אפקט הסנקציות |

האם רוסיה על סף התמוטטות?

פוטין מהמר כי השגשוג עד עתה הקנה לו מספיק אמינות בעיני הציבור, שיגבה את הרפתקאותיו באוקראינה - אך כשרמת החיים של הרוסים תיפגע, סבלנותם עלולה לפקוע

לוגו בלומברג
בלומברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו בלומברג
בלומברג

עברו קצת יותר משישה חודשים מאז ש נכנסו לתוקף, והן הוכחו כהרסניות, במיוחד בשילוב עם נפילת מחירי הנפט.

בקיץ שעבר, כמובן, לבכירי ארה"ב והאיחוד האירופי לא היתה כל דרך לדעת שנפילה חדה במחירי הנפט מחכה מעבר לפינה. אך השילוב הזה בין סנקציות לירידת מחירי הנפט היה קטלני והוביל לנפילת המטבע ופגיעה חמורה בכלכלה. בניסיון להתמודד עם המצב, הבנק המרכזי של רוסיה ניסה לעודד את הרובל באמצעות העלאת הריבית, וחודש אחר כך ניסה לעודד את הצמיחה באמצעות הורדתה. אף אחת מהאסטרטגיות האלה לא עזרה. הרובל קרוב לשפל היסטורי מול הדולר, וכלכלת רוסיה עדיין בנפילה חופשית.

המחיר של הבלגאן הזה בולט במיוחד ביתרות המט"ח והזהב המדלדלות של רוסיה. עשור של מחירי נפט גבוהים ועליה בתפוקת הנפט סייעו לפוטין לבנות תיבת מלחמה מרשימה שהגיעה לשיאה ב-2008 עם כ-600 מיליארד דולר. הסכום הזה נפל מאז ל-364 מיליארד דולר, לפי נתונים שפרסם , והמדינה שרפה כמעט 100 מיליארד דולר מאז יולי. בקצב הנוכחי, היתרות של רוסיה יתקרבו ל-200 מיליארד דולר עד סוף השנה.

נשיא רוסיה פוטין בוועידת הפסגה במינסקצילום: אי־פי

בנוסף לכך, המכירות הקמעוניות של רוסיה נפלו לראשונה מאז המשבר הכלכלי, והשכר הריאלי ירד בקצב מהיר מכפי שנפל מאז שהנשיא עלה לשלטון ב-1999. רוסיה מן הסתם הולכת לכיוון של מיתון. השאלה היא כמה חמור הוא יהיה. רוב הבנקים צופים שהתמ"ג של רוסיה ירד רק בכמה אחוזים השנה. הבנק העולמי, למשל, מעריך שהכלכלה הרוסית תרשום צמיחה שלילית של 1.5% בלבד השנה - אך זאת בהנחה שמחיר הנפט יהיה 70 דולר לחבית - 10 דולר יותר ממחיר הנפט בעולם כיום.

בינתיים נראה שהנפט יישאר זול בעתיד הנראה לעין, וזו הסיבה שכלכלנים מסוימים מעריכים שרוסיה על סף אסון כלכלי גדול יותר. אנדרס אסלונד, עמית בכיר במכון פיטרסון לכלכלה בינלאומית, סבור שכלכלת רוסיה תיסוג ב-10% ב-2015. אם התחזית שלו תתגשם, תהיה זו הנסיגה השנתית הגרועה ביותר מאז שמיטת החובות שלה ב-1998.

ובשביל מה כל זה? בשביל הזכות לספח אזור תעשייתי שסוע במלחמות במזרח אוקראינה? למערב זה נשמע כמו הימור מטופש של פוטין. אך אם יש משהו שהמשבר הזה הוכיח, הוא שכל ניסיון להבין את קבלת ההחלטות של הקרמלין במונחים של ערכים מערביים הוא חסר טעם. במהלך רוב תקופת שלטונו פוטין השיג צמיחה מרשימה ויציבות. מאז 1999 נפל שיעור העוני ברוסיה מיותר מ-25% מהאוכלוסיה לכ-11%, בעוד שהתמ"ג לנפש יותר מהוכפל. אם לוקחים בחשבון את הכאוס הכלכלי והפוליטי של שנות ה-90, לא קשה להבין מדוע פוטין עדיין כל כך פופולרי ברוסיה. פוטין מהמר על כך ש-15 שנות שגשוג הקנו לו מספיק אמינות בכדי שהעם יגבה את ההרפתקה שלו באוקראינה. ואת מי שמתנגדים לכך הוא הצליח עד כה לדכא.

הפגזה של הבדלנים על ריכוזי צבא אוקראינה, אתמול במזרח המדינהצילום: אי־פי

עדיין מוקדם מדי לדעת מה תהיה ההשפעה של רצח מנהיג האופוזיציה בוריס נמטסוב של שלטונו של פוטין. אך המבחן האמיתי לשלטון פוטין יגיע כשהרוסים מן השורה יאלצו לוותר על סגנון החיים שאליו התרגלו ב-15 השנים האחרונות. יהיה מעניין לבדוק את הסבלנות של הרוסים לירידה בשכר וברמת החיים. האם הם באמת יסכימו להתדרדר לעוני כדי לזכות בנתח קטן ממזרח אירופה?

אבל אפילו אם פוטין יפסיק לשלוח כלי נשק למורדים באוקראינה ויוותר על קרים, וכל הסנקציות יוסרו, הוא עדיין יצטרך להתמודד עם ירידת מחיר הנפט, המהווה חלק חשוב בכלכלה הרוסית. אף ש, הפיתרון טמון כעת יותר בידיהם של מי ששואבים נפט בשיטת הפראקינג בטקסס ובצפון דקוטה בארה"ב, מאשר בידיו של כל אחד אחר. ולעת עתה, הם עדיין לא סגרו את הברז.

צילום: רויטרס
צילום: אי־אף־פי
צילום: אי־פי
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker