הבנק העולמי מודה: הפקרנו חצי מיליון עניים שנעקרו מאדמותיהם בגלל פרויקטים שלנו

בהודאה נדירה, הבנק העולמי חשף כי לא היה לו מושג כמה אנשים גורשו מאדמותיהם או איבדו את משרותיהם בשל פרויקטים שהוא יזם במדינות מתפתחות

גרדיאן
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
רויטרס

הבנק העולמי הודה בשבוע שעבר בפומבי כי לא היה לו מושג כמה אנשים גורשו מאדמותיהם או איבדו את משרותיהם בשל פרויקטים שהוא יזם במדינות מתפתחות. הבנק גם לא ידע אם האנשים האלה קיבלו פיצוי ראוי, בזמן אמת או בכלל.

״בחנו את עצמנו במבט נוקב בנוגע לפרויקטים של התיישבות מחדש ומה שמצאנו גרם לי דאגה עמוקה״, אמר נשיא הבנק העולמי, ג׳ים יונג קים. ״מצאנו מספר בעיות עיקריות. האחת היא שלא עשינו עבודה מספיק טובה בפיקוח על פרויקטים הכוללים התיישבות מחדש; השניה, שלא יישמנו את התכניות האלה כמו שצריך; ושלישית, לא הטמענו מערכות מעקב חזקות מספיק כדי לוודא שהמדיניות שלנו תיאכף. אנחנו חייבים להשתפר, ונעשה זאת״, אמר קים.

במסמכים פנימיים שכעת הותרו לפרסום, הבנק העולמי הודה בכשלון שלו להבין, לפקח ולהוציא לפועל אפילו צעדי מדיניות בסיסיים. סקירה של 59 פרויקטים של התיישבות מחדש מצאה ״מספר גדול בצורה מטרידה של פרויקטים עם מחסור בידע כדי לבצע הערכה, ולכן זכו לדירוג ׳לא ידוע׳״. מצב האנשים שהועברו פיזית ממקומם לא היה ידוע ב-61% מהפרויקטים וברוב המקרים האלה היה ״מידע זעום או לא היה מידע בנוגע לדיור החלופי או מה קרה לאותם אנשים״.

באחד המקרים האחרונים, ילידים משבט אנואק במחוז גמבלה באתיופיה אמרו כי הבנק העולמי סייע לתכניות של הממשלה האתיופית שאילצו 70 אלף איש לעקור מאדמותיהם. 

נשיא הבנק העולמי, ג'ים יונג קים צילום: אי-אף-פי

צוות הבדיקה של הבנק מצא שהפינויים הכפויים והשימוש באיומים לא נקשרו לפרויקט של הבנק העולמי, אבל הוא לא ידע להעריך את הסיכונים או להפחית אותם. 

מקרים דומים עלו בפרויקטים רבים אחרים של הבנק שכוללים התיישבות מחדש. לפי נתוני הבנק העולמי, כחצי מיליון איש נפגעו מהתיישבות מחדש במסגרת 218 פרויקטים פעילים. הבנק העולמי מסר כי אין לו מושג ברור כמה מהם לא קיבלו פיצוי או קרקע חדשה. כמו כן מצא צוות הבדיקה כי מדינות רבות לא יכולות ליישב מחדש אנשים על פי אמות המידה של הבנק.

הממצאים עשויים להיות בעייתיים בתקופה בה הבנק העולמי בוחן הצעות לתת יותר סמכויות לממשלות בניהול פרויקטי סיוע, צעד שמדאיג ארגונים הומניטריים בשל הסיכון שהוא יערער את אמצעי ההגנה החברתיים והסביבתיים שהמוסד הזה הטמיע. ההצעות, שעדיין נמצאות תחת בחינה, ישקפו את השינוי הגדול ביותר של הבנק ב-20 השנים האחרונות בנוגע לבקרה על פרויקטי פיתוח גדולים, וצפויים להשפיע על מוסדות בינלאומיים אחרים. 

צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker