פוטין נותן דוגמה אישית: מקצץ 10% בשכרו

שכרו של נשיא רוסיה מגיע לכ-150 אלף דולר בשנה, אבל מקורות הונו של פוטין לא ברורים ויש כאלה שסוברים שהוא האיש העשיר בעולם

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
סוכנויות הידיעות

כלכלת רוסיה שרויה במשבר עמוק ונשיא המדינה, , הוריד את שכרו ב-10%. ההפחתה הכוללת בשכרו של פוטין תגיע ל-900 אלף רובל בשנה (14 אלף דולר).

בששת החודשים האחרונים צנח שער הרובל ב-40% אחרי שכלכלת המדינה נפגעה באופן קשה מירידת מחירי הנפט בעולם. כלכלת רוסיה תלויה במידה רבה ביצוא נפט וירידת המחירים פגעה בהכנסות המדינה. גם הסנקציות שהטילו ארה"ב ומדינות אירופה על רוסיה בעקבות המתיחות באוקראינה פגעו בהכנסות המדינה ולמשבר כלכלי שפוגע באזרחים. כלכלת רוסיה צפויה להתכווץ השנה ב-5%.

כל חברי ממשלת רוסיה יספגו קיצוץ של 10%, מלבד שר הביטחון. על פי נתונים רשמיים של ממשלת רוסיה, שכרו של פוטין הגיע ב-2013 ל-3.6 מיליון רובל (כ-60 אלף דולר) אבל מסמך שפורסם ב-CNN מגלה כי רק באפריל 2014 זינק שכר נשיא רוסיה לכ-9 מיליון רובל בשנה (כ-150 אלף דולר). ועדיין בהשוואה לשכר של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, המרוויח כ-400 אלף דולר בשנה, שכרו של פוטין נמוך יחסית. שכרו של פוטין דומה לזה לשכרו של נשיא מדינת ישראל, המרוויח כ-150 אלף דולר בשנה.

פוטין במוסקבה, בחודש שעברצילום: אי־פי

ואולם רוב הונו של פוטין לא מגיע ככל הנראה מעבודתו כראש מדינה. לפי כמה הערכות, פוטין הוא האיש העשיר בעולם ומקור ההון שלו קשור, בין היתר, בקשרים עם אילי הון. מלבד השכר שלו הוא מחזיק באופן רשמי בשתי דירות, מכוניות ובשטח אדמה.

מנהל קרן הגידור ביל בראודר אמר בפברואר כי הונו של פוטין מגיע ל-200 מיליארד דולר. "אחרי 14 שנות שלטון ברוסיה, כמות הכסף שהמדינה הזו יצרה וכמות הכסף שלא הושקעה בבתי כסף, כבישים, בתי חולים וכו' - כל הכסף הזה מושקע בנדל"ן, חשבונות בנק בשווייץ, מניות וקרנות גידור שמנוהלות עבור פוטין ומקורביו", אמר בראודר בראיון בפברואר לפריד זכריה ב-CNN. "בשמונה או עשר השנים הראשונות לשלטונו הוא ניסה לגנוב כמה כסף שיכול היה", הוסיף אז בראודר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום