צפו

פריצת דרך טכנולוגית: אישה משותקת מטיסה מטוס קרב בכח המחשבה בלבד

אמריקאית המשותקת מאז 2003, הטיסה בכח מחשבותיה סימולטור של דגם F-35, במסגרת ניסוי פורץ דרך של משרד ההגנה האמריקאי ואונ' פיטסבורג

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
סוכנויות הידיעות

הטסת מטוס היא משימה מורכבת שדורשת הכשרה ארוכה, אבל טכנולוגיה פורצת דרך בתחום מחשבי המוח הוכיחה השבוע שאפילו אדם משותק יכול לשלוט בהגה של מטוס - בכח המחשבה בלבד.

ג'אן שיוארמן, אישה משותקת בת 55, הצליחה להטיס בכח מחשבותיה סימולטור של מטוס הקרב F-35, במסגרת ניסוי פורץ דרך של משרד ההגנה האמריקאי ואוניברסיטת פיטסבורג שהחל לפני שנתיים. במסגרת הניסוי הטיסה שיוארמן גם מטוס ססנה חד מנועי.

שיוארמן משותקת מאז 2003 בעקבות אירוע מוחי ואינה מסוגלת להזיז את ידיה. בתחילת הניסוי היא הצליחה לשלוט בזרוע רובוטית ולבצע משימות כמו להאכיל את עצמה בחטיף שוקולד ומחוות יד כמו הרמת אגודל והרמה של כף היד. לאחר מכן שיוארמן הצליחה לשלוט בשתי הזרועות התותבות שלה באמצעות קליפת המוח השמאלית, שלרוב אחראית לשליטה ביד ימין בלבד.

לבסוף, היא החליטה שהיא מוכנה לאתגר חדש - הטסה של מטוס בסימולטור. שלא כמו טייסים מקצועיים שעושים שימוש בסימולטור להכשרה ואימונים, המחשבות של שיוארמן לא היו לשלוט במטוס באמצעות ג'ויסטיק, אלא להטיס אותו במו ידיה. וזה עבד. "למישהו שמעולם לא הטיס מטוס בעבר, היא הטיסה מטוס ישירות באמצעות אותות עצביים מהמוח", אמר ראש הסוכנות למחקר מתקדם במשרד ההגנה של ארה"ב (DARPA), אראטי פרבהקאר.

הצלחת הניסוי תוכל להוביל לטכנולוגיות משנות חיים עבור אנשים הסובלים משיתוק, ובה בעת מעוררת שאלות אתיות מטרידות. "אנחנו יכולים לראות עתיד שבו נוכל לשחרר את המוח ממגבלות על גוף האדם", אמר פרבהקאר. "אנחנו יכולים רק לדמיין אילו דברים מדהימים - טובים ורעים - נמצאים ממש מעבר לפינה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker