למרות התנגדות ארה"ב: גם יפן ואוסטרליה בדרך להצטרף למתחרה הסיני של הבנק העולמי

סין הכריזה בשנה שעברה על הקמת מוסד פיננסי להשקעה באסיה שעשוי לערער על ההגמוניה של הבנק העולמי שאותו מובילה ארה"ב

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
לוגו רויטרס
רויטרס

יפן מסמנת בזהירות כי היא עשויה להצטרף לבנק האסייאתי להשקעות תשתית (AIIB) ואמרה היום (שישי) בפעם הראשונה כי תצטרף לבנק, שארה"ב מתנגדת להקמתו, אם התנאים יתאימו.

שר האוצר של אוסטרליה, ג'ון הוקי, אמר כי יש "תועלת רבה" בבנק והעיתון "סידני מורנינג הראלד" דיווח כי בקנברה עשויים להחליט בישיבת הממשלה ביום שני על הצטרפות רשמית לבנק.

יפן, אוסטרליה ודורם קוריאה, כולן בנות ברית של ארה"ב, נמנעו עד כה מהצטרפות ל-AIIB. ארה"ב, שמודאגת מגידול בהשפעתה הדיפלומטית של סין, מטילה ספקות בשאלה אם לבנק יהיו סטנדרטים מספקים של ניהול, סביבה וחברה.

הנשיא שי ג'ינפינג מקבל את פניו של אובמה בבייג'יןצילום: אי־פי

אחרי שבריטניה פרצה בשבוע שעבר סכר של מדינות מערביות שיצטרפו לבנק, כלכלות גדולות אחרות באיחוד האירופי עשויות להצטרף אליה. כעת נראה כאילו אוסטרליה קרובה להצטרפות, על אף שלא התקבלה החלטה רשמית בנושא, ודרום קוריאה עשויה לעשות זאת גם.

שר האוצר של יפן, טארו אסו, אמר שטוקיו עשויה לשקול הצטרפות לבנק שמוקם על ידי סין אם המדינה תוכל לספק מנגנון אמין לאספקת הלוואות. "ביקשנו להבטיח שיביאו בחשבון את ההשפעות על הסביבה והחברה בחלוקת הלוואות", הוא אמר לכתבים אחרי ישיבת הממשלה.

"אנחנו נוכל (לשקול הצטרפות) אם הדברים האלה יובטחו. יכול להיות מצב שנכנס לבנק ונדון בדברים האלה. אבל עד כה לא קיבלנו תגובה". זו נחשבת להצהרה מפתיעה מכיוונה של יפן. על אף שלסין וליפן, הכלכלות השנייה והשלישית בגודלן בעולם, מנהלות קשרי סחר ענפים, הקשרים הדיפלומטיים ביניהן מתוחים בגלל מחלוקות טריטוריאליות ומאבק על ההשפעה באסיה.

AIIB יכול להפוך למתחרה של הבנק לפיתוח אסיה (ADB), מוסד פיננסי שממוקם במנילה ונשלט בעיקר על ידי יפן ביחד עם ארה"ב. בראש הבנק עומד בכיר לשעבר בבנק המרכזי של יפן או משרד האוצר.

הארוהיקו קורודה, לשעבר נשיא ADB וכיום נגיד הבנק המרכזי של יפן, התייחס בזהירות לשאלת AIIB. "יש צרכים עצומים, דרישה לתשתית ולהשקעה באסיה", הוא אמר במסיבת עיתונאים היום. "מצד שני, הבנק העולמי ו-ADB מסייעים לפתח מדינות באסיה כדי לשפר את התשתית כבר 50 שנה. הם השיגו ידע וניסיון... זה הכי הרבה שאני יכול להגיד", אמר קורודה.

הוקי אמר שלא התקבלה החלטה סופית בנושא המעורבות של אוסטרליה בבנק, אבל הנושא נמצא בבדיקה מעמיקה. "יותר מ-30 מדינות הצטרפו. הוא הולך לפעול באזור שלנו, בשכונה שלנו", אמר הוקי בראיון לתחנת רדיו בבריסביין. "יש בו תועלת רבה, אבל אנחנו רוצים להבטיח שיהיו הליכי ניהול תקינים. צריכה להיות שקיפות כדי ששום מדינה לא וכל לשלוט בבנק".

ב"סידני מורנינג הראלד דווח כי ממשלת קנברה עשויה להשקיע בבנק 3 מיליארד דולר אוסטרלי (2.3 מיליארד דולר אמריקאי) וכי הוועדה לביטחון לאומי אישרה את ההשקעה.

ממשלת דרום קוריאה דחתה את הדיווחים במדינה שלפיהם היא הסכימה להצטרף ל-AIIB בתמורה לנתח של 5% בבנק ותפקיד סגן היו"ר. משרד האוצר אמר בהודעה שפירסם כי יתייעץ עם מדינות ויתחשב בגורמים חשובים לפני שיקבל החלטה אם להצטרף לבנק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום