נופש סקי לגברים בלבד, מסרים כפולים ומטרידן סדרתי: התרבות הגברית של עמק הסיליקון

התביעה בטענה לאפליה המינית נגד חברת ההון סיכון "קליינר פרקינס" מציגה תמונה לא מחמיאה של התרבות הגברית בחברה

ניו יורק טיימס
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
ניו יורק טיימס
סוכנויות הידיעות

אל תפחדי לדבר, אך אל תדברי יותר מדי. האירי את החדר בנוכחותך, אך אל תאפילי על אחרים. היי בטוחה בעצמך וביקורתית, אך לא שחצנית או שלילית. אלן פאו קיבלה הרבה עצות לגבי הצלחה בעולם התחרותי והגברי בעיקרו של הון סיכון. ההערכות השנתיות שלה היו מלאות בהצעות לשיפור ועצות שעשויות לקדמה למעגל הפנימי של קליינר פרקינס קופילד אנד באיירס, חברת ההון סיכון בה הייתה שותפה זוטרה.

אך פאו לא הגיעה לשם, והסיבה לכך ניצבת בלב התביעה שהגישה נגד קליינר ונשמעת כיום בבית משפט בסן פרנסיסקו. פאו טוענת כי הופלתה לרעה בשל מינה. קליינר טוענת כי למרות כל הייעוץ, היא לא הצליחה להשתפר, ולכן פוטרה. לדברי קליינר פרקינס, פאו, בת 45, לא הסתדרה עם עמיתיה וביצועיה כשותפה זוטרה אכזבו.

בעולם בו גאוני הטכנולוגיה שווים מיליארדים, הכסף שהיא עשויה לזכות בו בתביעה כזו ככל הנראה שולי. מה שחשוב בתביעה היא השאלה מדוע יש כה מעט נשים בעמדות הנהגה בעמק הסיליקון, והאם יש תקווה לכך שעולם הטכנולוגיה יוכל לטעון כי הוא מקום פרוגרסיווי או אפילו הוגן. שורה של עדים בשבועיים האחרונים הראתה כי בקליינר פרקינס, זה עדיין אינו המצב. פאו עצמה טרם החלה להעיד. עדותה צפויה להתחיל ביום שני. המשפט צפוי להימשך עד ה-23-24 במארס.

השופט בתביעה מאפשר לחבר המושבעים להציג שאלות לעדים. אחד מחברי המושבעים שאלו השבוע את העד הכוכב, ג'ון דואר, אחד ממשקיעי הון הסיכון המצליחים והידועים בעולם, ולשעבר המונה על פאו: האם נשים פשוט לא היו מעוניינות להיות משקיעות הון סיכון, "או שעולם הון הסיכון נאבק בהן והרחיק אותן?". בתמצית, דואר הודה כי שיעור משקיעות הון הסיכון פתטי, אך אמר כי זו לא אשמתו. לדבריו, חברות הון סיכון מגייסות אנשים מחברות מצליחות, ויש מעט יזמיות.

פאו, כיום בת 45 והמנכ"ל הזמנית של אתר המדיה החברתית רדיט, הייתה סוג של בת טיפוחים עבור דואר. הוא קידם אותה, עודד אותה והגן עליה גם לאחר שעמיתיו מאסו בה. נראה שגם העניין שלו בהגדלת שיעור הנשים בעולם הטכנולוגיה כן. אך מצד שני, הוא אמר כי לפאו הייתה "טינה פמיניסטית", לפי דו"ח של חוקר עצמאי שגוייס על ידי קליינר לבירור תלונות אפליה מינית בחברה. דואר העיד כי אינו זוכר שאמר זאת, גם לאחר שהדו"ח הוצג לו. הוא אמר כי מעולם לא קרא את הדו"ח המלא, אלא רק תמצית שלו.

הדו"ח, שבוצע על ידי סטיבן הירשפלד, לא הותר כראיה, אך הוא נדון במשפט בהרחבה, בעיקר בעת עדותו של הירשפלד. לפי הדיווח של פאו להירשפלד, קליינר פרקינס היה מקום עבודה סקסיסטו, בו נאמר לה – בצורה חביבה – כי "עליה להיות אחת מהחבר'ה כדי להצליח". קליינר ללא ספק תנסה להציג תמונה אחרת. ביום חמישי אמרו עורכי דינה של החברה כי בכוונתם לקרוא ל-17 עדים להעיד. אך בהתבסס על העדים של פאו עד כה, מסמכים ועדויות שהוצגו בינתיים מראים תמונה של חברה עם גישה של עידן אחר. כשהירשפלד ביקש העתק של הנחיות קליינר בנוגע לאפליה, לא נמצא מסמך שכזה.

בתקרית אחת שעלתה בממשפט, ריי לין, שותף בכיר בחברה, היה זקוק למישהו שירשום פרוטוקול. הוא ביקש משתי שותפות זוטרות לעשות זאת, והופתע כאשר סירבו.

פאו, שצפויה להעיד כבר ביום שישי, החלה את הקריירה שלה בקליינר ב-2005, כראש לשכתו של דואר. היא ניהלה מערכת יחסים בהסכמה עם שוטף זוטר נשוי, אג'יט נאזרה, שהסתיים בצורה מכוערת. לפי התביעה שלה, נאזרה היה בעמדה שאיפשרה לו להתנכל לה, והוא עשה זאת. לדבריה, מעמדה בחברה נפגע עוד יותר כאשר התלוננה. ליין כתב באי-מייל לפאו לאחר הפרשה כי הוא מבקש ממנה לשכוח אותה. "נותיר את זה מאחורינו רק אם לא נעשה הר מעכבר", ולאחר מכן ביקש ממנה למחוק את התכתובת.

נאזרה, שקודם גם לאחר תלונתה עליו, ניסה מזלו בהמשך עם טריי וסאלו, שותפה זוטרה אחרת, בעת נסיעה עסקית. הוא הגיע לחדר המלון שלה לבוש בחלוק אמבט ונושא יין, לפי עדויות. היא דחתה את נאזרה והתלוננה בפני ליין.

"חששתי לבטחונה", העיד ליין. מאוחר יותר הוסיף כי "זה היה עשוי ללכת לכיוון אחר לגמרי – הוא עשויה היה להיכנס לחדרה בכוח". ליין הודה כי תגובתו לתלונתה של ואסאלו לא הייתה הולמת: הוא שאל אותה האם היא באמת רוצה לפרסם את התקרית, והאם היא דיברה עם בעלה. "זו הייתה טעות", אמר לבית המשפט. "אך חשבתי על רגשותיה יותר מאשר על כל דבר אחר". ליין גם אמר לואסאלו בבדיחות כי "עליה להיות מוחמאת" מתשומת ליבו של נאזרה, העידה ואסאלו. הוא הכחיש כי אמר זאת. ואסאלו העידה כי גם לאחר שפוטר בעקבות תלונתה, הופיע נאזרה פעם נוספת, בשיחת ועידה עם ואסאלו, בהזמנתו של ליין. ליין אמרה לה כי נאזרה "עשה טעות מטופשת אחת והוא מצטער עליה".

הגברים והנשים בחבר המושבעים לא נראים כלל כמו מה שבעמק הסיליקון היה נחשב חבר מושבעם של שווים להם. במקום להיות צעירים, לבנים וגברים, עם קומץ אסיאתים – מה שלדברי מבקרים הוא הכי הרבה גיוון שמוכנים לסבול בעמק הסיליקון – חבר המושבים מורכב בחציו מנשים, והינו מגוון אתנית. הם ישבו והקשיבו במשך ימים לסיפורים על עולם מרוחק מזה של מרבית האמריקאים.

פאו, עורכת דין בוגרת הרווארד עם ניסיון רב בתחום הטכנולוגיה, קיבלה שכר התחלתי של 220 אלף דולר בשנה בקליינר, ובונוס בסך 30%-60% ממשכורת הבסיס שלה, כמו גם סכום גדול בהרבה מקרנות ההשקעה של קליינר. בתמורה, צופה ממנה לעשות כפי שצוותה, לדברי עדויות ותכתובות שהוצג בתביעה. בירח הדבש שלה, עברה על נאום של דואר. היא עבדה כה קשה, עד כי הוא התחנן שתפסיק, וכתב לה בשלב מסויים: "בבקשה, בבקשה קחי חופשה אמיתית. זה מגיע לך!".

לקליינר היו עד כה 24 שותפים זוטרים, העיד דואר. מרביתם היו גברים, ומרביתם לא הגיעו למעגל הפנימי. "מה שחריג באמת הוא ששותף יקודם", אמר. "זה קרה רק כ-5 פעמים ב-30 שנות קיומה של החברה", הוסיף. היתר התבקשו לעזוב.

אך קשה להתעלם גם מהתרבות בחברה. נשים בחברה סיפרו כי לא הוזמנו לנופש סקי ולארוחת ערב בביתו של סגן נשיא ארה"ב לשעבר אל גור בשל מינן. הן התלוננו כי לא ניתן להן הקרדיט על עסקות שהביאו לחברה. פאו ונשים אחרות גם התלוננו על שיח גברי שמקשה על נשים להשתלב. בין היתר סיפרה פאו על תקרית בה הייתה במטוס פרטי עם עמיתים בקליינר פרקינס ועם יזם שהחברה השקיעה בסטארט-אפ שלו, דן רוזנסוייג, שהציע לגייס את מריסה מאייר, כיום מנכ"לית יאהו אך אז עוד בכירה בגוגל, לדירקטוריון שלו, כיוון שהיא "ממש חתיכה", לפי הירשפלד. נושאי שיחה נוספים בטיסה היו כוכבות פורנו ודוגמניות ויקטוריה'ס סיקרט.

בשוק העבודה המודרני, בו מצופה מאנשים לפרסם את הישגיהם כדי לקבל קידומים, הצעות עבודה והעלאות שכר, גברים מתוגמלים על כך, ונשים נענשות גם אם הן עושות זאת וגם אם לא. בביקורות על ביצועיה של פאו שהוצגו במשפט, התלוננו שותפים כי פאו לא אומרת את דעתה בישיבות דירקטוריון והינה "פאסיבית, שקטה, ומחכה להוראות בקשריה עם מנכ"לים". מנגד, היק קיבלה ביקורות כי היא דעתנית, דורשת קרדיט "ותמיד מתמרנת לעמדה טובה יותר".

ליילה אבראהים, ששימשה כראש לשכתו של דואר לאחר פאו, דיווחה להירשפלד כי השותפים הבכירים לא מכבדים את פאו, אף שאבראהים עצמה אמרה כי לה עצמה היו רק אינטראקציות חיוביות עם פאו. אבראהים גם התלוננה כי בתכנית התמחרות של קליינר פרקינס לגיוס מהנדסים לחברות בהן השקיעה, 21 מבין 22 הסטודנטים היו גברים.

ואסאלו הראתה להירשפלד נתנים שהוציאה על ביצועי השותפים בקליינר פרקינס, המשווים בין הרווחים וההכנסות של כל אחד מהם לחברה. בשני המקרים, ביצועי הנשים היו טובים משל גברים.

אלן פאו וג'ון דוארצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker