות מנוע החיפוש שלה כדי לתת עדיפות לאתרים שלה על פני מתחרים, וכעת מתברר כי הרגולטורים בארה"ב אף הם היו שותפים לדאגות אלו.

העיתון "וול סטריט ג'ורנל" פירסם אתמול קטעים מתוך מסמך של נציבות הסחר הפדרלית (FTC) משנת 2012, אשר ממנו עולה כי הנציבות חקרה את התלונות נגד גוגל ואף שקלה לתבוע את מפעילת מנוע החיפוש המקוון הפופולרי בעולם בגין הפרת חוקי ההגבלים העסקיים.

המסמך שפירסם הג'ורנל לא היה אמור להיות פומבי, אולם נשלח בטעות לעיתון במסגרת בקשה לחשיפת מסמכים אחרים שהגיש הג'ורנל על פי חוק חופש המידע בארה"ב.

לפי הג'ורנל, חוקרי FTC רצו לתבוע את גוגל מכיוון שהחברה לקחה באופן בלתי חוקי תוכן מאתרים מתחרים כמו אמזון, ילפ ו-TripAdvisor, כדי לשפר את אתריה שלה. באחד המקרים, העתיקה גוגל דירוגי מוצרים, מכירות וביקורות של קמעונאית האינטרנט אמזון, והשתמשה בהם ללא רשות באתר שלה.

צילום: בלומברג

כאשר המתחרות ביקשו מגוגל להפסיק ליטול מהן תוכן ללא רשות, איימה גוגל להסיר אותן ממנוע החיפוש שלה, דיווח הג'ורנל. "ברור שהאיום של גוגל נועד, ואכן הצליח, להשיג את התוצאה המבוקשת - לאלץ את חברות ילפ ו-TripAdvisor לסגת מדרישתן", נכתב במסמך הנציבות. עוד נאמר במסמך כי התנהלות זו של גוגל גרמה "נזק של ממש לצרכנים ולחדשנות".

בסופו של דבר הסכימה גוגל למספר שינויים במדיניותה, ובכלל זה אפשרות לאתרי אינטרנט של חברות לבחור שתוכן שלהם לא ייכלל בתוצאות החיפוש של גוגל. בשנת 2012, החליטו הנהלת FTC פה אחד לזנוח את החקירה נגד גוגל מבלי להגיש תביעה נגדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker