ארה"ב אגרה יותר מדי נפט – ואין לה איפה לאחסן אותו

הגידול במלאי הנפט יקשה על איחסונו ויפיל עוד יותר את מחירו עד לרמה של 20 דולר לחבית, צופים אנליסטים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

רק לפני שבעה חודשים 75% ממכליות הענק בקושינג שבאוקלהומה, מרכז האיחסון הגדול ביותר של נפט גולמי בארה"ב, היו ריקות. אחרי שבשנים האחרונות שפעו נפט בעקבות מהפכת פצלי השמן, המכליות החזיקו פחות מ-18 מיליון חביות בסוף יולי, ירידה לעומת 52 מיליון חביות בתחילת 2013.  צינורות חדשים לבתי זיקוק במפרץ מקסיקו רוקנו מקושינג יותר מ-30 מיליון חביות בפחות משנה.

אבל החביות בקושינג התמלאו בחזרה. מאז אוקטובר, כמות הנפט המאוחסנת שם כמעט שולשה ליותר מ-51 מיליון חביות. היות שמחירי הנפט נפלו, מיותר מ-100 דולר לחבית בקיץ שעבר לפחות מ-50 דולר לחבית כעת, החברות הגדולות מאחסנות את הנפט שלהן בתקווה למכור אותו במחירים גבוהים יותר בהמשך הדרך. הגידול בתפוקה בארה"ב הוביל לעליה המהירה ביותר במלאי הנפט אי פעם. במשך רוב השנה, ארה"ב הוסיפה כמעט מיליון חביות ביום למלאי הנפט הגולמי שלה. נכון ל-11 במארס, המלאים בארה"ב היו 449 מיליון חביות, הגדולים ביותר אי פעם.

לא רק המכליות בקושינג מתמלאות, אלא גם המתקנים במערב התיכון מלאים רק ב-70%, בעוד שבחוף המזרחי רק 85% מהמכליות מלאות. זה גורם לאנליסטים להתחיל לתהות אם לארה"ב יש מספיק מקום לאחסן את כל הנפט שלה. אד מורס, ראש חטיבת מחקר סחורות בסיטיגרופ, העלה את החשש הזה בחודש שעבר בכנס נפט של המועצה ליחסי חוץ בניו יורק. "העובדה היא שנגמרת לנו היכולת לאחסן נפט בארה"ב", אמר.

מכלית נפטצילום: בלומברג

אם מלאי הנפט באמת יהיה גדול יותר מהיכולת לאחסן אותו, ארה"ב בוודאי תקצץ בייבוא ותאט סוף כל סוף את קצב התפוקה שלה. המחירים גם יפלו, אולי בשיעור חד. מורס וצוות האנליסטים שלו בסיטיגרופ צפו שבמהלך האביב הנוכחי, כשהתפוקה תגיע למגבלות שלה, מחירי הנפט שוב יצללו, אולי אפילו לרמה של 20 דולר לחבית. אם לא יהיה מקום לאחסן את הנפט, היצרניות וחברות המסחר יצטרכו כנראה למכור את הנפט שלהן לבתי זיקוק במחירים מוזלים, מה שישכנע בסופו של דבר את היצרניות להפסיק לשאוב.

נראה שמשקיעי הנפט מתחילים להתרגל לרעיון שהיעדר יכולת איחסון תוביל לקריסה נוספת במחירים. בשוק החוזים העתידיים, קרנות גידור צמצמו בשבועות האחרונים את ההימורים שלהן על עליית מחירי הנפט. במקום זאת, הן צברו פוזיציות שורט בהיקף שיא, והגדילו את ההימורים שלהן על נפילת מחירי הנפט. בראיון ל-CNBC אתמול אמר נשיא גולדמן סאקס גארי קוהן כי הוא מודאג מכך שלארה"ב אין יותר איפה לאחסן נפט, במיוחד לאור העובדה שבתי הזיקוק נכנסים לתקופת התחזוקה העונתית שלהם. בתקופה הזו הם בדרך כלל מקצצים את כמות הנפט שהם קונים. קוהן אמר כי המחירים יירדו עד לרמה של 30 דולר לחבית. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker