פרשנות

קריסת מחיר הנפט עלולה לחסל את אופ"ק

דו"ח חדש של הבנק העולמי מראה עד כמה קשה לשמור על קרטל סחורות מול כוחות השוק והחידושים הטכנולוגיים

לוגו בלומברג
בלומברג
לוגו בלומברג
בלומברג

לאחר שהסירוב של אופ"ק לרסן את תפוקת הנפט תרם לירידה בת תשעה חודשים במחירים, מחקר חדש טוען כי ימיו של הקרטל ספורים.

אופ"ק, ארגון יצואניות הנפט, התחייב להגן על נתח השוק שלו נגד יצרניות במחירים גבוהים כמו חברות קידוח פצלים אמריקאיות או חברות ששואבות בחולות של קנדה. האסטרטגיה שלו נשענת על הסיכויים שתקופה ממושכת של מחירים נמוכים תוביל יצרניות נפט אחרות לרסן את התפוקה, מה שיאפשר לאופ"ק לשוב ולחזק את השפעתו. אופ"ק אחראי על 40% מתפוקת הנפט הגולמי העולמית.

אולם סקירה היסטורית קצרה בדו"ח הבנק העולמי מראה כמה קשה יהיה קשה לשמור על קרטל סחורות למול כוחות השוק והחידושים הטכנולוגיים.

בעקבות מלחמת העולם השניה נחתמו מספר הסכמים שנועדו להסדיר את הסחר בסחורות כמו חיטה, סוכר, פח, קפה ושמן זית. המדינות המייצרות והצורכות לעתים ניהלו משא ומתן על ההסכמים האלה כדי לייצב את רמות המחירים. כל ההסכמים והבריתות בסופו של דבר קרסו – למעט אופ"ק, שנוסד ב-1960 ושאותו מובילה סעודיה.

קידוח נפט דקוטה ארה"ב
קידוח נפט בדקוטה, ארה"בצילום: רויטרס

קחו למשל את הפח כדוגמה. פעם, אנשים היו עוטפים בו שאריות. רוב פחיות המשקה היו עשויות ממנו. כיום עושים זאת בעיקר באלומיניום, מתכת קלה יותר שפחות נוטה להחליד. לפי הבנק העולמי, עליית האלומיניום כתחליף היתה הגורם העיקרי לנפילתו ב-1985 של קרטל הפח, שהוקם ב-1954. ישנו גם הגומי הטבעי. שלוש היצרניות הגדולות שלו – אינדונזיה, מלזיה ותאילנד – ייסדו ארגון ב-1979. מחירי הגומי, שנקובים בדולר אמריקאי, ירדו בסוף שנות ה-90 בגלל ביקוש חלש במהלך המשבר הכלכלי באסיה. הבנק העולמי מציין שזה אמור היה לגרום לקיצוץ בתפוקה, אך הפיחות החד במטבעותיהן של החברות גרם למחירי הגומי המקומיים לעלות, מה שהוביל את היצרניות להרחיב את התפוקה. הקרטל הזה קרס ב-1999.

ואופ"ק? קבוצת המדינות המייצרות נפט היתה דומיננטית במהלך שני זעזועי הנפט של שנות ה-70, כאשר מחירי הנפט זינקו. אך כניסתן של ספקיות חדשות ומאבקים בין חברות אופ"ק שחקו את השפעתו בשני העשורים האחרונים, לפי המחקר. לפי הבנק העולמי, שחקניות לא שגרתיות כמו חברות אמריקאיות שקודחות בפצלי שמן ואפילו יצרניות דלק ביולוגי יהיו היצרניות המכריעות החדשות בשוק הנפט. 

עם זאת, גורלה של אופ"ק עוד לא נחתם לגמרי. היא עשויה להרוויח מהעובדה שבניגוד לקבוצות אחרות של יצרניות סחורות, לאופ"ק אין חוקים לגבי ההתערבות שלה בשוק, מה שנותן לה יותר גמישות להגיב.  

"בפעם האחרונה שהיה מצב דומה, כאשר מחירי הנפט צנחו בשנות ה-80, נשמעו כל מיני הצהרות על מותו של אופ"ק", אמר בן סטייל, מנהל כלכלה בינלאומית במועצה ליחסי חוץ בארה"ב. "אך הוא לא מת, משום שאז מחירי הנפט עלו והוא חזר להתחזק". 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker