המשק האמריקאי שועט: הביס התחזיות עם תוספת של 295 אלף משרות בפברואר

שיעור האבטלה ירד ל-5.5% - מעל לתחזיות; הנתון המאכזב בדו"ח - גידול של 3 סנט בלבד בשכר לשעה; החוזים העתידיים בוול סטריט מצביעים על עליות בפתיחת המסחר

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המשק האמריקאי ממשיך להפגין סימני הבראה מרשימים, עם תוספת של 295 אלף משרות בפברואר - הרבה מעל התחזיות שצפו תוספת של 235 אלף משרות. כך לפי נתוני דו"ח התעסוקה החודשי של הממשל הפדרלי שפורסם ב-15:30 שעון ישראל. זהו החודש ה-13 ברצף בו נרשמה תוספת של יותר מ-200 אלף משרות בשוק התעסוקה - הרצף הארוך זה 20 שנה. כמו כן האבטלה ירדה ב-0.2% לשיעור של 5.5%, מעבר לתחזיות שצפו ירידה של עשירית האחוז.  

עם זאת, הצמיחה בשכר נותרה חלשה, והשכר הממוצע לשעה טיפס בפברואר בשלושה סנט בלבד ל-24.78 דולר. ב-12 החודשים האחרונים עלה השכר לשעה ב-2%. כמו כן נתוני התעסוקה של ינואר תוקנו כלפי מטה ל-235 אלף משרות, במקום ההערכה הראשונית של 257 אלף משרות.

לפי שעה הנתונים אינם צפויים להשפיע על מועד העלאת הריבית בארה"ב, הנמצאת בשפל של 0-0.25 אחוז מאז 2008. לפני שבוע אמר סגן יו"ר הבנק הפדרלי, סטנלי פישר, כי הבנק הפדרלי צפוי להעלות את הריבית ביוני או בספטמבר.

הקונגרס, ארה"ב
הקונגרס, ארה"בצילום: רויטרס

המוקד בדו"ח התעסוקה הוסט בחודשים האחרונים מנתון תוספת המשרות לשיעור הגידול בשכר, לאחר ששוק התעסוקה האמריקאי התייצב ב-12 החודשים האחרונים על רמה משביעת רצון של יותר מ-200 אלף משרות חדשות בחודש - הרצף הארוך מאז 1994-5, בעוד שרמות השכר בארה"ב דורכות במקום מאז 2009. בחמש השנים האחרונות נרשמה עלייה של 2% בלבד בשכר לשעה - קצב נמוך בשליש מהממוצע ההיסטורי.

ההתאוששות הכלכלית בארה"ב והביקושים לעובדים הביאו עימם גל מחאה ציבורי להעלות את שכר העובדים במשק, שהחל להניב פירות: יותר ויותר מנהלים בחברות הגדולות השיבו כי בכוונתם להעלות השנה את השכר ורשת וול מארט, המעסיקה הגדולה בארה"ב שידועה לשמצה ברמות השכר הנמוכות של עובדיה, נעתרה החודש ללחצים והודיעה על העלאה בשכר ל-500 אלף עובדים. בה בעת, חברות במגזרי הטכנולוגיה והייצור נתקלות בקשיים למצוא מספיק עובדים בעלי מיומנויות ונאלצות להציע שכר גבוה יותר כחלק מהמרדף והתחרות אחר עובדים איכותיים.

ביום שלישי דיווח מכון המחקר ADP על תוספת של 212 אלף משרות במגזר פרטי בארה"ב לאחר גידול של 250 אלף משרות בינואר. כלכלנים צפו תוספת של 219 אלף משרות בפברואר לעומת גידול של 213 אלף משרות שעליו דווח במקור בינואר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker