החששות מיציאה של יוון מגוש היורו צפים מחדש

ממשלת יוון מכעיסה את שאר מדינות גוש היורו כשהיא מחוקקת חוקים שנוגדים את ההסכם עמן ולא מעדכנת אותן לגבי התקדמותה ביישום הרפורמות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רק לפני כמה שבועות נרגעו החששות מכך שיוון תעזוב את גוש היורו, כאשר אירופה האריכה את חבילת החילוץ שלה. אך כעת, כאשר מלחמת מילים חדשה בין אתונה לנושיה הולכת ומחריפה, שוב עולים לסדר היום הדיבורים על עזיבתה של יוון את גוש היורו.

בימים האחרונים, בנקים באירופה ובארה"ב, מכוני מחקר וסוכנויות דירוג אשראי פרסמו שורה של אזהרות ומחקרים שחישבו את הנזק שייגרם לגוש היורו אם יוון תגיע לחדלות פירעון על חובותיה או תפסיק להשתמש ביורו. ירון דיסלבלום, ראש פורום שרי האוצר של גוש היורו, העלה השבוע גם את האפשרות של הגבלה על זרימת כסף ליוון ומחוצה לה, כדי לוודא שלמדינה יש מספיק כסף לפרוע את חובותיה.

מה שמניע את החששות האלה הוא מבוי סתום בין אתונה לכמעט כל מדינה בגוש היורו, ובמיוחד גרמניה. אחת המחלוקות העיקריות היא סביב העובדה שראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס מקדם אג'נדה המתנגדת לצנע, מה שלטענת הנושים סותר את ההתחייבויות שלו מההסכם עמן להארכת תוכנית החילוץ ליוון בשווי 240 מיליארד יורו (254 מיליארד דולר) בארבעה חודשים נוספים. ההסכם היה חיוני על מנת שיוון תוכל לקבל את השלב הבא בתוכנית, הלוואות שלהן נזקקה נואשות, אך בינתיים היא לא קיבלה את הכסף.

ביום רביעי אישר הפרלמנט של יוון צעדים למאבק בעוני, על אף אזהרות מצד הנושים כי החקיקה הזו מנוגדת לתנאים שעליהם הסכימה יוון בחודש שעבר. זה בוודאי גם לא הועיל שחברים במפלגת סיריזה של ציפראס היו בין אלפי המפגינים מול הבנק המרכזי של אירופה בפרנקפורט בהפגנות האלימות שנערכו שם באותו יום.

אלכסיס ציפראס (מימין) ויאניס וארופאקיסצילום: אי־פי

אתונה נהייתה למבודדת מבחינה פוליטית – על אף שקופתה הולכת ומתרוקנת – וציפראס מנסה לתקן את היחסים היום ומחר בוועידה של האיחוד האירופי בבריסל. הוא שכנע את קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, את נשיא צרפת פרנסואה הולנד ואת נגיד הבנק המרכזי של אירופה מריו דראגי לדון במשבר ביוון ישירות עמו. עדיין לא ברור אם הוא יצליח להשיג הסכם שיזרים ליוון את הכסף וימנע משבר גדול יותר.

פייר מוסקוביסי, הממונה על העניינים הפיננסיים בנציבות האירופית, אמר לעיתון גרמני השבוע כי אירופה רוצה שיוון תישאר בגוש היורו, אך הוסיף כי "לא נשאיר אותה בכל מחיר". למנהיגי אירופה נגמרת הסבלנות ליוון, במיוחד לאחר שציפראס חידש בשבוע שעבר את הדרישה שגרמניה תשלם ליוון פיצויים של מיליארדים על מלחמת העולם השניה. גם שר האוצר של יוון, יאניס וארופאקיס, הכעיס כמה מעמיתיו לגוש היורו כששינה את עמדתו כמה פעמים במהלך המשא ומתן.

ביום שלישי הכעיסה יוון עוד יותר את הנושים כשסירבה לעדכן אותם לגבי ההתקדמות שעשתה מאז ההסכם בפברואר ביישום הרפורמות הנדרשות לקבלת הכסף במסגרת תוכנית החילוץ. במקום זאת, התעקש ציפראס להמתין כדי לשוחח ישירות עם מרקל והמנהיגים האחרים.

יוון רוצה לשוב מהר ככל האפשר לגייס כסף בשוקי ההון הבינלאומיים, אך היא תצטרך להתגבר על בעיית האמינות שלה – ולהרגיע את החששות המחודשים מפני יציאה שלה מגוש היורו. בראיון לעיתון הגרמני אמר מוסקוביסי כי יציאה של יוון מגוש היורו תעלה את השאלה אם הוא עדיין יכול להישאר איחוד מוניטרי חיוני.  "כולם ישאלו 'איזו מדינה היא הבאה בתור?'" אמר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker