רוביני: ההשלכות של יציאת יוון מגוש היורו כל כך חמורות – שזה לעולם לא יקרה

הכלכלן שידוע בתחזיות הקודרות שלו נשמע אפילו מעט אופטימי כשאמר שיציאה של יוון מגוש היורו תהיה כל כך חמורה – שגרמניה לעולם לא תיתן לזה לקרות

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

לא סתם קוראים לנוריאל רוביני "ד"ר דום". הוא נוטה להיות מסוג האנשים שרואים את חצי הכוס הריקה והוא דואג תמיד מהמשבר שצפוי להגיע.

אבל דווקא כשזה מגיע ליוון, הפרופ' לכלכלה לא כל כך מודאג. והנה למה: תרחיש יום הדין שהוא חוזה אם המדינה תצא מגוש היורו הוא כה קודר לכל האזור, שמקבלי ההחלטות באתונה וביתר אירופה לא יתנו לזה לקרות לעולם. נכון שאנליסטים אחרים צופים שגורמים בכירים בגרמניה ובמדינות אירופיות נוספות פתוחים יותר להשתעשע ברעיון של היציאה של יוון, אבל רוביני לא רואה את זה ככה.

עלויות החוב יזנקו עבור מדינות כמו ספרד ואיטליה והאירופאים יתחרו ביניהם על משיכת כספים מחשבונות הבנק שלהם, טוען רוביני שמשמש כפרופ' לכלכלה בית הספר למינהל עסקים שטרן שבאוניברסיטת ניו יורק. אפילו גרמניה – האויבת המושבעת של יוון בתהליך המשא ומתן על סיוע ממדינות אירופה – מכירה בסיכון הזה, הוא אמר ביום שישי בראיון לערוץ הטלוויזיה של בלומברג. "זה לא הגיוני שיוון תצא", הוא אמר. "תהיה התפשטות מסיבית (של המשבר)".

צילום: בלומברג

משקיעי האג"ח מוכרים אג"ח ממשלתיות של יוון, אבל הם נראים שאננים בנוגע לסיכון ביתר גוש היורו ושופכים כסף לחוב של מדינות כמו איטליה, ספרד ופורטוגל – מה שגורם לתשואות האג"ח לרדת לרמות שפל. התשואות על אג"ח של ספרד ואיטליה ל-10 הגיעו לשיעור של 1.2% בלבד.

בו בזמן האג"ח היווניות נופלות. התשואה על אג"ח יווניות ל-10 שנים עלתה ביום שישי ל-10.7%, לעומת שיעור של 8.6% ב-24 בפברואר. התשואה על אג"ח לשלוש שנים טיפסה ל-19% לעומת 12.4%.

יכול להיות שהמשקיעים צודקים בכל שהם חושבים שיציאה של יוון מגוש היורו לא תדביק את כל אירופה, אפילו כשהמדינה שרבע מאוכלוסייתה ללא עבודה עומדת בפני דדליינים קרובים מאוד לתשלום חובותיה.

ביום שישי החזירה יוון חוב של 350 מיליון יורו לקרן המטבע הבינלאומית (IMF), אבל ב-20 במארס היא תעמוד בפני מכשול כלכלי נוסף כשהממשלה תצטרך לשלם לקרן המטבע עוד 346 מיליון יורו ולמחזר חוב של 1.6 מיליארד דולר באג"ח לטווח קצר.

המתיחות בין גרמניה ליוון עלתה מאז בחירתו של ראש ממשלת יוון, אלכסיס ציפראס, לתפקיד ב-25 בינואר אחרי שהבטיח לסיים את הצנע ומפלגתו, סיריזה, האשימה את קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, בעידוד תקציב הצנע.

רוביני אומר שעל אף שגרמניה הביעה בקול את חוסר שביעות הרצון שלה מהתעלולים של יוון, כולם מבינים מהן ההשלכות של כישלון בשמירה על אחדות האזור – וזו הסיבה שהן לא יתפרקו. ד"ר דום נשמע אפילו קצת אופטימי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker