היהודי בן ה-27 שעושה הון ממניות פרוטה

ג'ושוע ששון כבר ביצע השקעות של יותר מ-200 מיליון דולר ב-80 חברות לפחות, באמצעות הלוואות לחברות קטנות בקשיים תמורת מניות בהנחה בחברה, עם תשואות שלפי הערכות עשויות להיות כ-50%

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10
סוכנויות הידיעות

לפני 6 שנים, ג'ושוע ששון, כיום בן 27, חי בבית הוריו, ישראלים לשעבר, בלונג איילנד ועשה עבודות פקידותיות עבור חברת גביית חובות. יום אחד, ,  ידיד המשפחה הראה לו טריק – אותו הוא לא מוכן לגלות – ולדבריו, הוא הרוויח בעקבותיו מיליוני דולרים בשוק המניות. ששון לא מוכן לגלות כמה בדיוק הרוויח, אך "ביזנסוויק" מדווח כי מסמכים רגולטוריים של עשרות חברות מעידים כי החברה שלו, , השקיעה מאז 2012 יותר מ-200 מיליון דולר.

בעת ימי לימודיו באוניברסיטה, עשה ששון משלוחים במכוניתו עבור מסעדה סינית, ולאחר מכן עבר לחברת גביית החובות. כאשר היה בחופשה עם משפחתו בפוארטו ריקו, קרא את הספר The Intelligent Investor של בנג'מין גרהם, שלדבריו שינה את חייו. ששון אומר כי ב-2009 הכפיל את כספי הבר-מצווה שלו. "הבנתי שיש לי קצת כישרון לאופן שבו השקעה עובדת", אמר ל"ביזנסוויק". הוא לווה מהחיסכון לפרישה של אימו ומידיד משפחה, והשיק את מגנא מחדרו.

"איני מתכוון לפרט כיצד אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים", אמר בראיון ל"ביזנסוויק", ממשרדו בקומה ה-16 של בנין באזור הפיננסי של מנהטן. הוא מעסיק כ-30 עובדים במסחר, הון סיכון, מוסיקה וסרטים. לפי "ביזנסוויק", ששון גילה שיטה לקנות מניות בחברות נואשות, במחירים זולים במיוחד, באמצעות מתן הלוואות. מגנא ביצעה עסקות שכאלה עם לפחות 80 חברות. מביניהן, 71 מהמניות ירדו מאז ההשקעה. אך הוא עדיין יכול להרוויח, כיוון שתנאי העסקות מאפשרים לו להפוך חוב למניות בהנחה קבועה מראש – הוא מקבל את המניות בהנחה למחיר השוק גם אם מחירן ירד. ואם מחיר המניה יורד מהר מדי, מגנא מקבלת, לפי התנאים, יותר מניות.

ג'ושוע ששוןצילום: MagnaInvests

למעשה, מגנא משמשת כחנות משכון למה שמכונה 'מניות פני' (מניות פרוטה) – מניות של מיזמים בלתי מוכרים שמחליפות ידיים הרחק מעינה המפקחת של בורסת ניו יורק. הפעילות חוקית, אך מנצלת פרצות בחוק שמרבית הבנקים ומנהלי הקרנות הגדולים נמנעים מלנצל. חברות אחרות בתחום נחקרו או נתבעו על ידי הרשות לני"ע בארה"ב (SEC). ששון מנסה לגוון את פעילות החברה, ולהתרחב לתחום הבידור, עם השקעה באתר מוסיקה של אמנים עצמאיים, ובפרוייקטי סרטים דוקומנטריים.

בין היתר השקיעה מגנא בחברה שרוצה לכרות נחושת בצ'ילה, בממציא של טלפונים הנשלטים על ידי מחשבה, ולפחות בשני אנשים שנעצרו בגין הונאה. יזמים אלה מציעים לששון מניות תמורת הלוואות קטנות. הם לרוב יודעים שהעסקה תהיה גרועה לבעלי המניות האחרים שלהם, שכן משקיעים כמו מגנא מממשים את המניות שלהם לרוב ברגע שתנאי העסקה מתירים זאת – הם מקבלים אותן במחיר נמוך ממחיר השוק באותה עת, ולכן גם מוכרים אותן במחיר נמוך יותר, מה שמוריד את מחיר המניה בשוק. אך כאמור, הפעולה חוקית, כל עוד ההלוואה ניתנת לצרכים לגיטימיים. לעתים, עסקה מסוג זה עשויה להציל את החברה המקבלת את ההלוואה, גם אם במחיר הפסד לבעלי המניות.

ג'ושוע ששון (שני מימין) עם מרטין סקורסזה (באמצע) ואחרים בצוות ההפקה של הסרט Bleed For Thisצילום: MagnaInvests

לדברי מתחרים בתחום ל"ביזנסוויק", משקיעים במניות פני לרוב דורשים תשואה של 50% לפחות. ששון עצמו אמר למגזין כי הוא יכול למנות את מספר העסקות שכשלו "על יד אחת". תשואות מסוג זה עולות על תשואות של קרנות גידור למשל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker