תיק אדידס עם 800 אלף דולר במזומן, מרדף משטרתי ושני הרוגים בסכסוך על יין

החלום של אחזקת יקב יין פרטי בעמק נאפה גרם לאיש פיננסים מעמק הסיליקון להעניק הלוואה גדולה במזומן ליזם סדרתי של מיזמים כושלים; השותפות עברה לסכסוך משפטי קשה במהרה, והידרדרה לרצח מול עיני המשטרה המקומית

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ייתכן כי הכל החל עם תיק האימונים האדם של אדידס שהכיל 800 אלף דולר במזומן. אליו הצטרף רצף יוזמות יין כושלות בלב עמק נאפה בקליפורניה, ומאבקים משפטיים קשים בין רוברט דאהל, שניהל יקב בקשיים, למשקיע הראשי שלו, עימאד תאופיליס, שנתן את התיק מרצונו ליינן כהשקעה ראשונית.

המחלוקת ביניהם, באזור בו הכסף זורם כיין, הגיע לשיאו ביום שני בצורת מותחן זול: תאופיליס הפצוע רץ בין הגפנים בעוד דאהל, עם אקדח חצי-אוטומטי מצוייד במשתיק קול, רדף אחריו במכונית הכביש-שטח השחורה שלו, ובסופו של דבר הרג אותו אל מול עיניהם של סגני השריף שהוזעקו למקום. דאהל, בן 47, ירה בעצמו למוות בסופו של דבר בעוד השוטרים רודפים אחריו בכביש מתפתל בעמק.

משרד השריף של נאפה הודיע ביום רביעי כי הוא עדיין מנסה לעשות סדר באירועי יום ראשון. אך תאופיליס, שנתן לדאהל את הכסף - ומימון נוסף - כדי לממן יקב נוסף שייתכן כבר נכשל בעת ההשקעה, אמר באותו היום לעורך דינו כי הוא נפגש עם דאהל כדי לבחון מסמכים ולדון ביישוב התביעה שהגיש כדי לקבל בחזרה את הפסדיו.

כמה ימים קודם לכן, נראה היה כי שופט דוחק את דאהל לפינה, כאשר הורה על שימוע על 18 סעיפים של בזיון בית משפט. דאהל הפר צווי בית משפט שאסרו עליו להעביר או למכור נכסים, ואף שיקר לבית המשפט.

"ההזמנה ליישוב התביעה לא הייתה אלא מארב כדי להרוג את עימאד", אמר לואיס פרדו, מו"ל כתב העת Wine Industry Insight. הוא אמר כי דיבר עם שני המעורבים וכתב בצורה נרחבת על המאבק המשפטי ביניהם.

יזם סדרתי של רעיונות כושלים

דאהל, לדברי מכרים, נתפס כאשר הגיע לקליפורניה ב-2011 כאיש מכירות שאפתני עם שלל רעיונות לעשיית כסף, ונראה כבעל מיומנויות פיננסיות. הוא הגיע ממינסוטה, שם הותיר מאחוריו קבוצת משקיעים שכל כך אהבו את פיץ' המכירות שלו עבור דוראבאן אינטרנשונל, החברה שייסד לייצור ספריי קוטל עובש, עד כי קנו ממנו את החברה. אך מאוחר יותר, הם החליטו כי המוצר "לא עשה את המובטח", ותבעו את דאהל, לדברי עורך דינם, סטיבן ג'יי. לודג', בראיון טלפוני. הייתה זו אחת משתי תביעות שהגיש לודג' בשם שותפים לא מרוצים של דאהל.

"הוא היה מאוד טוב ביצירת עסקות", אך לאחר מכן נטה להרגיז את שותפיו "ולעזוב בסערה של אש", אמר לודג'. "בעיניי הוא היה די פתולוגי".

דאהל ותאופיליס נפגשו זמן מה לאחר שדאהל, נשוי עם 3 ילדים, עבר לפרבר של סן פרנסיסקו ב-2011. תאופיליס, בן 48, מלוס גאטוס בקליפורניה, עבד במגזר ההייטק של עמק הסיליקון, אך בתחום הפיננסי והחשבונאי ולא בתחום התוכנה. לדברי סטיב ברץ', יינן שעבד עבור דאהל במשך שנתיים וחצי, הוא היה ההפך הגמור מדאהל באופיו – איש רך דיבור ומופנם. אך לשניים היה חלום משותף לדברי ברץ': מקום בתעשיית היין הנוצצת של נאפה. "זה לא היין עצמו או העבודה המושקעת בו", אמר ברץ', "זה סגנון החיים, יין כל ערב וסעודות נהדרות".

לפי מסמכי בית משפט, דאהל טען כי יש בידיו את כרטיס הכניסה שתאופיליס חיפש, חברה ממינסוטה בשם פאטיו ויין קומפני. ב-2012 ו-2013, הלווה תאופיליס לדאהל 1.2 מיליון דולר למימון המיזם, וקיבל בתמורה 97.5% ממניות ונכסי החברה. השניים אמורים היו לחלוק את הרווחים ממכירות היין שההלוואה מימנה את ייצורו.

חיפוש אחר ראיות ביקב דאל לאחר שהבעלים , רוברט דאל ירה במשקיע כועס ואז התאבדצילום: ניו יורק טיימס

אך תאופיליס לא ידע, לפי תביעה שהוגשה בהמשך, כי דאהל כבר פירק את פאטיו, והזרים את כספו ליקב אחר ולמבשלה בנאפה שבשלב מסויים הגיעה להפסדים של 100 אלף דולר בחודש. עד תחילת 2012, השניים כבר נקלעו למחלוקת על תנאי ההלוואה. אך תאופיליס המשיך להעביר את הכספים המובטחים – לפחות 800 אלף דולר – בתרמיל, בשנה שלאחר מכן. דאהל הפיץ תמונה של התיק לשותפיו.

הלוואה של 800 אלף דולר במזומן

מייקל קלהון, בעלה של חברה בקרן המשפחתית המחזיקה בקרקעות, בכרמים ובמבנים של היקב של דאהל, סיפר כי דאהל אמר לתאופיליס כי הוא יוכל לקבל עסקות טובות יותר על רכישות יין גדולות, אם ישלם במזומן. "הוא רצה מזומן, ועימאד נפגש עימו יחד עם רואה החשבון שלו", סיפר קלהון. "הוא נתן לרוברט 800 אלף דולר במזומן בתיק אדום של אדידס, ועימאד התחרט על זה מאוד מאוחר יותר".

היקב של דאהל, דאלה ויניארדס, נקלע לצרות באופן תדיר עם הרגולטורים במחוז. הוא היה מביא קבוצות מאורגנות לטעימות יין למרות היעדר רשיונות לכך. אף שהמיזם לא היה הרבה יותר מאסם חכור ומשופץ, אתרו התפאר ב"בית האידיאלי למותג יין משלו שישקף את המחוייבות, המורשת והרוח היזמית שלו".

בתחילת השנה שעברה, דאהל החל לפגר בהחזרי הלוואות, ותאופיליס, שהחל לחקור את הנושא, גילה כי פאטיו ויין כבר אינה קיימת. שלל תביעות הגיע לאחר מכן, כששני הצדדים מחליפים ביניהם אישומי הונאה, הלבנת הון, וגביית ריביות נשך, בין היתר.

תאופיליס, שכבר לא עבד באותה עת, השקיע את כל כולו בתביעה, לדברי עורך דינו, דיוויד וייסבלוד, בראיון. "זה היה הרבה כסף עבורו", אמר וייסבלוד. נראה היה כי תאופיליס מנצח במאבק המשפטי, לדברי וייסבלוד ולפי מסמכי בית המשפט. דאהל לא שיתף פעולה, התחמק מצווי בית משפט והצהרותיו נתפסו בעיני השופט שקריות. אך המשא ומתן נמשך לצד הקרב המשפטי, ועד השבוע שעבר, אומר וייסבלוד, שני הצדדים הסכימו להיפגש בנאפה כדי לדון בהסדר. אך ביום שישי קרס ההסדר, לאחר שתאופיליס שלח נציגים כדי לאכוף צו בית משפט שהורה לדאהל להעביר לידיו 5 מיכלי מתכת גדולים שהיו חלק מהערבויות להלוואה. המיכלים נעלמו, ו-וייסבלוד ביטל את הפגישה.

ניידת משטרהצילום: רויטרס

וייסבלוד סיפר כי ביום שני אמר לו תאופיליס כי התכתב עם דאהל בסמסים, וכי השניים הסכימו להיפגש ביקב באותו בוקר כדי לבחון חלק ממאזניו של דאהל. "ההמלצה שלי היתה: 'אל תלך לדאהל וינארדס לבדך – ביטלת את הפגישה מסיבה טובה'", אומר וייסבלוד. אך תאופיליס החליט כן ללכת.

שום רמז לאלימות הצפויה

דאהל לא הציג לו כל מסמך, וב-11:10 בבוקר השניים קיימו שיחת טלפון קצרה עם עורכי דינם. "לא היו צעקות, לא קללות", אמר וייסבלוד. "לא היה כל רמז למה שעתיד לקרות". עורך דינו של דאהל, קושה ברוכים, אמר בראיון כי מעולם לא ראה רמז לאלימות בלקוחו. לאחר שיחת הטלפון, אמר, האמין כי שני הצדדים "מתקרבים לסכום ולהסדר". "ציפיתי לשיחת טלפון בה יאמר כי הסכימו על תנאים ויבקש ממני לנסח הסכם כדי שיוכלו לחתום עליו", אמר ברוכים. "שיחה שכזו לא הגיעה", הוסיף.

דקות ספורות לאחר מכן, משרד השריף של נאפה קיבל שיחת חירום מתאופיליס. הוא אמר כי נורה וכי הוא בורח בין הגפנים. דאהל רדף אחריו במכוניתו. בעוד השוטרים מגיעים, תאופיליס ברח לצומת רחובות והתמוטט. דאהל יצא מרכבו, הלך אליו, ירה בו פעם נוספת, ולאחר מכן חזר למכוניתו וברח. הוא נסע במהירות בדרך מיוערת ומפותלת, והמשיך לנסוע דרך שער פרטי. השוטרים הקיפו את האזור וקראו לצוותי חירום, אך כבר לא היה בכך צורך. דאהל נמצא מת מירייה במכוניתו.

קלהון תיאר את דאהל כאדם מיואש. "כל חייו של רוברט דאהל עמדו על כף המאזניים, וזה היה חיים או מוות", אמר. "היה לו המון כעס כלפי עימאד. זה היה לא רציונלי, כיוון שכל מה שעימאד עשה היה להשקיע בחברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker