היהלומים המזויפים דוחפים את כורות היהלומים הגדולות להתאחד

בשבוע שעבר נפגשו יצרניות היהלומים הגדולות, בהן דה-בירס ואלרוסה, ודיברו על הקמת ארגון מקצועי שיאפשר להן להילחם בתופעת היהלומים הסינתטיים המוצגים כטבעיים

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

יצרניות היהלומים הגדולות בעולם, המאויימות יותר ויותר על ידי יהלומים המיוצרים במעבדה ונמכרות בתור "הדבר האמיתי", קיימו השבוע פגישה כדי להקים את האיגוד המקצועי הראשון מעולם שלהן. נציגיהן של 8 חברות, בהובלת החברות הגדולות במגזר, דה בירס של אנגלו אמריקן ואלרוסה הרוסית, התכנסו במטה ענקית הכרייה ריו טינטו בלונדון ביום שלישי האחרון, כדי לדון בהקמת הארגון, כך לדברי מקורות המקורבים למגעים.

ענף היהלומים, הידוע בחשאיותו, נעדר הנהגה מתואמת מאז חיסול המונופול של דה בירס על אספקת היהלומים בעקבות מאבק משפטי בן עשור עם הממשל האמריקאי ב-2004, בגין תיאום מחירים. הארגון המוצע ייצג את מרבית אספקת היהלומים העולמית.

"התקיימה פגישה בה נדון הצורך בארגון יצרניות, בדומה לארגונים אחרים המבוססים על סחורות", אמרה ריו טינטו בהצהרה שנשלחה לבלומברג. ריו טינטו לא ציינה את משתתפי הפגישה. "הרעיון של ארגון כה הוא קידום האינטרסים של יצרניות היהלומים וענף היהלומים באופן כללי. נמשיך במגעים עם משתתפות השוק". הנושים שנדונו כללו שיוו יהלומים, מחקר במגזר והאיום בובדן אמון הצרכנים בשל כניסתם של יהלומים סינתטיים לשוק, אמרה דה בירס בהודעת דואר אלקטרוני.

לדברי המקורות, לארגון יהיה תקציב שנתי של 6 מיליון דולר. עוד הוסיפו המקורות כי נציגי פטרה דיאמונדס, ג'ם דיאמונדס, לוקארה דיאמונד, דומיניון דיאמונד ו-OAO לוקאויל נכחו בפגישה אף הם.

אחד האתגרים של הענף הוא התמודדות עם יהלומים מלאכותיים הנכנסים לשרשרת האספקה. אף שיהלומים המיוצרים במעבדה אינם חדשים, שיפורים טכנולוגיים מאפשרים ייצור של מספר הולך וגדל שלהם, באיכות הולכת וגוברת, ובעלות נמוכה, אף שהיצרנים מנסים לשווק אותם כיהלומים טבעיים כדי להשיג מחיר גבוה יותר. לדברי ויליאם למב, מנכ"ל לוקארה שנכח בפגישה, נושא זה נדון בה. לדבריו, ארגון יצרניות יסייע בגיבוש תגובה מערכתית לשאלות שעולות מצד צרכנים ומשקיעים בנושא.

בחודש שעבר דיווח "טיימס אוף אינדיה" כי 110 יהלומים סינתטיים התגלו בחבילה בעיר ההודית סוראט, מרכז חיתוך היהלומים הגדול בעולם. ערבוב יהלומים סינטתיים ביהלומים טבעיים התגלה כמה פעמים בהודו, מה שאילץ ת מועצת ייצוא אבני החן של הודו להשיק תכנית בקרה בנושא.

עוד יעסוק הארגון בקידום הענף וחינוך צרכנים ומשתתפי שוק, בניהול קשרים עם ממשלות ועם איגודים מקצועיים אחרים, וביצירת נהלי בריאות, בטיחות וסביבה. הארגון מתכוון להוציא דו"ח שנתי אודות המגזר, בו קשה למצוא נתונים מהימנים.

יהלומים
יהלומיםצילום: בלומברג

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker