אש בפרנקפורט 
בהזדהות עם העם היווני

המפגינים זועמים על המדיניות הכלכלית שמצילה את בעלי ההון והבנקים

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2

את פניו של המגדל החדש של הבנק המרכזי של אירופה קיבלו אתמול אזרחי עירו, פרנקפורט, לא בתרועות וזיקוקים - כי אם בבקבוקי תבערה ושלל נוזלים מאכלים, בריקדות וגדרות תיל. יותר מ-10,000 מפגינים יצאו לרחובות, הבעירו ניידות משטרה והביעו את מורת רוחם.

1.4 מיליארד דולר הושקעו בהקמת המטה החדש של הבנק המרכזי של הגוש הכלכלי השני בגודלו בעולם - גוש היורו. תשעה ימים לפני כן פתח הבנק במהלך הכי נועז מאז הכרזתו של מטבע אחיד ל-11 מדינות הגוש (שמספרן גדל מאז הקמתו ל-19): הוא החל בקנייה מסיבית של אג"ח מהשווקים, במה שנקרא מהלך הרחבה כמותית.

ההרחבה הכמותית, שהיקפה 1.1 טריליון יורו, נועדה לעודד את הביקושים הכלכליים בגוש היורו, באמצעות הזרמת נזילות לבנקים ומהם אל השווקים והצרכנים.

מפגינים בפרנקפורט. אזרחי גרמניה לא מאמינים שהבנק המרכזי יציל אותםצילום: אי־פי

אולם אזרחי אירופה, אפילו אלה שבפרנקפורט, בירתה הפיננסית של הכלכלה הכי חזקה ובריאה באירופה, גרמניה, לא רואים את הבנק כמי שיציל אותם. הם מפנים אצבע מאשימה נגד הנהגת גוש היורו ותולים בה את האבטלה הגדולה ברחבי מדינות הגוש, את הגידול בפערים הכלכליים-חברתיים, ואת המשבר המתמשך והקשה שבו נתונות מדינות כמו יוון וספרד.

באופן מדהים, אחד ממנהיגי המחאה, ורנר רנץ, אמר כי "מוקד המחאות השנה הוא יוון. אנו זקוקים ליותר אתונה באירופה ופחות ברלין. יוון לא תוכל לפרוע את חובותיה לעולם. המצב הזה לא ייפתר על ידי צנע", הוא אמר לבלומברג. למפגינים בפרנקפורט הצטרפו גם יוונים מתומכי מפלגת השלטון סיריזה. מכוניות משטרה הוצתו, חלונות נשברו, ואפילו מנהיגי בלוקיופיי - הארגון שתחתיו התאגדו קבוצות המחאה ומנהיגי איגודי העובדים - אמרו שהאלימות יצאה משליטה.

הדרמה שנגולה באירופה מאז בחירתה של הממשלה החדשה ביוון, בראשותה של סיריזה היא חומר שהיה מפרנס טלנובלות, טרגדיות יווניות ואפילו קומדיות איטלקיות. היתה דמגוגיה דו-צדדית - היוונים: "אל תשכחו את הנאצים"; הגרמנים: "לא ניכנע לסחטנים"; היוונים: "לפחות תרשו לנו לקרוא לכם מוסדות במקום טרויקה"; הגרמנים: "לא נוותר על אף יורו, אבל תקראו לנו איך שבא לכם".

היו גיבורי מעמד הפועלים: שר האוצר היווני וארופאקיס שטס במחלקת תיירים; והיו משביתי שמחות: ראש הממשלה היווני אלכסיס ציפראס שבסוף אמר לכוכב העולה שלו להפסיק לדבר ולהתחיל לעבוד. בעיקר, היו המונים - מיליונים - שאיבדו עבודה ותקווה לעתיד טוב יותר. מיליונים אחרים היגרו כדי לנסות את מזלם ברחבי האיחוד האירופי.

בעיקר, מה שקרה הוא המשך למדיניות שננקטה באירופה מתחילת המשבר: התעקשות מוחלטת מצד הגרמנים והמוסדות בגוש היורו על פירעון חובות, גם על חשבון צמיחה והתאוששות; אוזלת ידיים בצד היווני (והספרדי, והאיטלקי) ביישומם של צעדי רפורמה שכל הצדדים כמעט מסכימים שהם נחוצים; ונקיטת צעדים - כמו ההרחבה הכמותית - שמצילים את הבנקים, המשקיעים ובעלי ההון, ולא ממש תורמים להפחתת האבטלה שהורסת את המרקם החברתי במדינות מוכות המשבר או אפילו לדיכוי הדפלציה שמשקיעה את אירופה יותר ויותר בביצה של מיתון.

המחאה בפרנקפורט תחלוף במהרה, והמגדל החדש והנוצץ שגובהו 185 מטר, ימשיך לעמוד בבוהקו כסמל לקפיטליזם ולממסד האירופי שממשיך לנצח. התועלת של גוש היורו לכל חברותיו - כולל גרמניה שנהנית ממטבע אחיד ומפוחת שמדרבן את הייצוא ומאפשר את האבטלה הנמוכה שבה - היא רבה מהסבל שנגרם לחלק מחברותיה כעת, ולכן ייעשה הכל כדי לשמר את שלמותו.

לממשלת יוון, למרות הרדיקליות לכאורה של חבריה, אין את הכוח והיכולת לערער את הסדר הקיים. וכנראה שגם לפודמוס, מקבילתה הספרדית, לא יהיה מנוף חזק יותר. הדרך לעשור של שפל עבור יוון, ומיתון ממושך עבור גוש היורו בכללו, כבר נעשתה ברובה, עוד כמה שנים שלו, במקביל להזרמת כסף לשוקי המניות והאג"ח, לא יזיקו לאליטות של אירופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker