כשהנשיא נלחם בבנק המרכזי

נשיא טורקיה נחוש לעודד את הצמיחה לפני הבחירות ביוני, באמצעות הורדת ריבית ■ אלא שהבנק המרכזי מנסה לשמור על עצמאות, בעוד הלירה הטורקית נחלשת והאינפלציה מאיצה

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

בדומה לשווקים מתעוררים אחרים, סבלה באחרונה מנפילה חדה במטבע שלה. חלק מהאשמה מוטלת על הבנק הפדרלי של ארה"ב. ההנחה שהוא יעלה בקרוב את הריבית עודדה את הדולר על חשבון מטבעות אחרים. חולשת הלירה מייקרת סחורות מיובאות ומאיצה את האינפלציה, בדיוק כשהכלכלה המקומית מאטה.

זה משאיר את הבנק המרכזי של טורקיה, כמו רבים ממקביליו במדינות המתפתחות, קרוע בין הצורך לייצב את המטבע ואת החובות של חברות מקומיות בחו"ל באמצעות העלאת ריבית, לבין הרצון לעודד את הצמיחה על ידי הורדתה. ואולם בטורקיה יש גורם נוסף שמסבך את המצב: מעורבותו של נשיא המדינה, רג'פ טייפ ארדואן.

מפלגת הצדק והפיתוח (AK) של ארדואן ניצחה בשלוש מערכות בחירות, בין היתר הודות לניסיונו הכלכלי הרב. סיבוב בחירות נוסף ממתין לו ביוני, וארדואן יוצא מגדרו כדי לעודד את הצמיחה, שהגיעה לקצב שנתי של 1.7% ברבעון השלישי — השיעור החד ביותר מאז שהחל פרסום הנתונים. ארדואן סבור כי ריביות נמוכות יותר הן התשובה.

למעשה, הבנק המרכזי הטורקי הוריד את הריבית, אף שהאינפלציה עלתה הרבה מעל ליעד של 5%, והלירה נופלת. ארדואן גינה את הורדת הריבית ב–0.25% בסוף פברואר, ואמר שהיא אינה מספקת. הוא האשים את ארדם בסג'י, נגיד הבנק המרכזי, בכך שהוא "מוכר את המולדת ללובי הריבית". אחד השרים כינה את הורדות הריבית "מעשה פחדני". שמועות עיקשות טוענות שבסג'י וסגן ראש הממשלה, עלי בבג'אן, האהוד על משקיעים, שוקלים את התפטרותם.

רג'פ טאיפ ארדואןצילום: אי־פי

"בכל פעם שארדואן אומר משהו לגבי הריבית — הלירה נופלת", מתלונן בנקאי השקעות בלונדון. הלירה צנחה בתחילת מארס לשפל מול הדולר, וירדה עד כה השנה ב–12%. בכירים במפלגתו של ארדואן מתעקשים שלירה חלשה יותר תעזור ליצואנים. עם זאת, ההתחייבויות של חברות טורקיות לחברות זרות הסתכמו ב–183 מיליארד דולר בסוף 2014. אף שחלקן מרוויחות דולרים מיצוא, רובן תלויות בעיקר בהכנסה מקומית (או ביורו, שנחלש גם הוא) למימון הלוואותיהן.

בעלי עסקים קטנים תומכים בארדואן

ארדואן טוען — למרות כל הראיות ובסתירה מוחלטת לכלכלה האורתודוקסית — שהורדת ריבית תוריד בצורה כלשהי את האינפלציה. כמוסלמי מאמין, ייתכן שהוא חש לא בנוח עם הריבית, ואומר שריבית אפסית היא האידיאל. אנשי העסקים הקטנים — קהל הבוחרים הנאמן של AK — נוטים ללוות בתוך המדינה בלירות, ולא בדולרים.

בשבוע שעבר נראה שארדואן ובסג'י מכריזים על הפסקת אש. ראש הממשלה פירסם גם הוא הצהרה שמדגישה את עצמאות הבנק המרכזי. ואולם אם AK תזכה בבחירות הקרובות ברוב גדול מספיק כדי לשנות את החוקה, כך שתעניק לארדואן סמכויות נרחבות יותר, הן הפסקת האש והן עצמאות הבנק המרכזי יהיו בסכנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker