השבוע בוול סטריט: החלטת ריבית בארה"ב וחיפושים אחרי פוטין

השבוע יפרסם הבנק הפדרלי את החלטת הריבית שלו שעשויה להצביע על העלאת ריבית קרובה, אבל התפתחויות פוליטיות ברוסיה עשויות גנוב את ההצגה מג'נט ילן

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר

שבוע המסחר בבורסות העולם ייפתח מחר כשעיני המשקיעים יהיו נשואות אל שער היורו שנחלש מאוד בשבועות האחרונים ואל החלטת הריבית בארה"ב שאולי תתחיל להכין את הקרקע לעלייה אפשרית בריבית. אבל מעל הכל ירחף נעלם גדול: היכן נמצא נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין?

המסחר בבורסות וול סטריט נסגר ביום שישי בירידות – והשלים שבוע שלילי שלישי ברציפות. מדד דאו ג'ונס נסגר בירידה של 0.8% והשלים ירידה שבועית של 0.6%; מדד S&P 500 נסוג ב-0.6% בדרכו לירידה שבועית של 0.9%. הן מדד דאו ג'ונס והן מדד S&P 500 נמוכים כעת מרמתם בתחילת השנה. מדד נאסד"ק איבד 0.4% בדרכו לירידה שבועית של 1.1%.

הדולר האמריקאי התחזק בשבוע שעבר מול רוב המטבעות המרכזיים בעולם על רקע הפער בין המדיניות של הבנק הפדרלי בארה"ב, לבין המדיניות המרחיבה של הבנקים המרכזיים באירופה וביפן.

תמונה מדוברות הקרמלין: פוטין בפגישה עם נשיא קרליה בקרמלין, 11 מארסצילום: אי־פי

בשבוע שעבר ירד היורו מול הדולר ב-3.1% והוא סחר בשער של 1.0497 דולר ליורו – שערו הנמוך ביותר מאז ינואר 2003. הליש"ט הבריטית ירדה בשבוע שעבר מול הדולר לשער של 1.4745 דולר לליש"ט – השער הנמוך ביותר מאז יוני 2010. הין ירד מול הדולר בשבוע שעבר ב-2.1% ונסחר סביב שער של 121.38 ין לדולר. לפי מחלקת המחקר של בנק אוף אמריקה מריל לינץ', הדולר עשוי לרשום את הרבעון הטוב ביותר שלו מאז הרבעון הרביעי של 1992.

ביום שלישי תתכנס ועדת השוק הפתוח (FOMC) של הבנק הפדרלי בארה"ב ויום למחרת תתפרסם החלטת הריבית של הבנק. אחרי פרסום ההחלטה, שצפויה להשאיר את הריבית ללא שינוי גם החודש, תערוך יו"ר הבנק, ג'נט ילן מסיבת עיתונאים. אם ילן תקרא למשקיעים להמשיך להיות "סבלניים" בנוגע להעלאת ריבית, אנליסטים חוזים כי שוק המניות ירשום ירידות.

אך בשוק מצפים לשינוי בטרמינולוגיה של הבנק הפדרלי שעושי להכין את הקרקע לקראת העלאת ריבית. סגנה של ילן, סטנלי פישר, אמר באחרונה כי התאריכים האפשריים להעלאת ריבית הם יוני או ספטמבר. גם מרבית האנליסטים בבנקים בעולם חוזים כי הריבית בארה"ב תעלה מהרמה האפסית שלה כיום לקראת אמצע 2015.

אבל מי שעשוי לגנוב את ההצגה בנוגע לנעשה בשווקים הוא נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ששמועות על מצבו נפוצו באינטרנט אחרי שלא הופיע בפומבי כבר שבוע. ביום שישי פירסם הקרמלין סרטון ובו נפגש פוטין עם נשיא בית המשפט העליון של רוסיה. הקרמלין טען כי הפגישה נערכה ביום שישי, אך נפוצו גם שמועות כי מדובר בתצלומים ישנים.

חלק מהגורמים טוענים כי המצב הקשה שאליה נקלעה רוסיה בעקבות הסנקציות של המערב על המדינה ובעקבות הירידה במחירי הנפט עשויה לקדם הפיכה ברוסיה. אם אכן יאבד פוטין את שלטונו, עשויה רוסיה לשנות את המדיניות שלה כלפי אוקראינה כדי להקל מעט בסנקציות על המדינה ולשפר את המצב הכלכלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker