ציור של ערווה עלול לגרור את פייסבוק למאבקים משפטיים בכל העולם

בית משפט בפריז פסק כי בסמכותו לדון בתביעה שהגיש מורה צרפתי נגד פייסבוק שחסמה את חשבונו כי העלה יצירת אמנות מפורסמת מהמאה ה-19

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

בית משפט בפריז פסק ביום חמישי כי בסמכותו לדון בתביעה שהגיש מורה צרפתי נגד הרשת החברתית האמריקאית פייסבוק בגלל שזו חסמה את חשבונו לאחר שהעלה יצירת אמנות מפורסמת של הצייר הצרפתי גוסטב קורבה, המציגה את הפות ושיער הערווה של אישה עירומה, דיווחה סוכנות הידיעות AFP.

בית המשפט קבע כי אין תוקף לסעיף בכללי השימוש של פייסבוק המחייב את כל המשתמשים להסכים מראש לכך שכל התדיינות משפטית מול החברה תתבצע במדינת קליפורניה בארה"ב, שם נמצא מטה החברה, וכי הסעיף מהווה פגיעה בזכויותיהם של משתמשי הרשת החברתית.

המורה הצרפתי, שזהותו לא נחשפה, הגיש את התביעה נגד פייסבוק לאחר שחשבונו נחסם מכיוון שהעלה אליו את יצירתו המפורסמת של הצייר הצרפתי בן המאה ה-19, "מקורו של העולם", המציגה אישה עירומה פשוקת רגליים.

המורה הגיש תלונה לבית משפט בצרפת בטענה כי פייסבוק אינה מבדילה בין אמנות לפורנוגרפיה.

גוסטב קורבה "מקור העולם", 1866

עם זאת, בשימוע שנערך ב-22 בינואר, טענו עורכי הדין של פייסבוק כי החברה אינה נמצאת בתחום סמכות השיפוט של בתי משפט צרפתיים מכיוון שכל המשתמשים של פייסבוק חתומים על סעיף שבו הם מסכימים כי רק בית משפט בקליפורניה יכול פסוק במחלוקות שהתעוררו ביניהם לבין החברה.

"זה נצחון ראשון בקרב של דוד מול גוליית", אמרה עורכת דינו של המורה לאחר פסיקת בית המשפט אתמול. "ההחלטה הזו תבטיח אחריות שיפוטית על ענקיות מדיה חברתית ואינטרנט אחרות שמנצלות את העובדה שהמטה שלהן נמצא מחוץ לצרפת, בעיקר בארה"ב, כדי לנסות לחמוק מציות לחוק הצרפתי", הוסיפה.

פייסבוק מסרה בתגובה כי היא מודעת לפסיקה ושוקלת את תגובתה. בית המשפט צפוי להתחיל לדון בתיק ב-21 במאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker