לנפילת שלטונו של פוטין יש גם צדדים מסוכנים

שמועות על הדחתו של האוטוקרט המסוכן של עידננו עלולות להביא לטלטלה קשה

דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור

תעלומה במוסקווה: איש לא ראה את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, כבר כמה ימים. השמועות רוחשות, גועשות ויוצאות משליטה. ביניהן: פוטין מת, לפוטין נולד בן, פוטין חולה מאוד, ולבסוף – פוטין בחיים אבל נוטרל לאחר הפיכה של גורמים בצמרת השלטון הרוסית.

שמועות נוספות הן שהקרמלין יפרסם הודעה חשובה בסוף השבוע, ושנספחים רוסיים נקראו חזרה מרחבי העולם.

פוטין הוא אחד האוטוקרטים המושחתים והמסוכנים ביותר של העידן שלאחר המלחמה הקרה. בתקופתו אולי עלתה רמת החיים של מרבית אזרחי רוסיה, אולם היא רחוקה ממה שהיתה יכולה להיות בהתבסס על המשאבים הטבעיים, ויותר מכך, על פוטנציאל משאבי האנוש של רוסיה – מדינה משכילה בהרבה ממה שמעידים עליה נתוני כלכלתה.

ולדימיר פוטיןצילום: אי־פי

פוטין, שבנה את עצמו בדמות גיבור מיתולוגי, זייף תוצאות בחירות, בזז מארצו את מיטב משאביה ובנה סביבו חבר מקורבים שבהם שלט באגרוף של כסף ועוצמה, העלה לגדולה, כלא והעניש, ואולי אף חיסל מתנגדים, לפי צרכיו.

התגובה הראשונה לאפשרות שפוטין הודח משלטונו היא הקלה: לאחר פלישתה של רוסיה לאוקראינה, וסיפוחה של קרים, תוך הפרחת הצהרות אודות הצבת טילים גרעיניים מול אירופה, רוסיה של פוטין נהפכה לאחד האיומים הגיאופוליטיים הפוטנציאליים החמורים ביותר על המערב.

בתרחיש החיובי ביותר, סילוקו של פוטין יביא לפתיחתה של רוסיה כלפי המערב, נסיגה מאוקראינה והפשרה מחודשת של היחסים בין המעצמה לשעבר לשאר העולם - ושיתוף פעולה אף במזרח התיכון. לרוסיה תהיה הזדמנות להתנער משלטון הגנבים שמיסד פוטין לאחר מותו של המשטר הקומוניסטי (סוג אחר של שלטון גנבים), ולפתח את הכלכלה מעבר לנפט ולגז שבה היא תלויה.

אולם סילוקו של פוטין עלול להביא גם לתוצאות מיידיות בעייתיות יותר: ראשית, אי ודאות קשה סביב מי שיחליף אותו. אקדמאי העוסק זה שנים במחקר אודות פוטין אמר לנו כי אי ודאות כזו יכולה לאפשר לגורמים מערערים ומסוכנים להרים ראש ברוסיה – גורמים שלא יכלו לכוחות הבטחון של פוטין, החל מקיצונים איסלמיים ועד לאומנים רוסיים ש"ירצו לכבוש את קייב", לדבריו.

אבי טיומקין, יועץ לקרנות גידור, אמר ל-TheMarker כי אם הפלג הלאומני יתפוס את השלטון, המלחמה באוקראינה תסלים, ורוסיה תאיים אף על המדינות הבלטיות - הצי הרוסי באזור הבלטי ערך תרגילים באש חיה השבוע - באופן שיעמיד את נאט"ו במבחן. כמו כן עלולה רוסיה להתערב ביוון, לדבריו. 

בצד הכלכלי, עלולה להישמע שריקת פתיחה למשחק תפוס ככל יכולתך לנכסיו של פוטין ולנכסיה של רוסיה – חברות הגז והנפט שפוטין השתמש בהן כמנוף להעצמת כוחו.

נפילתו של פוטין נחזתה זה מכבר על ידי טיומקין, שטען במאמר ל"פורבס" שזמנו של פוטין קצוב. פרשנים מערביים אחרים אמרו שדעיכתה הכלכלית של רוסיה בעקבות נפילת מחיר הנפט תיטול מפוטין את הארנק שבו הוא קונה את שלטונו.

בכל מקרה, אם השמועות יתממשו לכדי ודאות ויתברר כי שלטונו של פוטין הגיע לסופו, מדובר במהלך שישנה את חוקי המשחק הגיאופוליטי בעולם, עם שלל השלכות שיהדהדו מישראל ועד סין, מקרים ועד וושינגטון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker