מבן גוריון ועד נתניהו: ראש ממשלה של מיליוני ראשי ממשלה

"אקונומיסט": הגורם הגדול ביותר לסיעתיות - ההתפכחות מתהליך השלום הכושל עם הפלסטינים והאלימות שליוותה אותו. הקמת הקואליציה הבאה תהיה אתגר, והיא כנראה תהיה בלתי יציבה ולא תשרוד זמן רב

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

גולדה מאיר פעם אמרה לנשיא ארה"ב, ריצ'רד ניקסון: "אתה נשיא של 150 מיליון אמריקאים; אני ראש ממשלה של שישה מיליון ראשי ממשלה". היא קליידוסקופ של מפלגות המפולגות לפי קווים אידיאולוגיים, אתניים ודתיים.

הכנסת החדשה תהיה מפוצלת כתמיד – 10 מפלגות ייכנסו אליה. אפילו אם שתי הגדולות היו חוברות לקואליציה, לא היה להן רוב.

הגרף המצורף מראה את הפיצולים לפי סיעות לאורך השנים

מפלגות רבות התפצלו, התאחדו, שינו שמות מאז הקמת המדינה היהודית. דוגמא טובה היא מפא"י, שנוצרה ממיזוגן של תנועות ציוניות וברבות השנים התגלגלה כמערך, העבודה ולבסוף המחנה הציוני.

מפלגות רבות קמו סביב אישים כריזמטיים. דוד בן גוריון היה מפצל סדרתי – עם מפא"י, רפי ואז שוב העבודה, משם לרשימה הממלכתית, שהצטרפה לאחר פרישת בן גוריון לגח"ל, שלבסוף התגלגלה לליכוד.

שיטת הבחירות בישראל מחמירה את הפיצולים, בשל הבחירה הייצוגית היחסית. אולם הגורם הגדול ביותר לסיעתיות הוא ההתפכחות מתהליך השלום הכושל עם הפלסטינים והאלימות שליוותה אותו. ישראל נעה ימינה כשאיבדה את האמון במסר של מפלגת העבודה: שהסכם שטחים תמורת שלום עם הפלסטינים יכול להביא סיום אמיתי לסכסוך. עם זאת, כמה ימנים נעו שמאלה, כמו שקרה לאריאל שרון המנוח, שהסיג את ישראל חד צדדית מעזה ב-2005, עזב את הליכוד והקים את מפלגת המרכז קדימה.

הקמת הקואליציה הבאה תהיה אתגר, והיא כנראה תהיה בלתי יציבה ולא תשרוד זמן רב. בקרוב, ללא ספק, יהיו בחירות חדשות, ועוד ניעור של הקליידוסקופ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker