מיליון ברזילאים יצאו לרחובות ודרשו להדיח את הנשיאה

האזרחים מוחים על פרשיית שחיתות שהיקף של מיליארדי דולרים, האינפלציה הגבוהה והקיפאון הכלכלי בשנים האחרונות

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

כמעט מיליון מפגינים צעדו אתמול (ראשון) בערים ברחבי ברזיל במחאה על הכלכלה המקרטעת, עליית המחירים והשחיתות. המפגינים קראו להדחת הנשיאה דילמה רוסף ממפלגת השמאל.

ההפגנות במדינה התרחשו על רקע הקושי של ברזיל להתאושש מבחינה כלכלית ופוליטית ולאסוף את השברים במערכת הפוליטית במדינה שהצטברו מאז שרוסף נכנסה לתפקידה ב-2011. הנשיאה, שהתחילה לא מזמן את הקדנציה השנייה שלה בתפקיד לא צפויה לעמוד בפני הליכי הדחה כפי שדורשים רבים ממתנגדיה. הזעם הציבורי נובע משנה חמישית של קיפאון כלכלי ופרשיית שחיתות בהיקף של מיליארדי דולרים בחברת האנרגיה הממשלתית פטרולאו ברזילירו (פטרובראז).

הנשיאה שנבחר ברוב מצומצם לפני חמישה חודשים צריכה לראות במחאות סימן לקיטוב במדינה ולחוסר שביעות הרצון מהנהגתה, על רקע התרחבות ההיחלשות הכלכלית.

מפגינה אתמול בברזיל נושאת שלט ובו כתוב "התערבות צבאית" בדרישה להדיח את רוסףצילום: רויטרס

ההפגנות שהיו גדולות מהצפוי נועדו גם כדי לעודד את האופוזיציה, כולל המנהיגים של שני בתי הקונגרס, שאמנם נחשבים באופן רשמי לחלק מהקואליציה של רוסף, אבל ממשיכים במקביל לנסות להעביר רפורמות שיחיו את הכלכלה.

במסיבת עיתונאים שנערכה אתמול בלילה, הכירו שני חברים בממשלתה של רוסף בזכויות של המפגינים אבל המעיטו בחשיבות הטענות שלהם ואמרו כי הן תוצאה של חוסר שביעות רצון של מי שהפסידו בבחירות.

השרים ניסו גם להכפיש את מי שקורה להדחה של רוסף. מיגל רוזטו, אחד מהמקורבים ביותר לרוסף, אמר כי המפגינים הם "לא סבלניים" וכי הם מנסים לקדם הפיכה.

בהודעה שפורסמה אתמול באינטרנט, טען אייסו נבס, פוליטיקאי ממפלגת מרכז שנוצח באוקטובר על ידי רוסף, אמר כי ההפגנות מסמנות את היום שבו הברזילאים "יצאו לרחובות כדי להתחבר מחדש לעקרונות הצדק שלהם, לערכים שלהם ולחלומות שלהם".

ההפגנות שנערכו אתמול היו רגועות בעיקרם לעומת ההפגנות שנערכו ב-2013 והיו מעט אלימות. ב-2013 מחו הברזילאים על מיליארדי הדולרים שהוצאו לקראת ההכנות למונדיאל ב-2014, על אף ביצועי הכלכלה המקרטעים.

למרות שההפגנות היו אלימות, ההפגנות ביום ראשון היו דומות בהיקפן למחאה ב-2013. ההערכות למספר המפגינים שונות, אבל רובן גורסות שכמיליון מפגינים יצאו לרחובות במדינה. בסאו פאולו לבדה, אמרה המשטרה שמיליון מפגינים יצאו לרחובות, אבל הערכות מאוחרות אמרו כי מספר המפגינים הוא 200 אלף בלבד. ההפגנות התחילו כש-10,000 מוחים צעדו לחוף קופהקבנה בריו דה ז'נרו כשהם לבושים בכחול, ירוק וצהוב, כצבעי דגל ברזיל, וצועקים "דילמה, החוצה"!

האנשים מרגישים נבגדים", אמר דייגו אורטיז, עובד פרסום בן 32 שהגדיל את פרשיית פטרובראז "חרפה לאומית ובינלאומית". דוגמה לקיטוב הגובר בברזיל סיפרה הלנה אלאמדה פראדו באסטוס מסאו פאולו שאמרה כי רוסף גורמת לאזרחים "לצאת אלה נגד אלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker