חזית אסטרטגית נגד ארה"ב: סין מהדקת את הקשרים הכלכליים עם רוסיה

על רקע הסנקציות המערביות נגד רוסיה, שתי המדינות יחזקו את שיתוף הפעולה במגזרי הפיננסים, הנפט והגז; ב-2014 הסתכם הסחר בין שתי המדינות ב-95.3 מיליארד דולר

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

סין התחייבה היום (ראשון) לחזק את שיתוף הפעולה הכלכלי והדיפלומטי עם רוסיה, למרות הסנקציות המערביות נגד מוסקווה בשל העימות באוקראינה, והדגישה כי יחסי שתי המדינות מבוססים על "צורך הדדי".

"שיתוף הפעולה הפרקטי בין סין לרוסיה מבוסס על צורך הדדי, שואף לתוצאות חיוביות לשני הצדדים, בעל תנופה אדירה ומקום להתרחבות", אמר שר החוץ של בייג'ין, וואנג יי.

בנוסף לסנקציות, רוסיה של פוטין מתמודדת עם נפילה חדה בערך הרובל על רקע משבר כלכלי שהוחמר בעיקר בשל קריסת מחירי הנפט.

שתי המדינות הן חברות קבועות במועצת הביטחון של האו"ם, וניצלו בעבר במשותף את זכות הווטו שלהן נגד יוזמות מערביות כמו במלחמת האזרחים בסוריה.

וואנג אמר לכתבים, בשולי הועידה השנתית של הקונגרס הלאומי העממי של סין, שבייג'ין ומוסקווה "ימשיכו להוציא לפועל תיאום ושיתוף פעולה אסטרטגי כדי לשמור על שלום וביטחון בינלאומי".

נשיא סין, שי ג'ינפינג ונשיא רוסיה ולדימיר פוטיןצילום: רויטרס

דבריו של וואנג מאותתים שפוטין, שהותקף על ידי המערב בשל הפלישה לחצי האי קרים והעימות המתמשך במזרח אוקראינה, יכול לסמוך על המשך התמיכה הכלכלית והדיפלומטית של סין.

בייג'ין ומוסקווה, שבמהלך המלחמה הקרה היו בנות ברית ואז יריבות, מצאו לעתים קרובות קרקע משותפת ב-25 השנים האחרונות ונקטו עמדות דומות באו"ם.

הן גם יצרו קשרים כלכליים יותר ויותר קרובים, כשסין מגלה תיאבון למשאבי הפחמימנים הגדולים של רוסיה. הסנקציות המערביות גרמו לפוטין להזדקק באופן דחוף לשווקים יציבים, לאחר שכלכלת רוסיה הוכתה קשות בשל הנפילה בנפט, המהווה עבורה מקור הכנסות גדול.

פוטין ונשיא סין שי ג'ינפינג, שנפגשו חמש פעמים בשנה שעברה, מנהלים קשרים אישיים קרובים.

בזירה הכלכלית, שני הצדדים "יעבדו קשה" כדי להגדיל את הסחר הבילטרלי ל-100 מיליארד דולר ויחזקו את שיתוף הפעולה במגזרי הפיננסים, הנפט והגז ותחנות כח גרעיניות, אמר וואנג. ב-2014 הסתכם הסחר בין שתי המדינות ב-95.3 מיליארד דולר.

וואנג ציין עוד כי שתי המדינות יחלו בהקמה של צינור גז טבעי במזרח ויחתמו על הסכם להקמת צינור מערבי. הוא הוסיף כי סין ורוסיה יאיצו את הפיתוח המשותף והמחקר במטוסי נוסעים לטווח ארוך, ויתחילו לעבוד יחד כדי לפתח את האזור המזרחי הרחוק של רוסיה ולהגביר את שיתוף הפעולה בתשתית מסילות של רכבות מהירות.

תגיות:

תגובות