פניות הפרסה הצילו את הכלכלה הבריטית

ההישגים הגדולים ביותר של ממשלת בריטניה, שעזרו לה לרשום את הצמיחה החדה ביותר מבין המדינות המפותחות ב–2014, נרשמו דווקא כשהממשלה סטתה מהתוכניות ■ לקראת הבחירות בעוד חודשיים, שר האוצר יודע שהפעם הוא צריך להציג תוכנית תקציב טובה יותר

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

מקור הגאווה הגדול ביותר של ממשלת בריטניה הוא ההחלטיות שלה. מנהיגים עם לב חלש יותר היו נרתעים מהפרת הכלל הפוליטי שלפיו אסור לבצע קיצוצים אם רוצים להיבחר מחדש. ואולם קואליציית השמרנים־ליברל דמוקרטים, שנרקמה בימים הקודרים שאחרי המשבר הפיננסי, גיבשה תוכנית כלכלית ועמדה על שלה. התגמול שלה היה לראות את האבטלה צונחת ואת בריטניה צומחת בקצב מהיר יותר מכל מדינה מפותחת אחרת ב–2014.

זהו פזמון מלהיב מאוד, וכששר האוצר של בריטניה, ג'ורג' אוסבורן, יישא את נאום התקציב מחר - פחות מחודשיים לפני הבחירות הכלליות במדינה, שיחוללו שינוי במצב הכלכלה - הוא לבטח יוציא מפיו את המלים "תוכנית כלכלית ארוכת טווח" ויחזור וידגיש את מחויבותו לעודף תקציבי בבריטניה עד 2018–2019.

ואולם, האמת העגומה היא שההצלחה של אוסבורן נובעת דווקא מיעדים שזנח, ולא מאלה שבהם דבק. אם תוכנית התקציב שלו לא תהיה טובה 
יותר, בריטניה עלולה לשלם מחיר כבד.

שר האוצר של בריטניה, ג'ורג' אוסבורןצילום: רויטרס

הממשלה בבריטניה עשתה כמה דברים לא רעים בתקופת כהונתו של אוסבורן כשר אוצר - היא קיצצה בין היתר את מס החברות, העלתה את רף מס ההכנסה ומינתה את מארק קרני הקנדי לנגיד הבנק המרכזי שלה. ואולם הביצועים הטובים ביותר שלה היו כשהיתה הכי פחות עקבית בשלושה תחומים.

התחום הראשון הוא מדיניות התקציב. לפני חמש שנים התחייבו השמרנים למחוק כמעט את כל הגירעון המבני של בריטניה - שאז היה ברמה של 8.7% מהתמ"ג - עד סוף הקדנציה שלהם. הם מובילים כעת ממשלת קואליציה שנמצאת במחצית הדרך לשם. ההלוואות השנה יגיעו לכ–5% מהתמ"ג או 90 מיליארד ליש"ט (135 מיליארד דולר) - 55 מיליארד ליש"ט יותר מהמתוכנן. אחרי שנתיים של צמיחה חלשה, בשל הצנע והמשבר באירופה, ניסה השר לדחות את המועד האחרון לסגירת הגירעון. כך הלכה לה מה שהיתה ידועה בכינוי "תוכנית A".

קופסה אדומה, קופסה שחורה

השינוי היה מבורך וחיוני. דבקות בתוכנית המקורית היתה מחייבת העלאות מסים או קיצוצים גדולים יותר בהוצאות ציבוריות, או שילוב של השניים. היא כנראה היתה מחזירה את הכלכלה למיתון, ועלולה היתה להרוס את השירותים הציבוריים. בפועל, המדינה התמודדה עם קיצוצים עמוקים 
אך עקביים; הפשיעה ירדה והשמים לא נפלו על הרשויות המקומיות או על שירות הבריאות הלאומי (NHS).

השינוי השני התקבל כמובן גם הוא בברכה. אחרי שעלתה לשלטון ב–2010, דבקה הקואליציה בתחילה בתוכניות של ממשלת הלייבור שקדמה לה לקיצוץ בתקציבי פיתוח. ההשקעות הציבוריות - תמיד החלק הקל ביותר לקיצוץ - נפלו ב–35% בשנתיים. זה היה טיפשי - ההוצאות על תשתיות חיוניות לצמיחה ארוכת טווח נמוכות באופן כרוני בבריטניה. אוסבורן מיתן את הקיצוצים בהוצאות על תשתיות ב–2011 - ושוב השינוי הזה היה לטובה.

הנסיגה הגדולה והחכמה ביותר מהתוכנית היתה גם המביכה ביותר. לפני שנבחר לראשות הממשלה, התחייב דיוויד קמרון לצמצם את מאזן ההגירה לכמה עשרות אלפים. ממשלת הקואליציה מעולם לא זנחה את היעד הזה, אך הספירה האחרונה של מאזן ההגירה מונה 298 אלף, והמספר הזה רק עולה. מכיוון שהם צעירים, בריאים, חרוצים ובעלי יוזמה, המהגרים עודדו את הצמיחה ותרמו לקופת המדינה. ירידה חדה במאזן ההגירה היתה מכבידה על הכלכלה: התמ"ג צמח ב–7.8% בתקופת הכהונה של הפרלמנט הנוכחי; התמ"ג לנפש צמח רק ב–4.2%.

אפשר היה לחשוב שההססנות של הממשלה שייכת לנחלת העבר, או שחשוב יותר לעשות את הדבר הנכון מאשר לדבר עליו. בתקציב הקרוב אוסבורן מסתכן במיקוד החשיבה בסוגיה הלא נכונה.

הבעיה הגדולה ביותר שעומדת בפני בריטניה כיום אינה הגירעון, אלא היעדר צמיחה בכושר הייצור, שמשאיר את התפוקה לשעה נמוכה ב–2% מהשיא שאליו הגיעה ב–2008. העתיד הכלכלי של בריטניה תלוי הרבה יותר בעידוד מה שהבריטים מייצרים בעבודה מאשר במהירות קיצוץ הגירעון. אוסבורן בוודאי יודע זאת, ואולי מתכנן בחשאי לשנות את סדר העדיפויות בשלב מאוחר יותר, אך הוא מפחית את הסיכוי למדיניות טובה.

פניות פרסה הן מביכות, ולכן תוכניות נוטות בדרך כלל להישאר ללא שינוי זמן רב מדי. בעצם ההכנה לקיצוץ הגירעון והזנחת הייצור, הממשלה פוגעת במאמציה. אוסבורן נהג בחוכמה כששינה את הדרך בעבר. הדבר הנכון כיום יהיה להכין תוכנית לעידוד הייצור - ולדבוק בה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker