הבנק המרכזי של אירופה מדפיס כסף - ופוגע בחוסכים לפנסיה

S&P מעריכה כי ההודעה על ההרחבה הכמותית גרמה לגירעון של 92 מיליארד יורו בתוכניות פנסיה באירופה

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו בלומברג
בלומברג

של הבנק המרכזי של אירופה (ECB), בשווי 1.1 טריליון יורו (1.2 טריליון דולר) כבר פערה בור של 92 מיליארד יורו בתוכנית פנסיה באירופה, וזאת היות שגרמה לירידת תשואות האג"ח, כך מעריכה סוכנות דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P).

אם תחילת יישומה של התוכנית ידחוף את התשואות עוד יותר למטה, ולמשך זמן ממושך יותר, חברות ביבשת יצטרכו לנקוט צעדים דראסטיים יותר כדי לשרוד, ודירוג האשראי שלהן עלול להיפגע. מחר צפוי ה-ECB להודיע על פרטי תוכנית רכישת הנכסים, לאחר פגישתו בקפריסין.

ב-S&P מעריכים כי הציפיה להרחבה הכמותית באירופה הורידה את תשואות האג"ח לרמות נמוכות כל כך עד שהתחייבויות תוכניות הפנסיה באירופה עלו ב-18% בשנה שעברה. הניתוח של הסוכנות בחן את 50 החברות הגדולות באירופה שלהן תוכניות פנסיה ואשר סובלות מגירעונות של יותר מ-10% ומחוב של יותר ממיליארד יורו.

"האתגר של חברות בשנים הבאות יהיה לרסן את גירעונות הפנסיה בעידן הריביות הנמוכות של אחרי ההרחבה הכמותית באירופה", אמר פול ווטרס, אנליסט אשראי ב-S&P. ב-S&P ממליצים לחברות על צעדים שכוללים הקפאה של המשכורות לפנסיה, העלאת גיל הפרישה וסגירת תוכנית לחברים חדשים או אפילו קיימים. 

מריו דראגיצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker