2.1 טריליון דולר - הסכום שחברות אמריקאיות לא רוצות לשלם עליו מס

חברות אמריקאיות רבות מחזיקות מיליארדי דולרים מחוץ לארה"ב, זאת כדי לא לשלם עליהן מס חברות בתוך ארה"ב ■ 8 חברות טכנולוגיה, בהן מיקרוסופט, אפל וגוגל, אחראיות לחמישית מהסכום

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו בלומברג
בלומברג

8 מחברות הטכנולוגיה הגדולות בארה"ב הוסיפו השנה 69 מיליארד דולר לרווחים שהן אוגרות מחוץ לארה"ב, אף שבמגזרים אחרים חשו תאגידים לחץ להחזיר רווחים לארה"ב. מיקרוסופט, אפל, גוגל ו-5 חברות נוספות אחראיות כעת ליותר מחמישית מכלל 2.1 טריליון הדולרים שחברות אמריקאיות מחזיקות בחשבונות מחוץ למדינה, לפי סקירת בלומברג את דו"חותיהן של 304 חברות. הסכום הכולל שהחזיקו חברות אלה מחוץ לארה"ב טיפס ב-8% לעומת השנה הקודמת, אף ש-58 חברות דיווחו על הקטנת הרווחים שהן מחזיקות מחוץ לארה"ב.

הצטברות הכספים, המשקפת את התמריצים של חברות להחזיק רווחים במדינות עם מיסוי נמוך, משכה את תשומת ליבם של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ומחוקקים אחרים בארה"ב, שרואים הזדמנות להגדלת הכנסות הממשל, ולשינויים בחוקי המס האמריקאיים. אך מאמצים אלה נתקעו בקונגרס, ואין כל סימן כי חברות הטכנולוגיה יחזירו את הרווחים לארה"ב ללא תמריץ או וק מצד הקונגרס.

מיקרוסופט, אפל וגוגל הגדילו כל אחת את הרווחים שהן מחזיקות מחוץ לארה"ב ביותר מ-20% בשנה האחרונה, העלייה החדה ביותר מקרב 34 החברות המחזיקות לפחות 16 מיליארד דולר מחוץ לארה"ב. יבמ, סיסקו, אורקל, קואלקום ו-HP הגדילו את הסכומים שהן מחזיקות מחוץ לארה"ב ב-4 מיליארד דולר לפחות כל אחת. 8 חברות אלה אחראיות ל-45% מהגידול בסכומים שמחזיקות חברות מחוץ לארה"ב.

אך במקביל, חברות במגזרים אחרים חשו לחץ מספיק כדי לספוג את המס ולהחזיר את הכספים לארה"ב. דיוק אנרג'י ספגה תשלום מס בסך 373 מיליון דולר בפברואר, במסגרת תכניתה להחזיר 2.7 מיליארד דולר לארה"ב לשם שימוש בהם. יצרנית המיכשור הרפואי סטרייקר מתכוונת להחזיר 2 מיליארד דולר לארה"ב השנה. חברת האנרגיה אפאצ'י החזירה מאז סוף 2013 17 מיליארד דולר וכעת אינה מחזיקה רווחים מחוץ לארה"ב כלל.

ג'נרל אלקטריק מחזיקה כיום 119 מיליארד דולר מחוץ לארה"ב, 8% יותר מסוף 2013, ו-27% יותר מסוף 2010, והינה כבר 5 שנים החברה המחזיקה הכי הרבה כסף מחוץ לארה"ב. מיקרוסופט הגדילה אחזקותיה מחוץ לארה"ב פי 3 מאז 2010. אפל הגדילה את החלק באחזקותיה שהיא מגדירה כמוחזקות מחוץ לארה"ב ללא כל כוונה להחזירן ל-69.7 מיליארד דולר, לעומת 12.3 מיליארד דולר ב-2010. סיסקו מחזיקה 52.7 מיליארד דולר מחוץ לארה"ב, עלייה של 10% מאז 2013.

בתור תגובה הפנתה מיקרוסופט את בלומברג לעדותו של סגן נשיא החברה ביל סמפל ב-2012, שאמר אז כי מיקרוסופט היא "חברה גלובלית מיסודה", וכי החוק האמריקאי יוצר תמריץ שלילי להשקעה בארה"ב. דוברת אפל לא מסרה תגובה. גוגל הפנתה למכתב ששלחה החברה לרשות לני"ע בדצמבר 2013, לפיו גוגל זקוקה ל-20-30 מיליארד דולר לרכישות עתידיות מחוץ לארה"ב, 12-14 מיליארד דולר עבור הקניין הרוחני של חברות בנות מחוץ לארה"ב, ו-2-4 מיליארד דולר להשקעות הון מחוץ לארה"ב. מנכ"ל סיסקו ג'ון צ'יימברס אמר כי החברה שלו משקיעה בהודו, ישראל וצרפת, כל עוד אין שינוי בחוקי המס בארה"ב.

"אחת הסיבות שהחברות מחזיקות הררי מזומנים מחוץ לארה"ב היא שהן אינן רוצות לשלם את המס שיוטל עליהן בעת השבתו", אומרת רוזאן אלטשולר, כלכלנית באוניברסיטת ראטגרס החוקרת מיסוי בינלאומי. בארה"ב, החברות יהיו מחוייבות לשלם מס של 35% על רווחים מעבר לים. הן מקבלות הקלות מס על תשלומים לממשלות זרות, ולא נדרשות לשלם את היתרה לארה"ב כל עוד אינן מחזירות את הכסף אליה.

הותרת הרווחים מחוץ לארה"ב קלה במיוחד בתחום הטכנולוגיה, שם הרווחים נובעים מקניין רוחני שקל לרשום אותו בכל מדינה. "קל לרשום פטנט במדינה אחרת ולצבור את הרווח שם", אומרת אלטשולר.

מטה אפל בקליפורניהצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker