בלומברג: קהילת העסקים של ישראל יכולה לחיות עם תבוסה של נתניהו

אנשי עסקים שבעבר תמכו בנתניהו בזכות ההפרטות של חברות ממשלתיות שהוביל כשר האוצר לפני עשור, כבר לא מתרגשים מהפסד שלו בבחירות

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

קהילת העסקים של ישראל, שבנימין נתניהו היה בעבר אהוד על רבים מחבריה בזכות הפרטת חברות ממשלתיות שהוביל בתפקידו כשר האוצר לפני עשור, נוטה להשלים את אפשרות כי נתניהו יפסיד בבחירות בשבוע הבא.

"ימים ספרים לפני הבחירות, קהילת העסקים רבת העוצמה של ישראל מהרהרת באפשרות הממשית להפסד של ראש הממשלה בנימין נתניהו, והיא יכולה לחיות איתה", נכתב בכתבה שפורסמה היום בסוכנות הידיעות בלומברג תחת הכותרת "קהילת העסקים של ישראל יכולה לחיות עם תבוסה של נתניהו".

"אנשי עסקים רבים גורסים כי השגת הסכם כלשהו עם הפלסטינים ושיפור תדמית ישראל בעולם, יועילו לעסקים", אמר האנליסט הפוליטי וסוקר, מיטשל ברק, לבלומברג. דברים ברוח דומה אמרה גם מיכל סטופר וקס, העומדת בראש יוזמת Breaking the Impasse) BTI), הכוללת מאות אנשי עסקים ישראלים ופלסטינים. "אנו מאמינים כי הסכם פוליטי יאפשר לכלכלה לשגשג ולמשוך יותר חברות לישראל ולאזור כולו", אמרה סטופר וקס לבלומברג. "ללא פתרון, יהיו כל מיני סנקציות שיכבידו על הכלכלה".

איש העסקים משה ליכטמן, לשעבר סגן נשיא מיקרוסופט השותף אף הוא ביוזמת BTI, אמר לבלומברג כי אנשי העסקים גורסים כי מדיניותו של נתניהו פוגעת ביצוא. חששות נוספים נוגעים לנפילה אפשרית בהשקעות זרות ואפשרות כי חברות טכנולוגיה גלובליות, אשר לעיתים קרובות בוחרות להקים מרכזי פיתוח בישראל, עלולות לשקול להקים מרכזים במקומות אחרים, הוסיף ליכטמן.

עם זאת, לא כולם בקהילת העסקים גורסים כי הקיפאון בתהליך השלום עם הפלסטינים פוגע בצמיחה הכלכלית. "מדינה פלסטינית תהרוס את כלכלת ישראל", אמר שר הכלכלה נפתלי בנט, שכידוע היה יזם היי-טק בעברו. "לכן אעשה כל שביכולתי למנוע מסירת אפילו סנטימטר אחד של אדמה מישראל לערבים".

נתניהו בכנס בחירות, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

בה בעת, תהליך השלום והבטחון אינם עומדים בראש מעייניהם של רבים במגזר ההיי-טק. "מדהים לראות כמה תהליך השלום והבטחון מהווים חלק קטן משיקולי אנשי מגזר הטכנולוגיה למי להצביע", אמר הלל פולד, מנהל השיווק של הסטארט אפ הירושלמי זולה, שעוסק בתקשורת בין צוותים מקצועיים בחברות. "מה שמטריד אותם זה משבר הדיור".

במקביל, חלק מהחששות שהועלו על ידי בכירים במגזר ההייטק, כלל אינם נמצאים על סדר היום במערכת הבחירות. כך למשל, משקיע ההון סיכון מייקל אייזנברג אמר לבלומברג כי היה רוצה לראות הקלה במדיניות ההגירה לישראל כדי לאפשר למהנדסי תוכנה זרים לעבוד בארץ וכן השקעה בחינוך שתאפשר לחלק גדול יותר מאוכלוסיית ישראל להשתלב במגזר הטכנולוגיה.

"למרבה הצער, אף לא אחת מהמפלגות או הפוליטיקאים מתייחסים לסוגיה זו", אמר אייזנברג. "כולם עסוקים באיראן, ובאופן ריאלי אין שותף בצד הפלסטיני לדעתי. אבל אנחנו צריכים לפעול להגברת הצמיחה בכלכלה שלנו ולספק משרות עם שכר טוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker