הבונוס לבנקאי וול סטריט - כפול משכרם של מיליון מקבלי שכר המינימום בארה"ב

על אף ירידה ברווחי הבנקים, עלו הבונוסים בוול סטריט ב-2014 ב-3% לסכום כולל של 28 מיליארד דולר

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

סך הבונוסים בוול סטריט היה בשנה שעברה כפול מכלל הכנסותיהם של מקבלי שכר המינימום בארה"ב, כך לפי מחקר חדש של המכון לחקר מדיניות בארה"ב (IPS).

ביום רביעי דיווח החשב הכללי של ניו יורק כי היקף הבונוסים ששולמו לעובדי המגזר הפיננסי בניו יורק הגיע ב-2014 ל-28.5 מיליארד דולר. זהו ממוצע של 172,860 דולר לעובד, אך כמובן שישנם עובדים שמקבלים בונוסים גדולים הרבה יותר, וכאלה שלא מקבלים דבר. הבונוסים עלו ב-3% לעומת 2013, וזאת על אף ירידה של 4.5% ברווחי המגזר. הבונוסים זינקו ב-27% מאז 2009, אז הועלה שכר המינימום הפדרלי ל-7.25 דולר לשעה.

לשם השוואה, לפי נתוני לשכת הסטטיסטיקה של משרד העבודה, 1.03 מיליון עובדים במשרה מלאה בארה"ב קיבלו את שכר המינימום הפדרלי של 7.25 דולר לשעה. המחקר לקח בחשבון שהם עובדים 37 שעות בשבוע, ו-52 שבועות בשנה, מה שמביא את שכרה של הקבוצה הזו לסכום כולל של כמעט 14 מיליארד דולר.  

"תרבות הבונוסים של וול סטריט, כפי שלמדנו מהקריסה של המגזר הפיננסי ב-2008", נכתב בדו"ח של IPS, "יוצרת תמריץ להתנהגות בסיכון גבוה שמציבה את הכלכלה כולה בסיכון. נתח גדול של המשתכרים שכר נמוך, מצד שני, ממלא בכל יום עבודה את הצרכים האנושיים הבסיסיים, כמו מתן שירותי מזון וטיפול בבעלי מוגבלויות וקשישים".

הדו"ח מצא כי סך הבונוסים בוול סטריט ב-2014 היה כה גדול, עד שהוא יכול להעלות את שכרם של כל 2.9 עובדי המסעדות, כל 1.5 מיליון עובדי מגזר הבריאות והמטפלים, וכל 2.2 מיליון עובדי תעשיית המזון המהיר ל-15 דולר לשעה.

בנוסף, טוען הדו"ח כי להעלאת שכר המינימום במקום מתן יותר כסף לבנקאים היתה יותר השפעה על הכלכלה כולה. "לכסף שהעובדים בשכר נמוך מוציאים יש אפקט דומינו. בהתבסס על מכפילים של מודי'ס אנליטיקס, כל דולר שנוסף לכיסיהם של האמריקאים בעלי ההכנסות הגבוהות מוסיף כ-0.39 דולר לתמ"ג. לעומת זאת, על כל דולר שנוסף להכנסה של בעלי השכר הנמוך, נוספים 1.21 דולר לכלכלה".

צילום: אי־פי
צילום: אי־פי
צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker