שר האוצר הבריטי מכריז על סוף הצנע: העלאת שכר המינימום ושלל הקלות מס

התקציב הבריטי נראה כתקציב קלאסי של ממשלה לפני בחירות: הקלות מס פופולריות, כמו מס על בירה ודלק, לצד הבטחה להגדיל הוצאות ממשלתיות תוך צמצום הגירעון

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

שר האוצר הבריטי ג'ורג' אוסבורן הבטיח להוריד את המסים על חסכונות, ולהעניק סיוע למי שפותחים חשבון חיסכון ראשון, בתקציב האחרון שלו במושב הפרלמנט הנוכחי, שנועד להבטיח 5 שנים נוספות בשלטון למפלגה השמרנית שלו. עם הצהרת תקציב מלאת שינויי מדיניות, בהם הפחתה של פני במס על הבירה והפחתה של כ-10 ליש"ט ממחיר מילוי מיכל הדלק במכונית, אוסבורן חזר והדגיש כי "התכנית הכלכלית" שלו עובדת.

המס על החיסכון יירד, כך שלדברי אוסבורן, 95% מהחוסכים כלל לא ישלמו מס הכנסה על חסכונותיהם, מה שהוא כינה "בנקאות ללא מס כמעט לכלל האוכלוסיה". הממשלה מתכוונת גם להעניק 50 ליש"ט על כל 200 ליש"ט שמקצים אנשים שלראשונה פותחים חשבון חיסכון.

הצמיחה הכלכלית בסוף השנה שעברה הייתה טובה מהצפוי, מה שאיפשר לאוסבורן לומר היום כי  הקץ לצנע יגיע במהלך מושב הפרלמנט הבא. אוסבורן אמר כי בכוונתו להשתמש ברווח מכך שהריבית שמשלם הממשל על האג"ח שלו ומשלל הפרטות ומכירות נכסים, כדי להבטיח שההוצאות הציבוריות יחזרו לצמוח, כשיעור מהתמ"ג, עד שנת התקציב 2019-2020.

הוא הפתיע כאשר הכריז כי הוא עשוי להגיע ליעד התקציבי ששם לעצמו ב-2010, צמצום החוב הציבורי כאחוז מהתמ"ג, עד שנת התקציב 2015-2016. לפי התחזיות הנוכחיות של המשרד לאחריות תקציבית, החוב הציבורי צפוי להגיע השנה לשיא – 80.2% מהתמ"ג, בטרם יירד ל-79.8% מהתמ"ג ב-2016-2017 ול-74.8% עד 2018-2019. הגירעון בתקציב צפוי לרדת קמעה בשנת הכספים הנוכחת, ל-90.2 מיליארד ליש"ט, לעומת תחזית המשרד לאחריות תקציבית בדצמבר לגירעון של 91.3 מיליארד ליש"ט. בסך הכל, הגירעונות צפויים להיות נמוכים ב-5 מיליארד ליש"ט מהצפוי ב-5 השנים הקרובות.

הפטור ממס הכנסה אישי יעלה מהר משהממשל הבטיח במקור. הרף לפטור אמור היה לעלות ל-10,600 ליש"ט באפריל, אך כעת יעלה ל-10,800 ליש"ט, ובשנה הבאה יעלה ל-11,000 ליש"ט. גם הרף למדרגות מס גבוהות יותר יעלה. עוד הבטיח אוסבורן כי שכר המינימום הארצי יעלה ל-6.7 ליש"ט לשעה החל מאוקטובר.

כעת צופה המשרד לאחריות תקציבית צמיחה של 2.5% השנה בתמ"ג, לעומת תחזית קודמת לצמיחה של 2.4%. ב-2016 צופה המשרד צמיחה של 2.3% בתמ"ג, לעומת תחזיתו הקודמת לצמיחה של 2.2%.

אוסבון הכריז על חבילת סיוע בסך 1.3 מיליארד ליש"ט למגזר הנפט, על רקע הצניחה במחיר הנפט בחודשים האחרונים וחוסר ודאות לגבי כיוון המחירים בעתיד. בין היתר, יזכו החברות להקלות במס ובתמיכה ממשלתית לחיפושי נפט. לעומת זאת, הכריז אוסבורן על השקעה צפויה בסך 3.1 מיליארד ליש"ט בצעדים נגד התחמקות ממס, בהם חקיקה של מה שמכונה "מס גוגל", שנועד למנוע מחברות כגוגל, אמזון ואפל להתחמק מתשלום מס בבריטניה, לטובת מדינות בהן שיעור המס נמוך יותר.

צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker