דו"ח OECD: מחירי המזון בישראל ירדו בחדות אבל מחירי הדיור ממשיכים להכביד

לפי הדו"ח, בניכוי האנרגיה והמזון - המחירים בישראל דווקא עלו

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
ישראל פישר

נתוני האינפלציה בישראל שפורסמו בחודש שעבר הצביעו על מגמה של ירידה במחירים - בעיקר בגלל הירידה במחירי האנרגיה. דו"ח השוואתי של הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (OECD) מגלה כי קצב הירידה בישראל בינואר 2015 לעומת ינואר 2014 היה החד ביותר ביחס ליתר מדינות הארגון (מינוס 4.1%).

עוד הישוו ב-OECD בין נתוני מחירי האנרגיה, שירדו בינואר בשיעור חד בעקבות הצניחה במחירי הנפט בעולם. ואולם גם בסעיף זה, ירידת מחירי האנרגיה בישראל היתה נמוכה ביחס לממוצע מדינות OECD והגיע לשיעור שלילי של 8.8% לעומת ירידה בקצב שנתי של 12%  במדינות הארגון. הירידה החדה ביותר במחירי האנרגיה נרשמה בארה"ב, שבה הגיע מדד מחירי האנרגיה בינואר לירידה בקצב שנתי של 19.6%. את הירידה החלשה יחסית בישראל ניתן להסביר ברכיב מיסוי גדול על מחירי האנרגיה ובשער דולר חזק שלא איפשר הורדות משמעותיות יותר.

ואולם באופן כללי קצב עליית המחירים השנתי בישראל, ללא אנרגיה ומזון, היה גבוה ביחס לממוצע מדינות הארגון והגיע ל-2.7% לעומת 1.7%. הפער בין ירידת המחירים הכללית בישראל לבין הירידה ללא נתוני מזון ואנרגיה היה הגבוה ביותר: מדד המחירים הכללי ירד בין ינואר 2014 לינואר 2015 ב-0.5% והפער הגיע ל-3.2%, ככל הנראה, בשל שהמשיכו להאמיר בתקופה המדוברת, לפי נתוני הלמ"ס.

רמי לוי, סניף קניון איילון צילום: דניאל בר און

בסך הכל הגיע קצב האינפלציה השנתי במדינות OECD ל-0.5% לעומת 1.1% בדצמבר 2014. בארה"ב הגיע בינואר קצב האינפלציה למינוס 0.1% ובגוש היורו למינוס 0.6%.

שגריר ישראל ב-OECD, כרמל שאמה-הכהן, אמר בתגובה לפרסום הדו"ח כי "הירידה במחירי המזון ב-2014 בשיעור החד ביותר בקרב מדינות הארגון - ובניגוד למגמה הממוצעת של התייקרות היא דבר מבורך, אך עדיין על הממשלה להמשיך להגביר תחרות ולהסיר חסמים בענפי המזון כדי שהצרכן הישראלי ירגיש שינוי משמעותי בקופה בסופר ובסוף החודש בחשבון הבנק.

"הנתון של מדד המחירים ללא מזון ואנרגיה בו ישראל בו ישראל בולטת לשלילה הוא תוצאה של מחירי הדיור ולכן לא משנה כמה יוזל המזון כל עוד לא ירדו מחירי הדיור באופן משמעותי כל הוזלה במחירי המזון תיבלע אל תוך יוקר הדיור", אמר שאמה הכהן ל-TheMarker.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker