הערכות: יוון תצטרך חבילת חילוץ שלישית

למרות ההערכות, בגוש היורו מכחישים את טענת שר האוצר היווני כי מתקיים דיון בחבילת חילוץ שלישית ליוון ■ 38% מהמשקיעים בגוש היורו: הגוש יתפרק בשנה הקרובה

מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל רמתי

ב מיהרו אתמול להכחיש שמועות על חבילת חילוץ שלישית ל, אך המשקיעים אינם אופטימיים: סקר משקיעים ב הראה כי 38% מהמשקיעים צופים התפרקות של גוש היורו בשנה הקרובה - השיעור הגבוה ביותר מאז חילוץ במארס 2013, וזינוק לעומת ינואר, אז צפו רק 24.3% מהמשקיעים תרחיש כזה.

מדד התפרקות גוש היורו של חברת המחקר הגרמנית סנטיקס מראה כי המאבקים על חידוש החילוץ היווני עוררו מחדש את החששות לגבי יציבות הגוש, אף שלבסוף הגיעו הצדדים להסכם. המשקיעים לא חוששים רק מעזיבה של יוון, כי אם גם של קפריסין - ובמידה פחותה יותר, של פורטוגל ושל ספרד.

ביום שני רמז שר האוצר הספרדי, , כי מתקיים דיון בחבילת חילוץ שלישית ליוון - מה שהסעיר מחדש את הרוחות באירופה. הן ביוון והן בראשות גוש היורו הכחישו אתמול דיונים בחבילה שלישית. יו"ר קבוצת שרי האוצר של גוש היורו, , אמר כי "שרי האוצר של הגוש אינם דנים בחבילה שלישית", ושר האוצר היווני, , הצהיר בראיון לטלוויזיה היוונית כי יוון תעמוד בתשלומיה החודש, בייחוד ל (IMF).

צילום: רויטרס

סגן נשיא הנציבות האירופית, ולדיס דומברובסקיס, הצטרף לדיון ואמר כי יוון עשויה להזדקק לחבילת חילוץ שלישית עם תפוגת ההארכה לחבילת החילוץ שלה ביוני, מכיוון שייתכן כי עדיין לא תוכל לגייס הלוואות בשוק, גם עם קו אשראי מהבנק המרכזי של אירופה.

ממשלת יוון החדשה נחושה שלא לבקש חבילת חילוץ נוספת, שכן כל עוד היא נזקקת לכספים, היא נדרשת לעמוד בתנאי צנע מחמירים שהוטלו עליה. קוסטקס לפביטסאס, חבר פלרמנט של מפלגת השלטון היוונית סיריזה, טען אתמול במאמר ב"גרדיאן" כי התקווה הטובה ביותר של יוון לצאת מהמשבר הכלכלי שלה היא עזיבה של גוש היורו. הוא הוסיף כי על מפלגתו להודות בכך שהבטחת הבחירות שלה, לסיים את מדיניות הצנע ביוון מבלי לעזוב את הגוש, בלתי אפשרית.

וארופאקיס התחייב להעביר ביום שני הקרוב שש הצעות רפורמה ליישום מיידי לפגישת שרי אוצר בבריסל. במקביל, דיווח "הגרדיאן" כי הממשל עשוי לעכב כמה טיוטות חוק, שנועדו להקל את "המשבר ההומניטרי" ביוון - בהן הצעת חוק להחזר פיגורי מסים ופתיחה מחדש של רשות השידור הציבורית.

בינתיים הודיעה סוכנות דירוג האשראי פיץ' רייטינגס כי תוריד את דירוגה של יוון, כל עוד לא יושג הסכם ארוך טווח עם הנושים הבינלאומיים שלה. דירוגה של יוון בפיץ' הוא B - רק שלוש רמות מעל למה שנחשב חדלות פירעון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker