עיתוני העולם: "ביבי הקוסם מנצח - אבל באיזה מחיר"

"ניו יורק טיימס": "דמגוגיה מבישה של הדקה ה-90 הטתה מספיק בוחרים להצילו"

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11

העיתונים הגדולים בעולם דיווחו בכותרות הראשיות על נצחונו המוחץ של הליכוד בבחירות בישראל. רובם התמקדו בשאלת היחסים של ישראל עם ארה"ב, הסיקו כי תוצאות הבחירות מעידות על שסע בעם, וסימנו את משה כחלון כמכתיר מלכים.

ב"ניו יורק טיימס" כותרת הפרשנות היא "פצעים עמוקים ושאלות מתמשכות לאחר מרוץ מר". בדיווח הראשי שלו כתב העיתון האמריקאי הנוטה שמאלה: "לאחר קמפיין כואב שהתמקד בכשלונותיו, ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו זכה בניצחון ברור וכמעט ודאי שיקים ממשלה חדשה וישרת בכהונה רביעית, למרות שהוא פגע ברבים מהבוחרים והרחיק את בעלי בריתה של ישראל במהלך כך".

בניתוח נוסף שפירסם העיתון נכתב: "המפנה של נתניהו הוא תוצאה של קמפיין צווחני שהעלה שאלות לגבי יכולתו לרפא את פצעיה הפנימיים של ישראל או לשפר את מעמדה בעולם". המאמר ציטט את דיויד אקסלרוד, לשעבר יועץ בכיר של הנשיא אובמה, שאמר ביום שלישי בערב בטוויטר כי יציאתו של נתניהו ברגע האחרון נגד מדינה פלסטינית כנראה הבטיחה את נצחונו. "דמגוגיה מבישה של הדקה ה-90 הטתה מספיק בוחרים להצילו, אבל באיזה מחיר?" הוא כתב

נתניהו במטה הליכודצילום: אי־פי

סוהרב אהמרי, פרשן "וול סטריט ג'ורנל", כתב בטוויטר: "שמעתי שמדינה מזרח תיכונית קיימה זה עתה בחירות דמוקרטיות עם שיעור השתתפות גבוה. המפלגות המפסידות הודו בתבוסה". אהמרי הוסיף גם עקיצה כלפי בי.בי.סי, שציטטה ישראלי אנונימי שאמר שהוא נגעל מנתניהו. "מה היה עושה הבי.בי.סי ללא ישראלים אנונימיים", כתב אהמרי

כותרת "פייננשל טיימס" הבריטי: "נצחון מוחץ לנתניהו בישראל"

FT פירסם פרשנות על יחסי ארה"ב : "הקמפיין יצר בעיות דיפלומטיות חדשות עבור ממשל אובמה שהיו לו תקוות גדולות מתהליך השלום הישראלי-פלסטיני... שובו לתפקיד מאיים להביא לפיצוץ דיפלומטי בנושא הפלסטיני... ויביא למתיחות חדשה ביחסי ישראל ארה"ב... ממשלות אירופה ירצו להפעיל לחץ נוסף על ישראל"

צילום: מתוך אתר האינטרנט

"וול סטריט ג'ורנל" התמקד במשה כחלון, וכינה אותו "מכתיר מלכים" בהקמת הממשלה הבאה בישראל, בשל ריחוקן של שתי המפלגות המובילות מרוב מוחלט. כמוהו עשו גם "וושינגטון פוסט" ובלומברג, שסבורים כי מפלגת כולנו תהווה לשון מאזניים בהקמת קואליציה.

"גרדיאן", העיתון הבריטי, שאינו אוהד במיוחד את ישראל, הכתיר את התוצאות בכותרת: "ביבי הקוסם מנצח - אבל באיזה מחיר", ואמר כי ביבי השתמש ברמיזות לקנוניה, "ולעיתים הריח מגזענות כשדיבר על המוני הערים הנוהרים לקלפיות". התוצאה, נכתב העיתון, מוכיחה את הטענה אודות הסחף של ישראל לימין בשנים האחרונות, אך בה בעת חושפת ציבור מפולג מאוד. הניתוח איזכר גם הוא את כחלון, וצופה כי ישראל תהיה נתונה תחת לחץ מחודש בעניין הפלסטיני מצד ארה"ב ואירופה.

צילום: מתוך אתר האינטרנט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker