לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בקרב חברות גדולות בארה״ב יש יותר מנכ״לים גברים בשם ג׳ון מאשר מנכ״ליות נשים - אינדיקציה ברורה לכך שתקרת הזכוכית נותרת במקומה באמריקה התאגידית.

בקרב מנכ״לים במדד 1500 החברות של S&P יש ארבעה מנכ״לים בשם ג׳ון, רוברט, וויליאם או ג׳יימס על כל מנכ״לית אישה אחת. ליחס הזה אנחנו קוראים מדד תקרת הזכוכית, וערך מדד גדול מ-1 פירושו שמספר המנכ״לים ששמם ג׳ים, בוב, ג׳ק וביל - ביחד - גבוה מסך הנשים בתפקיד זה. לכן ציון המדד של מנכ״לים בחברות גדולות הוא 4.0.

מדד תקרת הזכוכית שואב השראה מדו״ח של ארנסט אנד יאנג שפורסם לאחרונה, שערך חישוב מקביל לחברי דירקטוריון. בדו״ח הזה עמד המדד על ציון של 1.03 לדירקטורים, כלומר שעל כל אישה אחת היו 1.03 גברים עם השם ג׳יימס, רוברט, ג׳ון ו-וויליאם - ביחד - שכיהנו בדירקטוריונים של 1500 החברות במדד S&P. 

מארי בארה, מנכ"לית ג'נרל מוטורסצילום: בלומברג

מדד תקרת הזכוכית הוא דרך מהנה אבל לא נטולת פגמים למדידת רמת החדירות של תקרת הזכוכית (בעיקר משום שבעוד כמה עשורים, שמות כמו ג׳ייקוב, טיילר וזאקרי יהיו נפוצים יותר משמות כמו ביל וג׳ון). אבל המדד כן מצביע לעבר אמת חשובה - באזורים רבים של מקבלי החלטות בחיים האמריקאים, נשים נותרות בנחיתות מספרית רבה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker