הקונגרס האמריקאי חושף: עד כמה באמת פגעו הסנקציות באיראן?

דו"ח מעודכן של הקונגרס חושף: כלכלת איראן התכווצה ב-20%-15% מאז הטלת הסנקציות ב-2011, אולם לאחר הקלות ב-2013 היא החלה לצמוח מחדש

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
לוגו בלומברג
בלומברג

הסנקציות של ארה"ב ובנות בריתה, שנועדו ללחוץ על איראן לזנוח את תכנית הגרעין שלה, הותירו את המדינה בבידוד בינלאומי, אם כי חלק מהרפובליקאים טוענים שנדרשים עוד צעדים מכאיבים כדי לקבל תוצאות. הם הזמינו את ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, כדי

מה גרמו הסנקציות עד כה ל? דו״ח מחודש ינואר של קנת כצמן, מומחה למזרח התיכון במכון המחקר של הקונגרס, מציע תמונת מצב דרמטית של הלחצים הכלכליים במדינה:

בכל שנה מ-1995 עד 2012, איראן נהנתה ממדד אחד לפחות של צמיחה כלכלית. ואז הגיעה שנת 2013. המצב השתפר קלות ב-2014, עם צמיחה של בין 1-1.5 אחוז בתמ״ג. זאת נרשמה לאחר הסכם ביניים שנחתם בנובמבר 2013, שהקל חלק מהסנקציות בתמורה להפסקה זמנית באספקטים שונים של תכנית הגרעין האיראנית.

רוחאני בכור הגרעיני בבושהר, בינוארצילום: אי־פי

ועדיין, הכלכלה קטנה ב-15-20 אחוז מאשר מה שהיתה לולא הטלת הסנקציות אחרי 2010, לפי מכון המחקר של הקונגרס, שציטט מעדותו של דיוויד כהן, הממונה על תקציבים למודיעין פיננסי וטרור, שניתנה בפני ועדת החוץ של הסנאט בחודש שעבר. 

הירידה המשמעותית בהיקף הסחר גרמה לעסקים רבים להיסגר לפני שנתיים, מה שהותיר אחד מכל חמישה איראנים חסר עבודה. כצמן אומר שאין זה סביר שרמת האבטלה ירדה מאז משמעותית. הממשלה מעריכה את שיעור האבטלה בקרוב ל-13% - 3% יותר מאשר בארה״ב בשיא המיתון של 2009.

ב-2011, איראן מכרה 2.5 מיליון חביות נפט ביום. בשנה שעברה היקף המכירות ירד לרמה של פחות 1.1 מיליון חביות ביום. כמעט חצי מהירידה היתה כתוצאה מהסנקציות של האיחוד האירופי, שירד מרכישה של 600 אלף חביות ביום לאפס. בה בעת, סין והודו הקטינו את היקף הרכישות שלהם ב-31% ביחד במאמץ לשתף פעולה עם המדיניות האמריקאית.

לקראת סוף 2013, איראן החזיקה בהון של כ-100 מיליארד דולר במטבעות זרים בחשבונות מחוץ למדינה, אבל היתה גישה רק ל-20 מיליארד דולר מתוכם. השאר הוחזקו בבנקים שצייתו לסנקציות ומנעו את השבת הרזרבות האלה. כדי להגן על שאריות הרזרבות שלה באיראן, הממשלה הציבה מגבלות על מוצרי יוקרה מיובאים כמו מכוניות וטלפונים סלולריים.

ביולי 2013 ארה״ב קבעה שמוסדות פיננסיים יחדלו לעשות עסקות עם הריאל האיראני. או אז הממשלה האיראנית השיבה סובסידיות שהקטינו את עלויות המזון והדלק לצרכנים. בעקבות זאת נרשמה ירידה חדה בערך המטבע. כלכלנים מעריכים כי קצב האינפלציה השנתי נע בטווח של 50-70 אחוז באותו החודש, אף שהבנק המרכזי האיראני מסר כי השיעור עמד על כ-45%. ההקלה בסנקציות, שהחלה בנובמבר 2013, צפויה לסייע להביא להורדת האינפלציה לפחות ממחצית עד החודש הבא.

איראן מעולם לא היתה דטרויט, אבל ב-2011 חברות הרכב שלה ייצרו כ-1.6 מיליון רכבים. שנתיים מאוחר יותר, התפוקה היתה פחות ממיליון. דיפלומטים איראנים ציפו שההקלה בסנקציות תאושש את מגזרי הרכב והפטרוכימים, אבל סך המכירות עמד על פחות מ-400 מיליון דולר, לעומת הערכות של 2.5 מיליארד דולר, לפי נתונים שהותרו לפרסום וצוינו בדו״ח של כצמן.

נשיא איראן רוחאני בביקור בכור האטומי בבושהרצילום: אי־אף־פי

תגובות