מה האמריקאים חושבים על נתניהו - ועד כמה הם חוששים מאיראן?

שיעור התמיכה בנתניהו בארה"ב עלה לשיא של 45%, לעומת 35% בלבד ב-2012, לפי מכון גאלופ; איראן ממשיכה להיות המדינה השנואה בקרב הציבור האמריקאי, אך רק מיעוט קטן רואה בה איום גדול

נדן פלדמן
נדן פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10
נדן פלדמן
נדן פלדמן

נאומו של ראש הממשלה נתניהו נגד הסכם הגרעין עם איראן הוחרם על ידי דמוקרטים רבים בקונגרס וספג התנגדות עזה בבית הלבן, אבל בקרב הציבור האמריקאי התמיכה בנתניהו עלתה לשיא לקראת הנאום. עם זאת, רק מיעוט קטן מהאמריקאים רואה באיראן אויב גדול של ארה״ב, על רקע ההתקרבות בין שתי המדינות מאז עלייתו לשלטון של חסן רוחאני. כך עולה מסקרים של מכון גאלופ שפורסמו בימים האחרונים.

שיעור האמריקאים שרואים את נתניהו באור חיובי עלה ל-45% בסקר גאלופ שפורסם אתמול, לעומת 24% שרואים את ראש הממשלה הישראלי באור שלילי. 31% מהנשאלים לא הביעו עמדה - נתון שמהדהד שפורסם השבוע, לפיו רבע מהאמריקאים מעולם לא שמעו על נתניהו.

התמיכה בנתניהו בקרב האמריקאים עלתה ב-10% לעומת 2012 והיא הגבוהה ביותר בשש הפעמים שמכון גאלופ בדק את שיעור התמיכה בו בשלושת הקדנציות שלו כראש ממשלה. הפעם היחידה בה יותר אמריקאים הביעו חוסר שביעות רצון מנתניהו היתה בתחילת כהונתו הראשונה ב-1997 (28% מתנגדים לעומת 23% תומכים).

נתניהו יכול להתעודד לא רק מתמיכה גבוהה בקרב מצביעים רפובליקאים אלא גם מעלייה בתמיכה בקרב דמוקרטים. 60% מהרפובליקאים שהשתתפו בסקר תומכים בו, בעוד בקרב דמוקרטים שיעור התומכים עלה ב-6% מאז 2012 ל-31% - בדומה לשיעור המתנגדים. הסקר בוצע בין 8-11 בפברואר בקרב 857 בוגרים מעל גיל 18 ב-50 מדינות שונות בארה״ב.

סקר נוסף שביצע המכון באותם תאריכים מציג תמונה מורכבת של יחס האמריקאים כלפי איראן, בצל הסכם הגרעין שמוביל ממשל אובמה. איראן ממשיכה להיות המדינה השנואה ביותר על האמריקאים - רק 11% רואים אותה באור חיובי, לעומת 84% שהשיבו כי הם רואים אותה באור שלילי.יחד עם זאת, שיעור האמריקאים שתופסים את איראן בתור האויב הגדול ביותר של ארה״ב צנח משיא של 32% ב-2012, שנה בה התחזקו ההערכות לתקיפה ישראלית של מתקני הגרעין, ל-9% בלבד בסקר הנוכחי. גם שיעור האמריקאים הסבורים כי פיתוח נשק גרעיני איראני הוא איום קריטי רשם ירידה עקבית בשנתיים האחרונות: מ-83% ב-2013 ל-77% ב-2015. 

נתניהו בקונגרס, הערבצילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker